У лютому готівковий курс гривні до долара помітно зміцнився. Зокрема, середньозважений курс операцій продажу готівкової валюти склав 39,89 грн/долар, а на кінець місяця – 38,94 грн/долар. Це найнижчий курс із серпня та 21 липня 2022 року відповідно.
Про це повідомив голова парламентського Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев. Він зазначив:
за лютий готівковий курс гривні до долара США зміцнився на 3,6%, а з початку року – на 4,4%;
спред (різниця між найкращими цінами купівлі та продажу в один і той же момент часу) між офіційним та готівковим курсом до кінця лютого скоротився до 6,5%.
"У лютому співвідношення між попитом та пропозицією на валютному міжбанку покращилося. Різниця між купівлею валюти та її продажем на підтримку фіксованого курсу скоротилася з 3,14 млрд доларів у січні до 2,49 млрд доларів у лютому, що відповідає середньому розміру місячних інтервенцій із початку війни", – зазначив нардеп.
Що вплинуло на стабілізацію ринку
За словами Гетманцева, на стабілізацію валютного ринку вплинули кілька чинників. Зокрема:
рішення НБУ щодо збільшення норм обов'язкового резервування за вкладами на вимогу.
"Разом зі збереженням 25%-ї ставки це сприяло збільшенню попиту на гривневі активи", – пояснив депутат.
Припинення монетизації дефіциту бюджету.
Ритмічне надходження зовнішньої фінансової допомоги у запланованих обсягах.
Як пояснив Гетманцев, за перші на 2 місяці 2023 року на фінансування бюджету було залучено 6,3 млрд доларів пільгових кредитів та грантів – за місячної потреби 3,15 млрд доларів. Це, серед іншого, "дозволяє забезпечувати позитивний платіжний баланс та нарощувати золотовалютний резерв для підтримки офіційного курсу".
Продовження дії спеціальних депозитних продуктів.
Йдеться про онлайн-депозити у валюті й депозити з індексацією на зміну офіційного курсу гривні. У їхніх межах можна обміняти валюту за курсом, максимально наближеним до офіційного.
"Депозити населення у валюті стабільно зростають із серпня минулого року. Насьогодні вони не лише відновилися, а й перевищують довоєнний рівень. Це знижує попит на валюту на готівковому ринку", – пояснив Гетманцев.
Підготовка до весняної посівної кампанії.
Вона є традиційним сезонним чинником збільшення пропозиції валюти аграріями.
Стабілізація валютних очікувань на тлі порівняно кращої ситуації в енергетиці та відсутності повномасштабної ескалації на роковини початку війни.
"За інших рівних обставин стабілізація валютного ринку має позитивно вплинути на охолодження інфляційних очікувань та гальмування інфляції. За підсумками останніх тенденцій на валютному ринку підстав для корекції офіційного курсу в найближчій перспективі немає", – констатував Гетманцев.