У Росії у січні зафіксували рекордний дефіцит бюджету у розмірі 25 млрд доларів. Це стало наслідком цілої низки причин: традиційно в січні через зміщення податків показники бюджету гірші за середні, впали на 45% надходження від продажу нафти і газу, злетіли витрати бюджету.
Про це йдеться в матеріалі OBOZREVATEL. Навіть у таких умовах у президента РФ Володимира Путіна вистачить грошей на війну щонайменше на 2,5 роки. Проте ситуація справді наближається до критичної.
Так, через різке зростання дефіциту Мінфіну РФ довелося продавати тонну золота із резервів. Якщо в Україні дефіцит бюджету покривають за рахунок кредитів та грантів від міжнародних партнерів, то у Росії – за рахунок зменшення резервного фонду. І коли резервний фонд вичерпається, охочих допомогти агресору не буде.
Резерви в РФ частково заморожені (та їхня частина, яка зберігалася в західній юрисдикції). Як результат, із накопичених понад 600 млрд доларів та частина, яку справді можна витратити, становить близько 91 млрд доларів.
За підсумками року дефіцит за різними оцінками становитиме близько 97 млрд доларів. І якщо цей прогноз виправдає себе, після вичерпання резервів РФ доведеться різко скорочувати витрати. Якщо військовий бюджет збережуть, Путіну доведеться цуратися інфраструктурних проектів, скорочувати витрати на освіту, медицину.
Також є можливість внутрішніх кредитів. Але це відбувається не за рахунок бізнесу, а за рахунок Центробанку, який фактично друкує гроші і через банки передає їх як кредити Мінфіну РФ. Це призводить до зростання цін.