Ключовою перешкодою в роботі "зернового коридору" залишається гальмування з боку Росії під різними приводами інспекції суден у Босфорі.
Це призвело до стабільної черги в майже 100 суден. Затримка перевірки кораблів також призводить до мільйонних збитків вантажовласників та недоекспорту мінімум в 5-6 млн т продовольства впродовж року, наголосили в Міністерстві інфраструктури України.
"Станом на 27 грудня в Босфорі на інспекцію очікують 96 суден, з яких 71 судно – на вхід до портів, а 25 – вже завантажені агропродукцією. Щоденно відбувається 6 з 10 запланованих інспекцій", – йдеться в повідомленні.
Також повідомляють, що окрім зменшення кількості інспекційних груп, російська сторона вдалася до тактики затягування часу самих інспекцій через вимоги перевіряти параметри суден, які не регламентуються документами Спільного координаційного центру та не стосуються предмету перевірки.
"Через такі дії скорочується кількість флоту, який рухається під завантаження українською агропродукцією", – пояснили в Міністерстві.
До прикладу, нещодавно порт Одеси відправив балкер BRAVE M з 28 тис. т зерна для африканської Лівії, який місяць очікував на інспекцію, щоб зайти до порту під завантаження.
Водночас за останні два дні з портів Великої Одеси 11 суден експортували 422 тис. т агропродукції для Африки, Азії та Європи. Серед них балкер ALANDA STAR з 30,8 тис. т пшениці для Єгипту, а також танкер EUROCHAMPION з 45 тис. т олії для Індії.
За підрахунками відомства, з 1 серпня з портів Великої Одеси вийшли 605 суден, які експортували 15,9 млн т українського продовольства у країни Азії, Європи й Африки.