Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Польща запустила соцпрограму для українських біженців

  • Джерело: gazeta.ua.  → Ключові теги: суспільство

    9-12 березня в Польщі був ухвалений Закон про допомогу біженцям з України. Положення цього закону спрямовані на те, щоб максимально допомогти українцям, які залишили Батьківщину через війну. Для цього передбачено спрощення процедури легалізації перебування в Польщі, реєстрації та отримання номеру PESEL, працевлаштування, а також доступ до соціальних пільг. До яких саме – розповідаємо у цій статті.

    4636_630_360_1447159516-9176.jpg (142.96 Kb)

    Проживання і робота в Польщі для біженців з України
    Як біженцям легально перебувати на території Польщі?
    Новий Закон про допомогу українським біженцям було опрацьовано в прискореному темпі. Ним встановлюються особливі правила щодо легалізації перебування громадян України на території Республіки Польща (стосується тих, хто прибув до Польщі з України через військові дії). Згідно з ухваленим законом, громадяни України, які прагнуть захиститись від війни, зможуть законно перебувати у Польщі протягом 18 місяців (до 24 серпня 2023 року). Для цього необхідно у відповідний спосіб пройти контроль на пункті пропуску, а якщо з огляду на ті або інші обставини (черги, втрату документів тощо) офіцер не зміг завершити процедуру, необхідно протягом 60 днів надіслати заяву до Головного коменданта Прикордонної Служби Польщі. Це можна зробити під час отримання в місцевій адміністрації номеру PESEL (аналог РНОКПП) та електронного довіреного профілю, або згодом після цього. Підтвердження законності перебування на території Польщі відкриває доступ до польського ринку праці та низки соціальних програм.

    Як українським біженцям працювати в Польщі?
    Легалізувавши своє перебування на території Польщі, біженці з України отримують можливість найматися на роботу. Щоб це зробити, необхідно обрати вакансію, підготувати та надіслати роботодавцеві CV (або зв'язатися з ним у визначений спосіб), пройти співбесіду, підписати договір і оформити страхування в Управлінні соціального страхування. Роботодавець зі свого боку зобов'язаний протягом семи днів з моменту приймання громадянина України на роботу повідомити про це службу зайнятості. Зробити це можна також в режимі онлайн на сайті praca.gov.pl. Перелік даних, які будуть включені до такої заяви, можна знайти на саті aplikuj.pl.

    Біженці можуть скористатися соціальними програмами
    Закон про допомогу українським біженцям враховує те, що до Польщі прибувають головно жінки з дітьми. Ймовірно, що частина з них втратили своє майно в Україні. Саме тому було встановлено, що особи, які прибули до Польщі через збройну агресію з боку Росії, матимуть право на польські соціальні пільги.

    Як отримати одноразову фінансову допомогу?
    Одним із перших видів допомоги для громадян України може стати одноразова виплата у розмірі 300 злотих (орієнтовно 2140 грн) на кожну особу з сім'ї ("300+"). Ці гроші надаються біженцям для покриття першочергових витрат на проживання, харчування, одяг та взуття, предмети особистої гігієни тощо. Отримати кошти можна лише після присвоєння номеру PESEL, до того ж кожна особа з сім'ї повинна подати окрему заяву. Жодного підтвердження цільового використання коштів надавати не потрібно.

    До яких соціальних програм отримують доступ біженці з України?
    Перша соціальна допомога, на яку отримують право біженці з України, це допомога на догляд за дитиною ("500+"). Вона виплачується у розмірі 500 злотих/місяць (орієнтовно 3565 грн) на кожну дитину, яка не досягнула 18 років, незалежно від доходів батьків. Головна умова – це проживання дитини разом з батьками та її утримання за їхній кошт. Заяву на отримання коштів можна подати в електронному вигляді у профілі сервісу Управління соціального страхування (PUE ZUS), за допомогою інтернет-банкінгу, або завітавши до відділу обслуговування клієнтів Управління.

    Громадяни України, що утримують двоє або більше дітей віком 12-35 місяців, можуть долучитись до програми "Сімейний капітал опіки (RKO)". Згідно з умовами програми, на другу і кожну наступну дитину дозволяється отримати допомогу у розмірі 12 тис. злотих (орієнтовно 85560 грн), виплату якої можна розділити на 12 або 24 місяці.

    Починаючи з наступного навчального року, біженці з України отримають доступ до урядової програми "Dzień dobry", що передбачає одноразове нарахування 300 злотих для дитини, що йде до школи (до 20 років). Крім цього, з квітня 2022 року можна звертатись до Управління соціального страхування (ZUS) щодо дофінансування оплати за перебування дитини в яслах або дитячому садочку. Для виплати цього та решти видів допомогти муніципалітет отримує відповідну цільову субсидію.

    Чи зможуть діти та студенти з України навчатись у Польщі?
    Діти шкільного віку (7-18 років) зможуть безкоштовно навчатися у польських школах. Незнання польської мови не вважатиметься перешкодою: для всіх, кому це потрібно, будуть проводитись додаткові заняття з польської мови, надаватиметься необхідна психологічна та педагогічна допомога. Діти-студенти також можуть продовжити навчання у польських навчальних закладах, зібравши попередньо всі можливі документи про освіту (диплом, сертифікати, виписку з підтвердженням статусу студента, студентський квиток тощо). Для приймання на навчання потрібно зв'язатись з обраним навчальним закладом та пройти визначену процедуру.

    В цих та усіх інших випадках радимо не зволікати з виконанням формальностей, уважно заповнювати всі дані в заявках і дотримуватись порядку процедур. Так ви зможете розраховувати на своєчасну допомогу, передбачену Законом про допомогу біженцям з України.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Конструктор сайтів Weblium підводить підсумки 2024 року та ставить плани на 2025-й Конструктор сайтів Weblium підводить підсумки 2024 року та ставить плани на 2025-й
Глобальний конструктор сайтів з українським корінням, Weblium, підбив підсумки насиченого 2024 року, в якому компанія досягла значних результатів у ро...
Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024» Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024»
«Українська народна премія – 2024» стала підтвердженням того, що український бізнес здатний створювати продукти світового рівня. Лідери у понад 30 кат...
KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній
KYC – Know Your Customer, або принцип "Знай свого клієнта", — це вимога, яка вже давно стала невіддільною частиною роботи банків...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми