Сума готівки, що перебувала в обігу в Україні, за минулий рік зросла на 14,1% ‒ на 88,5 млрд грн.
На 1 січня цей показник становив 716,1 млрд грн. Найбільше у готівковому обігу зараз перебуває банкнот номіналом 500 гривень, що пов'язано зі зростанням попиту на цей номінал банкнот. Про це повідомив Національний банк.
Упродовж 2022 року сума готівки в обігу суттєво коливалася – відбувалося як її зростання, так і скорочення.
Така нерівномірна динаміка зумовлена повномасштабним вторгненням РФ в Україну, пояснив Нацбанк.
На початку повномасштабного вторгнення через невизначеність ситуації попит громадян на готівку суттєво зріс.
Водночас усі змогли швидко пересвідчитися, що навіть попри війну, фінансові сервіси безперебійно працюють, безготівкові розрахунки здійснюються, тому вже з початку квітня попит на готівку почав поступово зменшуватися.
Друга хвиля зростання готівки в обігу розпочалася з листопада і була пов'язана з масованими ракетними ударами РФ по енергетичній інфраструктурі України.
Тимчасова відсутність електроенергії спричиняє перебої в роботі деяких банкоматів, це викликає відчуття, що готівка вже не така доступна, як зазвичай, пише НБУ.
Нацбанк розповів про статистику.
Станом на 1 січня на одного жителя України припадало: 71 банкнота і 169 платіжних розмінних та обігових монет (на 1 січня 2022 року – 71 та 162 шт. відповідно).
Традиційно, як і рік тому, у готівковому обігу перебувало найбільше монет номіналом 10 коп. (28,5% від загальної кількості монет в обігу), а найменше – монет номіналом 10 грн (0,9%).
Найбільше ж у готівковому обігу зараз перебуває банкнот номіналом 500 грн (26,5% від загальної кількості банкнот в обігу), що пов'язано зі зростанням попиту на цей номінал банкнот, повідомив Нацбанк.