У банківській системі накопичена надмірна ліквідність, проте вони неохоче інвестують її у військові облігації.
Про це міністр фінансів України Сергій Марченко сказав в інтерв’ю Інтерфакс-Україна.
«Ця ситуація мене непокоїть як міністра фінансів. Виходячи на аукціон з облігацій, я не можу взяти цю ліквідність у банків. Банки неохоче дають у борг на рік під 11%, коли вони можуть дати їх на короткий період під 9%. Їм простіше вкласти гроші у депсертифікати», — пояснив голова Мінфіну.
У квітні відомство залучило на ринкових аукціонах із розміщення військових облігацій близько 30 млрд грн на строк від 3 до 14 місяців за ставками від 9,5% до 11% річних, ще на 50 млрд грн військових облігацій безпосередньо купив НБУ. Депозитні сертифікати овернайт Нацбанк розміщує під 9% річних, і у квітні обсяг їх купівлі банками зріс із 140 млрд грн до 180 млрд грн.
«Ми не збираємося на догоду ринку піднімати ставки, гратися з короткостроковими інструментами — не той час. Тому зараз ми шукаємо компроміс із Нацбанком, щоб і вони були в комфорті з тим, що ми іноді вимушені брати у них ліквідність, і з тим, що, можливо, краще нам запозичувати на звичайних первинних аукціонах з (розміщення) військових облігацій і таким чином фінансувати дефіцит», — заявив Марченко.
Він висловив жаль, що значні вільні кошти банків не спрямовуються ні на запозичення, ні на кредитування.