Курс долара виріс в обмінниках – в умовах війни це нормальне явище. Українцям треба звикати до такої невеликої девальвації і рухливості курсу.
Про це розповів економіст Олексій Кущ.
"Не пов'язував би зростання курсу із тим, що в Росії оголосили мобілізацію. Нам взагалі треба звикати, що рухливість курсу збільшуватиметься. Якщо курс 25 і він на дві гривні збільшується, то нам здається, що це не суттєве коливання. А коли це відбувається на позначці 40, то там здається, що багато. Треба звикати, що такі зміни відбуватимуться. Паніка – це коли курс із 40 став 50", – говорить Кущ.
Зміни на пару гривень у курсі будуть, поки є війна, наголошує економіст.
"Готівковий курс відділений від офіційного, який фіксований. А курс в обмінниках залежить від рівня кількості готівкової гривні на руках населенні і бажання переводити її в долари. Зараз в цьому плані грошей у населення не дуже багато. На девальвацію впливає тіньова економіка, яка розраховується через готівку. Інший чинник – відтік готівки за кордон. Коли люди пересилають гроші своїм сім'ям. Це приблизно три мільярда доларів на місяць. Також багато людей втратили роботу і продають заощадження. Також впливає притік валюти самозайнятим особам – тим же ІТ-шникам", – каже Кущ.
На курс долара також впливає міжнародна фінансова допомога, пояснює економіст.
"Тобто є певний баланс. Він зараз направлений більше у сторону відтоку валюти. Значить, буде тенденція на девальвацію. Межі, до якої може рости долар в обмінниках, немає. Питання в тому, яким буде баланс негативних і позитивних факторів. Якщо нам перестануть надавати допомогу, то це може обвалити гривню. Але вірогідність цього мінімальна. Хоча повзуча девальвація зберігатиметься", – додає Кущ.