В Україні застрягло 20 млн тонн зернових, які можуть бути експортовані в інші країни. Росія продовжує шантажувати світ голодом. Через блокаду морських портів України російськими військами щомісячний експорт зерна впав з 5 млн до 200 тис.-1 млн тонн.
Про це заявила глава Європейської комісії (ЄК) Урсула фон дер Ляйєн на Всесвітньому економічному форумі (ВЕФ) у Давосі. Вона запевнила, що Європа докладає всіх зусиль, щоб доставити українське зерно на світові ринки.
"В даний час в Україні застрягло 20 млн тонн зерна... Вивільняючи його, ми можемо забезпечити українців такими необхідними доходами, а Всесвітню продовольчу програму – запасами, яких вона гостро потребує. Для цього ми відкриваємо коридори солідарності, які пов'язують кордони України з нашими портами. Ми фінансуємо різні види транспорту", – зазначила фон дер Ляйєн.
За її словами, Росія використовує голод як засіб для набуття влади, і цьому потрібно рішуче протистояти. Зокрема, артилерія РФ цілеспрямовано обстрілює склади збіжжя по всій Україні. А російські військові кораблі у Чорному морі блокують українські судна із зерном.
"Наслідки цих ганебних дій видно всім. Світові ціни на пшеницю стрімко зростають. І найбільше страждають уразливі країни та вразливі верстви населення. Ціни на хліб у Лівані зросли на 70%, а постачання продуктів з Одеси не могли дійти до Сомалі... Ознаки наростання продовольчої кризи очевидні. Ми маємо діяти негайно", – заявила глава ЄК, звертаючись до учасників ВЕФ.
Більше того, РФ обмежує власний експорт продовольства, щоб виторгувати собі політичну підтримку, підкреслила фон дер Ляйєн. "Росія нині накопичує продукти харчування як форму шантажу... Це використання голоду та зерна для набуття влади", – упевнена глава Єврокомісії.
Всесвітній економічний форум у 2022 році вперше після початку пандемії коронавірусу проходить в офлайн-форматі. Очікується, що понад 50 глав держав та урядів приєднаються до 300 урядових представників у ВЕФ, щоб поділитися своїм баченням світу. У ньому візьмуть участь понад 1250 лідерів приватного сектору, а також близько 100 світових новаторів та представників технологій.