На звільнених від російських окупантів територіях активізувалися шахраї. Аферисти вигадали нові схеми обману українців, наприклад, пропонують платне розмінування або звільнення родичів із полону.
Про це попередив Національний банк України (НБУ). "Українці на звільнених від окупантів територіях починають повертатися до своїх будинків. Шахраї, на жаль, не залишаються осторонь і намагаються заробити гроші у нових реаліях", – попередили в Нацбанку.
"Платне розмінування"
Про таку схему дізналися у ДСНС. Зловмисники ходять по домівках Київської області та представляються піротехніками ДСНС. Вони пропонують за плату обстежити приміщення, знайти та нейтралізувати вибухонебезпечні предмети.
Але насправді всі роботи з розмінування виконуються безкоштовно. Це робиться згідно з планом та в порядку черги. Якщо хтось пропонує розмінування за гроші, потрібно не впускати таких людей у своє житло і одразу повідомляти про їхні дії поліції.
"Звільнення з полону за гроші"
Командування морської піхоти попереджає: мішенню шахраїв стають рідні та близькі військовослужбовців. Їм телефонують із прихованих номерів та пропонують за гроші сприяти звільненню військовослужбовця з полону.
Зловмисники прикриваються прагненням "уточнити інформацію". Так вони отримують персональні дані українських військових.
Важливо пам'ятати, що всі питання звільнення військовополонених перебувають у винятковій компетенції органів державної влади. І жодних грошей із близьких та родичів у такому разі не беруть.
У НБУ також попередили, що можливі інші методи обману. Шахраї можуть представлятися не лише працівниками ДСНС та органів військового управління, а й працівниками банків, самого НБУ, поліції, податкової, комунальних служб тощо. Тому будь-яку інформацію необхідно перевіряти в офіційних джерелах відповідних організацій та державних установ.
"Виплати всім жителям України"
За даними Кіберполіції, шахраї організовують SMS-розсилки, в яких розповідають про виплату матеріальної допомоги вимушеним переселенцям. SMS містять посилання, за якими можна оформити заявку на отримання допомоги.
Текст повідомлення може бути таким: "Дорогі брати і сестри!!! Відсьогодні ми починаємо виплати всім жителям України, незалежно від місця знаходження та соціального статусу. Усім дорослим виплата становить: захисникам України – 5 тис. грн. Жінкам – 4 тис. грн. Дітям – 3 тис. грн".
Коли жертва переходить за посиланням, їй пропонують ввести персональні дані та інформацію про платіжну картку нібито для зарахування коштів. Однак насправді дані використовуються для того, щоб вкрасти з картки всі гроші. Тому:
не переходьте на посилання від незнайомців;
довіряйте інформацію лише з офіційних джерел, наприклад, від державних установ;
перевіряйте правильність назви сайтів, на які переходите та вводите свої персональні дані (адреси справжнього та шахрайського сайту можуть бути схожі, за винятком одного або кількох символів);
нікому та ніде не повідомляйте тризначний номер на обороті картки (CVV), коди банків та мобільних операторів, паролі до інтернет-банкінгу, кодове слово банку;
повідомляйте про спроби обману до Кіберполіції.