Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Що очікує економіку України в 2023-му

  • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: економіка України

    Центр економічної стратегії зібрав прогнози розвитку економіку України від восьми аналітичних центрів і урядових організацій. Економісти дійшли висновку: зростання ВВП 2023 року можливе, проте через величезну кількість перемінних і досі невизначених факторів зробити точні оцінки майже неможливо.

    4453_1470992131_7a72d90f31f9fb52c5168c052d0361c8_650x410_1_650x410.jpg (40.12 Kb)

    Інфляція цього року в кращому разі сповільниться до 15%, а середній прогноз зростання ВВП становить близько 1%. Відносно позитивна новина: курс долара перебуватиме в стабільному діапазоні.

    Що чекає на українців у 2023 році, читайте в матеріалі OBOZREVATEL.

    Чого чекати від економіки України

    Український бізнес швидко адаптується до нових реалій. Якщо після початку повномасштабної війни закрилось 50% підприємств, то тепер не працюють тільки близько 20%. Найгірші побоювання щодо повного блекауту також виявились марними. Водночас очікування щодо тривалості війни, навпаки, були занадто оптимістичними. Наприклад, бюджет України, як нагадав заступник міністра економіки Олексій Соболев, було розроблено з урахуванням закінчення війни в середині 2023-го. Тепер у міністерстві вважають, що війна триватиме впродовж всього року.

    Сергій Марченко, міністр фінансів, під час свого виступу на конференції також зазначив: "Цього року є багато чинників невизначеності: чи достатньо бізнес спроможний адаптуватись до реалій, які очікування бізнесу щодо можливостей реінвестицій, інвестицій. Залишається питання логістичних коридорів. Як довго триватиме війна".

    У Кабінеті міністрів вважають, що економіка України 2023 року зросте на 1%. В НБУ розробляють власні прогнози і вважають, що економіка зросте на 0,3%. Водночас експертні оцінки мають широкий коридор: від падіння на 4,6% (Oxford Economics) до зростання на 5,5% (Sense Bank). Важливо зазначити, що свої прогнози аналітики розробляли в різний період, і можливо, у деяких з них не було враховано спроможність енергетичної системи вже в лютому подолати дефіцит генерації струму.

    Сергій Ніколайчук, заступник голови НБУ, нагадує: до того, як Росія почала атакувати енергосистему, очікувався ріст ВВП на 4%, але обсяги виробництва вимушено зменшилось через проблеми з електроенергією. Тепер Національний банк вважає, що обсяг ВВП майже не зміниться цього року.

    "Здається, Росія програла битву за українську енергетику. Потрібно готуватись до нового опалювального сезону. Але зараз в прогнозі не закладаються блекаути для країни", – каже Соболев. Крім динаміки ВВП, економісти у своїх оцінках також спрогнозували рівень інфляції і курс долара (ці два показники пов'язані).

    Ціни цього року можуть зрости від 15% (прогноз ICU) до 19% (IER/GET). Середній прогноз становить 16,9%. Оцінки уряду більш негативні – близько 24%. Проте, як розповідає Соболев, пік інфляції, ймовірно, вже подолали. Тобто далі динаміка зростання цін буде тільки зменшуватись.

    Курс долара (середній за рік) може бути від 36,6 грн/$ (Concorde Capital) до 39,5 грн/$ (Morgan Stanley). У кінці року за долар доведеться платити від 36,6 грн/$ (Concorde Capital) до 45 грн/$ (Morgan Stanley).

    Україна залежить від зовнішньої допомоги

    2023 року для покриття дефіциту державного бюджету потрібно близько 38 млрд доларів. За оцінками Марченка, цю суму вдасться отримати (хоча переговори все ще продовжуються). Без зовнішньої фінансової підтримки Україна не змогла б виконувати свої соціальні зобов'язання: не було б можливостей виплачувати зарплати, пенсії, фінансувати державні органи.

    Насамперед бюджетний дефіцит компенсують ЄС та США. Від них залежить стабільна макрофінансова ситуація в країні. Законодавством при цьому заборонено фінансувати армію за кошти кредитів та грантів. Тому власних податкових та митних надходжень має вистачати на оборону.

    У такій ситуації кожен українець, який чесно платить податки в бюджет, фінансує обороноздатність країни і дає змогу чинити спротив російським загарбникам.

    Україна в лютому отримала 2 млрд доларів фінансування. Надходження в лютому сповільнилися порівняно із січнем, коли Україна отримала 4,2 млрд доларів. МВФ вважає, що максимальна сума, яка знадобиться Україні 2023 року, становить 48 млрд доларів.

    Загалом українська економіка адаптується до ситуації повномасштабної війни. А на масштабне відновлення можна розраховувати лише після перемоги над окупантами.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000 Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000
Ласкаво просимо в захоплюючий світ пасивного доходу! Якщо ви шукали спосіб легко заробити гроші, насолоджуючись вільним часом, не шукайте далі. Сьогод...
Натяжные потолки: идеальное решение для вашего дома Натяжные потолки: идеальное решение для вашего дома
Натяжные потолки — это современное и практичное решение для обновления интерьера вашего дома. Они представляют собой полотно, натянутое на металлическ...
Венчур білдер CLUST виводить бренд вітамінів Perla Helsa на ринок Польщі Венчур білдер CLUST виводить бренд вітамінів Perla Helsa на ринок Польщі
Венчур білдер CLUST оголосив про співпрацю з відомим українським брендом вітамінів і дієтичних добавок Perla Helsa та вихід на ринок Польщі. Тестувати...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми