Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Курс долара може почати "плавати"

  • Джерело: finance.ua.  → Ключові теги: долар, валюта, гривня

    Нинішній режим фіксованого офіційного курсу є раціональним рішенням у воєнній ситуації, а наявна різниця між офіційним і курсом готівкового ринку в 10% допустима в поточних умовах, вважає голова правління Райффайзен Банку (Київ) Олександр Писарук.

    5436_1f51c1cb0c86f9bbacdf61dccc99877b.jpg (83. Kb)

    «Той факт, що в нас існує кілька курсів, об’єктивний. Коли є обмеження на рух капіталу, завжди буде ситуація з кількома курсами. Головне — щоб різниця між ними була стабільною і не дуже великою», — сказав він в інтерв’ю агентству «Інтерфакс-Україна».
    За його словами, коли спреди між офіційним і готівковим курсом понад 10-15% і продовжують зростання, це свідчення того, що встановлений фіксований курс «віджив своє», і тоді необхідно реагувати, як це і зробив улітку вимушено і з запізненням Нацбанк, девальвувавши офіційний курс на 25%.
    «На сьогодні структурних дисбалансів я не бачу. Скаржаться і експортери, і імпортери. Але якщо реально подивитися, то спреди з готівковим ринком у рамках 10% — це більш-менш збалансовано. Не бачу ризику девальвації цього року», — описав поточну ситуацію банкір.
    Писарук зазначив, що останні блекаути обійшлися без панічних коливань курсу, що є чудовим прикладом того, що українці адаптувалися до всього.
    Він зазначив, що обмінний курс — це не просто функція купівлі-продажу валюти за експортно-імпортними операціями, а він, передусім, залежить від платіжного балансу країни. «Прискорення міжнародної фінансової допомоги в другому півріччі балансує негативний торговельний баланс, що передбачає, зокрема, операції українців за кордоном, як імпорт послуг», — пояснив голова правління Райффайзен Банку, який свого часу працював у МВФ і обіймав посаду першого заступника голови НБУ.
    Про необхідність повернення до плаваючого курсу
    Коментуючи дискусію про необхідність повернення до плаваючого курсу, Писарук висловив думку, що під час війни немає умов для нормального функціонування валютного ринку.
    «Дуже багато чинників, які впливають: від невизначеності з ситуацією із зерновим коридором до руйнування критичної інфраструктури, психологічні аспекти, що впливають на вкладників, тощо. Водночас, думаю, слід розглянути перехід до плаваючого курсу відразу після війни», — вважає банкір.

    За його словами, міжбанківський ринок обмежений і працює в режимі фіксованого курсу, а НБУ підтримує його, покриваючи різницю між попитом і пропозицією валюти, яка з літа скоротилася в 3-5 разів завдяки, передусім, зерновому коридору і збільшенню міжнародної фінансової допомоги.
    «Ці чинники дали змогу стабілізувати ринок, але все ще не збалансувати його. Тому швидко переходити до вільного валютного ринку в умовах великого дефіциту валюти, суворих адміністративних обмежень і обмежень валютного контролю вважаю недоцільним», — наголосив Писарук.
    Він також наголосив на необхідності бути вкрай обережними при калібруванні різних сегментів валютного ринку. «Загальний принцип — не зашкодити. В ситуації, коли в нас три курси валют, і все стабільно працює — don’t touch it — краще нічого зайвий раз не чіпати», — зазначив голова правління Райффайзен Банку.
    Курси обміну за картками
    Відповідаючи на запитання про те, як банк встановлює курс обміну за картками, він зазначив, що «загальний принцип такий: курс за картковими операціями в усіх банках плюс-мінус між офіційним курсом і готівковим».
    «Якщо за двома останніми різниця приблизно 10%, то картковий десь між ними. До якого — готівкового або офіційного — він ближчий, залежить від політики банку, від обсягів купівлі та продажу валюти клієнтами банку. Під картки в банків завжди є можливість купити валюту в НБУ», — пояснив Писарук.
    Він додав, що є ще інша, менша складова, — так званий картковий туризм, пов’язаний із різницею між готівковим і картковим курсами. «Банки навчилися вже виставляти картковий курс так, щоб не стимулювати й навіть стримувати картковий туризм», — вважає голова Райффайзен Банку.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення
Мед та горіхи - це не лише смачні делікатеси, але й корисні продукти, багаті поживними речовинами. Їх комбінація створює ідеальне поєднання смаку, аро...
Магазин Магазин "Аквадом": Ваш путь к здоровью и благополучию
В современном мире одним из важнейших аспектов заботы о здоровье является качество потребляемой воды. Ведь вода играет ключевую роль в поддержании жиз...
Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30 Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30
Коли справа доходить до вибору автомобіля для сім'ї, безпека та комфорт стоять на першому місці. Однак не менш важливими є стиль та екологічність. З у...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми