Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

МВФ зробив невтішний прогноз

  • Джерело: unian.ua.  → Ключові теги: МВФ

    Експерти прогнозують, що криза буде затяжною і важкою, оскільки на вирішення пов'язаних з нею проблем потрібно дуже багато часу.

    34_1461677925_mvf.jpg (.82 Kb)

    Напад Росії на Україну поставив і без того постраждалу світову економіку на межу кризи. Економісти і чиновники попереджають: кризи не уникнути, питання тільки в тому, наскільки глибокою і тривалою вона буде.

    З часів Другої світової війни світ пережив півдесятка рецесій, включаючи ковідну 2020 року. Якщо зараз станеться ще одна, то буде поставлений світовий антирекорд - ще жодного разу приріст багатства не змінювався зануренням у бідність всього за кілька років, пише Бі-бі-сі.

    Головна причина - вторгнення Росії в Україну. Є й інші, але до розв'язаної Володимиром Путіним війни в Європі вони не викликали побоювання рецесії. Тепер же про неї говорять як про неминучість.

    Три мотори світової економіки - США, Європа і Китай - знижують оберти, кожен зі своєї особливої причини, і всі разом - у зв'язку з глобальними проблемами, перш за все, наслідками ковіду і російської агресії. Оскільки на цю трійцю припадає дві третини світового виробництва і споживання, від їх благополуччя безпосередньо залежить достаток жителів всіх інших країн світу.

    "У єврозони серйозні проблеми через скорочення поставок газу з Росії. Китай потерпає від ковідного карантину та кризи на ринку нерухомості. А США зіткнулися з падінням доходів населення і споживання через інфляцію, тоді як зростаючі кредитні ставки пригнічують інвестиції", - пояснила глава Міжнародного валютного фонду (МВФ) Крісталіна Георгієва.

    "Все це позначається на бідних і країнах, що розвиваються. Вони заробляють все менше, оскільки попит на їх експортні товари скорочується, а витрачають все більше у зв'язку зі зростанням цін на продовольство та енергоносії", - додала вона.

    "З усіх попередніх криз ми б зараз з вами не змогли передбачити жодної. Але цього разу, я думаю, можна передбачити, що криза з великою ймовірністю все ж трапиться", - сказав один з головних і найвідоміших банкірів світу Джеймі Даймон в інтерв'ю CNBC.

    Звідки прийде біда? Може бути, з кредитного ринку, може, з фондового. "Може, це буде країна, а може і взагалі щось, про що ми ми поки навіть і не здогадуємося", - сказав Даймон, який очолює американський банк JPMorgan Chase.

    Видання нагадує про коронавірусний спад, коли світ закрився на карантин. У 2020 році економіка знову опинилася в рецесії і скоротилася на 3%, але вже в наступному році відросла на 6%.

    У цьому році зростання буде приблизно вдвічі меншим, а в наступному і поготів - через війну, інфляцію, китайський локдаун і енергетичну кризу, припустили в МВФ.

    "Всі проблеми поточного року розкриють рани світової економіки, так і не заліковані після пандемії. У двох словах - найгірше попереду", - написали економісти МВФ в останньому прогнозі і передбачили піврічну рецесію в країнах, на які припадає приблизно третина світової економіки.

    В цілому вони як і раніше сподіваються, що вона виросте приблизно на 3%, але не виключають і більш млявого приросту ділової активності, споживання, інвестицій і виробництва в світі - на 2% (шанс один до чотирьох), а то і всього на 1% (один до 10).

    "Але навіть при позитивному зростанні все це буде сильно нагадувати рецесію, тому що реальні доходи будуть знижуватися, а ціни - рости", - попередила Георгієва.

    Перші кандидати на спад економіки протягом півроку (гальмування два квартали поспіль вважається "технічною рецесією") - в Європі.

    Німеччина - найбільша економіка і головна промислова держава Старого Світу страждає від газової війни, яку Путін веде проти ЄС ось уже півтора року.

    Великобританія не відстає. Спочатку п'ята економіка планети відмовилася від єдиного ринку з найбільшим торговим партнером, проголосувавши за розлучення з ЄС. А потім привела до влади уряд, який за п'ять тижнів зумів обрушити ціни держборгу і поставити перед лицем краху пенсійну систему. Якби Банк Англії всупереч політиці боротьби з інфляцією не надрукував би терміново десятки мільярдів фунтів, за пенсійним крахом послідувала б фінансова криза світового масштабу.

    ЄС, як і Британія, не уникне рецесії, визнають єврокомісари.

    "Ми підійшли до межі, - сказав головний економічний чиновник Єврокомісії Валдіс Домбровскіс. - До другого кварталу всі економіки єврозони відновилися до прековідного рівня. Однак з тих пір всі драйвери зростання в цілому зійшли нанівець".

    "На перший план вийшли потрясіння, викликані агресією Росії проти України. І тепер наші економічні прогнози виглядають набагато скромнішими, ніж влітку", - додав він.

    І Америка довго не протримається, пророкує банкір Даймон. У неї менше проблем з енергетикою, але агресивне підвищення ставок Центробанку заради боротьби з рекордною за останні півстоліття інфляцією ризикує придушити споживання та інвестиції, в результаті чого США "в тій чи іншій формі чекає рецесія в найближчі дев'ять місяців", - сказав він.

