Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Інвестиції під час війни - поради

  • Джерело: finance.ua.  → Ключові теги: інвестиції

    Інвестиції — це ризик. Зрештою життя — також ризик, а як ми бачимо з останніх подій, ризик війни — це серйозніше, ніж будь-які фінансові негаразди.

    1999_1f51c1cb0c86f9bbacdf61dccc99877b.jpg (83. Kb)

    Які інструменти наразі доступні українським інвесторам, і як зберегти кошти навіть у часи змін — розповів бізнес-аналітик, автор YouTube проєкту «Запали цілі» та інвестор Роман Кошовський під час конференції «Мої фінанси під час війни. День 2 — Інвестиційний контрнаступ».
    Загалом ландшафт для інвесторів під час повномасштабного вторгнення росії значно змінився. Єдиною константою є зміни, і українці сповна відчули значення цього вислову на собі.
    Найбільші зміни воєнного часу:
    SWIFT для інвест-переказів за кордон не працює;
    онлайн купити валюту фізособи не можуть (однак дозволили купівлю готівки у банках);
    ліміти на зняття з рахунків і перекази включно з платіжними системами та р2р-переказами;
    краще максимально розраховуватися безготівково, але мати певний запас кешу «про всяк випадок»;
    через кордон без декларування можна перевозити до 10 тис. євро на особу;
    депозити і поточні рахунки підтримують фінансову систему у відносній стабільності;
    військо дає відсіч ворогу, а населення може його підтримати через купівлю військових облігацій.
    «Дивлячись на ці зміни, пасивні інвестори з довгостроковими вкладами з одного боку намагаються продовжувати інвестувати і не відходити від свого плану, а з іншого — піддаються впливу регуляторних обмежень та змін у середовищі. Залежно від того, наскільки структурований ваш інвестиційний портфель і як правильно ви підходили до його формування до повномасштабної війни, ви пожинаєте плоди», — повідомив експерт.

    Правильний підхід до інвестування, за словами фахівця, поступово йде через наміри і цілі, через планування і лише тоді настає черга до підбору інвестицій. Українські інвестори, як стверджує Кошовський, часто одразу переходять до третього кроку, через що їхній портфель виглядає як «нагромадження всього одразу» і не є збалансованим.

    «Війна змінює ландшафт для інвестора. Ми бачимо ефект home-country bias, коли зосередженість українського інвестора лише на вітчизняних активах зіграла проти нього. Треба дивитися на речі реально і розуміти, що нинішнє середовище є мінливим. Тому десь ваші активи могли бути „підгорілими“ фізично чи умовно, але важливо дивитися і в лівий сектор, обведений на зображенні. Тому один із уроків для інвестора — правильна диверсифікація портфелю — з хорошим патріотизмом, але без сліпої віри в якийсь один універсальний інструмент», — наголосив Кошовський.
    При виборі інвестицій експерт пропонує дивитися на такі ключові вектори:
    ресурс: як інвестор особа має подбати про свою купівельну спроможність: підтримати себе і свою родину на найближчий період, подбати про освіту, використовуючи, зокрема, й безкоштовні ресурси;
    інвестиції у перемогу: це те, що наближає українців та Україну до нормального життя. Йдеться про донати та підтримку армії, сплату податків, волонтерство та іншу локальну допомогу, підтримка бізнесу у регіоні (якщо є можливість — із залученням іноземців).

    Варіанти інвестицій для українців у часи війни:
    депозити (100% гарантія повернення вкладів);
    військові ОВДП (11% у гривні та 3,7% у доларах, без податків за спрощеною процедурою);
    реінвест купонів за ОВДП або їх інше цільове застосування;
    євробонди — високий поріг входу, також варто розуміти нюанси та ризики цих інвестицій;
    бізнес-ініціативи з наголосом на можливості й локацію (зараз — захід, згодом — вливання й інвестиції на відбудову);
    нерухомість — високі ризики, варто обдумати доцільність та терміновість, а також диверсифікувати за регіонами;
    світовий фондовий ринок і активи за межами України;
    криптофонди та криптоактиви — залежно від цілей і толерантності до ризику.
    «Мені дуже подобається концепція стоїцизму і фраза „І це мине“. Дійсно, варто розуміти, що все минає. Зараз у це важко повірити, однак Україна відновиться і ми будемо на нових вершинах розвитку. Але кризи були і будуть. Наприклад, за 150 років американський ринок відчув на собі 18 помітних криз, що супроводжувалися рецесією», — каже експерт.
    Важливо зберігати купівельну спроможність
    За словами експерта, при високій оцінці ринку акцій інвестор може очікувати нижчої реальної прибутковості у найближчому майбутньому. Проте на довгострокових відрізках є більше шансів отримати реальні позитивні доходи.

    «Якщо інвестор вкладає на 5-7-10-15 років, то всі можливі комбінації переходять у „плюсову“ сторону. Це означає, що інвестор може очікувати у середньому на 5-10% у рік за умови, що він буде докуповувати акції за різних умов», — радить Кошовський.
    На що звертати увагу, якщо хочете зберегти гроші:
    менше слухати «гуру» — більше дивитись на свою ситуацію і слідувати плану. Якщо плану немає — починати його формувати;
    збільшувати резервний фонд і диверсифікувати його;
    інвестувати в перемогу та диверсифіковано — в Україну, в себе і у світ;
    різні кошики — краще, ніж один (це стосується і валюти, й активів, і країн);
    ризик нічогонероблення часто вищий за дієвість у певному напрямку;
    варто налаштуватися на те, що інвестиції — це марафон, а не спринт.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

    Рекомендуємо

    Імміграційний адвокат Альона Шевцова: ОАЕ спрощують імміграційне законодавство Імміграційний адвокат Альона Шевцова: ОАЕ спрощують імміграційне законодавство
    Об'єднані Арабські Емірати (ОАЕ) кардинально оновили свою візову політику. Імміграційні адвокати вважають, що ці зміни можуть перетворити ОАЕ на о...
    Трамп готує жорсткі санкцій проти рф Трамп готує жорсткі санкцій проти рф
    Президент США Дональд Трамп готовий підписати двопартійний законопроект про нові санкції проти Росії, які передбачають запровадження 500% мит щодо кра...
    Zero Trust без потрясінь: як перейти на нову модель кіберзахисту без ризику для бізнесу Zero Trust без потрясінь: як перейти на нову модель кіберзахисту без ризику для бізнесу
    Уявіть: кожен запит доступу до ресурсів вашої компанії перевіряється ретельно, незалежно від того, хто і звідки намагається підключитися. Цю ідею покл...
    Підписатись не коментуючи
    E-mail:

    День в фотографіях Всі фотографії

    Актуальні теми Всі актуальні теми