Прожитковий мінімум в Україні в 2,5 раза нижчий від необхідної суми. Проте в умовах, що склалися, держава не може просто взяти і підвищити його – оскільки під нього підв'язані близько 200 виплат.
Про це розповіла заступниця міністра соціальної політики Дарина Марчак, повідомляє UBR.ua. Вона пояснила: у разі підвищення прожиткового мінімуму відбудеться "перебалансування видатків".
"Він у 2,5 раза нижчий за ту суму, яка зараз дійсно потрібна для життя. ... [Але] Більшість адмінвитрат прив'язана саме до прожиткового мінімуму. Бюджет не витримав би такого навантаження [якщо його підвищити]", – зазначила Марчак.
Станом на 1 січня прожитковий мінімум на одну особу з розрахунку на місяць становив в Україні 2589 грн.
Раніше Марчак повідомила, що українські пенсіонери віком від 70 років можуть розраховувати на щомісячні компенсаційні виплати приблизно 300-570 грн. Однак лише за умови, що одержувані ними пенсії менші за певну суму.
"Щомісячні компенсаційні виплати – це не нова ініціатива. Вона була запроваджена ще з 2020 року. ... Така виплата провадиться, якщо розмір пенсії, яку отримує людина, не досягає 10 340 грн", – пояснила вона. Так:
пенсіонери віком 70-75 років можуть розраховувати на виплату до 300 грн;
75-80 років – до 456 грн;
старші за 80 років – до 570 грн.
Водночас Марчак нагадала: 1 березня 2023 року в Україні було проіндексовано пенсії тих громадян, які отримують найменші виплати. Заступниця міністра наголосила, що раніше вони не підлягали індексації – адже:
їхні розміри прив'язані до прожиткового мінімуму;
вони переглядалися саме під час зростання прожиткового мінімуму.
"На жаль, тенденція така, що у попередні роки прожитковий мінімум зростав набагато повільніше, ніж були темпи індексації. Цього року, аби виправити ситуацію, що найменші пенсії зростали найповільніше, ці виплати були включені до індексації. ... Це зачепило понад 4 млн осіб", – розповіла Марчак.