    Сигнали про наближення економічного нещастя надходять з усіх боків. Ринок нерухомості лихоманить не тільки в Китаї, але і на заході - від Швеції до Нової Зеландії. Лідери корпоративного зростання останніх десятиліть - американські інтернет-гіганти Amazon і Meta - скорочують витрати і масово звільняють співробітників в очікуванні рецесії.

    На ринку держборгу США криза ліквідності, та ще й інверсія доходностей, якої не було з початку 1980-х. Дворічні облігації прибутковіші за 10-річні, що традиційно вважається ознакою спаду протягом року-півтора.

    Після попереднього масштабного спаду 1980-х світова економіка зростала за рахунок технологічної та бізнес-революції, яку викликала поява інтернету, а також за рахунок глобалізації. Пізніше, особливо після кризи 2008 року, ключову роль відігравало грошове стимулювання.

    Тепер ці джерела зростання вичерпані, а глобалізація і стимулювання так і зовсім повернені назад. Тим часом багато структурних проблем за цей час не були вирішені і лише погіршилися. Серед них головні: старіюче населення, уповільнення зростання продуктивності праці та наслідки зміни клімату.

    Від спаду світову економіку врятує тільки наступна технологічна революція, вважає Адам Слатер, провідний економіст дослідницького центру Oxford Economics, який в листопаді оновив свій прогноз і передрік світовій економіці рецесію, нехай і технічну, в поточному і наступному кварталах.

    Поки ж нового стрибка в майбутнє, подібного інтернет-економіці, не намічається, для запобігання спаду потрібно розібратися з трьома існуючими проблемами: зростанням цін, карантином в Китаї і енергетичною кризою в Європі.

    Найпростіше - відкриття Китаю. Для цього потрібно тільки рішення Компартії. Однак відродження китайської економіки негайно підстьобне попит на енергоносії, а значить, загострить першу проблему - інфляцію. А також загрожує новим сплеском ковіду, смертності і ще більш масштабним карантином.

    Ще складніше розібратися з енергетичною кризою та інфляцією, через яку падають реальні доходи населення і ростуть ставки іпотеки, держборгу і кредитів бізнесу. У найближчі рік-два розрулити ці дві проблеми реально тільки за рахунок рішучого руйнування попиту, тобто того самого спаду і кризи, яких світ намагається уникнути.

    Вирішити проблему інфляції, не пригнічуючи попит, можна тільки підстьобнувши пропозицію. Це важко в умовах високих ставок, нестачі робочої сили, збоїв у глобалізації та міжнародній торгівлі і все тих же двох зол імені Путіна: війни в Україні та енергетичної кризи.

    А щоб вийти з енергетичної кризи, заходу доведеться замінити Росію як постачальника енергоресурсів. За рік-два зробити це неможливо. Інвестиції в нові родовища та інфраструктуру скорочуються, і навіть якщо почати вкладати зараз, віддача буде тільки через десятиліття. Стільки ж потрібно для "зеленої" революції в енергетиці через дефіцит всього: від рідкісних металів і потужностей для виробництва сонячних батарей і вітряків до дешевих кредитів і проривних технологій накопичення енергії.

    А якщо не замінювати Росію, а знову купувати у неї нафту і газ в колишніх обсягах, для цього буде потрібно закінчення війни на прийнятних для Заходу умовах.

    Все це сумно, визнала глава МВФ. Світ змінився - надовго і не на краще.

    "Ми переживаємо фундаментальний зсув у глобальній економіці, - сказала Георгієва. - Ми жили в світі міжнародного співробітництва в рамках правового поля, низьких ставок і низької інфляції".

    "І ось світ став більш крихким. Все більше невизначеності, волатильності, геополітичної конфронтації, природних катастроф. У цьому світі будь-яка країна ризикує стикатися з кризою легше і частіше", - зазначила глава МВФ.

    Світовий ринок нафти: роль РФ
    Росія була впливовим гравцем на ринку нафтопродуктів. Однак через вторгнення РФ в Україну та санкції її вплив почав знижуватися.

    Євросоюз посилює санкції щодо РФ, через що Путін використовує нафту як інструмент шантажу, як це було з російським газом.

    На дев'ятому місяці повномасштабного російського вторгнення в Україну Москва не може знайти нові ринки для своєї нафти. Агресор має намір забезпечити собі нафтові ринки до того часу, коли 5 грудня набудуть чинності санкції ЄС щодо морського експорту російської нафти.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Конструктор сайтів Weblium підводить підсумки 2024 року та ставить плани на 2025-й Конструктор сайтів Weblium підводить підсумки 2024 року та ставить плани на 2025-й
Глобальний конструктор сайтів з українським корінням, Weblium, підбив підсумки насиченого 2024 року, в якому компанія досягла значних результатів у ро...
Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024» Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024»
«Українська народна премія – 2024» стала підтвердженням того, що український бізнес здатний створювати продукти світового рівня. Лідери у понад 30 кат...
KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній
KYC – Know Your Customer, або принцип "Знай свого клієнта", — це вимога, яка вже давно стала невіддільною частиною роботи банків...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми