Першого березня від американських платіжних систем Visa і Mastercard прийшли гучні новини щодо російського агресора.
Visa і Mastercard Inc заблокували кілька російських банків у своїй мережі. Вони дотримувалися урядових санкцій, запроваджених у зв’язку з вторгненням Росії в Україну. Зокрема ці санкції торкнулися таких великих гравців як Сбербанк і ВТБ (російського і білоруського).
Що це означає? Тобто російські клієнти російських банків тепер по ідеї не зможуть використовувати свої картки за кордоном, і не зможуть купувати товари і послуги в онлайн-сторах.
Рішення платіжних систем послідувало відразу після того як ряд російських банків були відключені від SWIFT: Откритіє, «Новікомбанк», «Промсвязьбанк», «Банк Росія», «Совкомбанк», «ВНЄШЕКОНОМБАНК» (ВЕБ) і ВТБ БАНК.
Санкції діряві?
Як з’ясувало видання dev.ua, американські санкції поки не працюють на повну міру.
«Ще є досить багато російських банків, з картками яких росіяни роз’їжджають по світу і купують собі, що хочуть», — розповідає dev.ua співрозмовник на банківському ринку, який побажав залишитися неназваним.
За його словами, росіянам у деяких випадках вдається користуватися навіть картками Сбера, незважаючи на введені заборони. Крім того, існують великі російські банки, які взагалі не потрапили під санкції. І невідомо коли потраплять. Наприклад, цифровий банк Tinkoff.
Хоча при зверненні до представників українського офісу Visa відповідь йде наступний: «Санкції працюють. Картки росіян заблоковані за кордоном».
Редакції dev.ua також відомо про те, що міністр цифрової трансформації Михайло Федоров організовував телефонну розмову з президентом Visa Inc. Райаном Макінерні. Але це не мало ніякого ефекту. Visa не посилила санкції, не бере ініціативу в свої руки і чекає тільки централізованих санкцій від уряду США.
«Пасивну позицію займає і Mastercard», — говорить співрозмовник. Компанія теж не робить власних кроків.
Чому Visa і Mastercard гальмують
Співрозмовник dev.ua на банківському ринку дає зрозуміти, що пасивність американських платіжних систем може бути пов’язана, в першу чергу, з економічним фактором.
Наприклад, в 2021 році близько 4% чистої виручки Mastercard було отримано від бізнесу, здійснюваного в Росії. Точно такий же відсоток і у Visa.
При цьому український бізнес помітно скромніший. Mastercard — 2%, Visa — 1%.
«Звідси і пріоритети», — підкреслює співрозмовник.