Проєкт Polish-Ukrainian Startup Bridge опублікував дослідження про українську стартап-індустрію. Автори опитали 158 представників місцевих стартапів і визначили, скільки заробляють стартапи і які проблеми виникають у цих компаній.
Що показало дослідження:
найбільша кількість стартапів обирають форму товариства з обмеженою відповідальністю або діють легально як ФОП. Іншою важливою категорією є підприємства, організовані у формі командитних товариств;
майже 25% усіх підприємств, які брали участь в опитуванні, не мають встановленої організаційно-правової форми. Однак третина з них з’явилися у 2021 році;
майже 50% стартапів на момент опитування перебували на початковій стадії розвитку (pre-seed). 87,3% стартапів працюють на ринку менш як 5 років;
37,3% проектів були ініційовані двома засновниками, 19,6% – створені за ініціативою одного засновника, 24,7% – трьох. В одному із стартапів – вісім засновників.
Доходи. Серед опитаних стартапів більше половини не приносять жодного доходу. Для 84,2% опитаних підприємств особисті заощадження є одним із джерел фінансування, а для 39,2% – єдиним джерелом. Кожне третє підприємство скористалося підтримкою Українського фонду стартапів.
До речі, у 20% стартапах постійно працюють лише 3 людини. У найбільших проектах працює 46 осіб. В середньому в українському стартапі на постійній основі працює шестеро спеціалістів. У 7% опитаних підприємств жодна людина не працює на постійній основі.
Клієнти більшості стартапів – малі та середні компанії, а також приватні особи. Лише 12% підприємств пропонують послуги B2A для місцевої адміністрації і 8,9% – для центральної адміністрації. Більшість стартапів працюють у галузях, пов’язаних із розробкою нових технологій та програмного забезпечення.
Які перешкоди для розвитку? Найчастішою перешкодою у розвитку в компаніях називають брак коштів на розширення команди. 15,2% опитаних підприємств зазначили, що рівень компетенцій їхніх працівників є недостатнім. Майже 20% опитаних стартапів не бачать необхідності підвищувати кваліфікацію своїх співробітників.