Шахраї в Україні мають цілий вагон схем, за допомогою яких вони обманюють і обкрадають громадян. Один із найпопулярніших способів "дістатись" жертви – телефон.
Саме через дії аферистів українці отримують незрозумілі дзвінки, повідомлення про акції, виграші у лотерею, дзвінки нібито з поліції тощо. Про найпопулярніші схеми телефонних шахраїв у 2023 році розповів Finance.ua.
1. "Виплати від міжнародних організацій"
Шахраї користуються тим, що ООН, Міжнародний Комітет Червоного Хреста (МКЧХ), UNICEF та інші організації надають деяким українцям грошову допомогу. Під виглядом таких виплат аферисти очищають банківські картки своїх жертв.
Шахраї дзвонять людям із пропозицією швидко та без паперової тяганини оформити грошову допомогу. Інший привід – повідомлення, що гроші вже нібито нараховані одержувачу, і їх потрібно терміново отримати.
В результаті шахраї виманюють у жертв їхні особисті дані та дані банківських карток. Після цього жертва у кращому випадку залишається без грошей, у гіршому – ще й із кредитом, який оформили шахраї.
2. "Зміна вишки мобільного зв'язку"
Ця схема з'явилася разом із регулярними та масовими відключеннями електроенергії в Україні, під час яких пропадав мобільний зв'язок. Шахраї кажуть, що нібито є співробітниками мобільного оператора.
Вони повідомляють, що нібито "перемикатимуть" абонента на іншу вишку зв'язку, з кращим сигналом. Після цього на телефон жертви приходить код перевірки, який і просять назвати аферисти. Насправді за допомогою коду шахраї можуть отримати доступ до мобільних додатків банків, соцмереж, електронної пошти тощо.
3. "Родич у біді"
Класична схема, яка отримала під час повномасштабної війни друге дихання. Шахраї зазвичай користуються двома основними сценаріями, представляючись або лікарями, або поліцейськими.
Суть завжди одна – жертву просять якнайшвидше передати гроші, щоб "врятувати" дорогу їй людину. Нібито якщо грошей не буде, то родич або помре, або опиниться у в'язниці.
Іноді у процесі розмови шахраї намагаються підробити голос родича, про якого йдеться. У будь-якому випадку, переводити гроші на картку або віддавати будь-кому готівку не слід. Спочатку варто самостійно зв'язатися із родичем, який, швидше за все, навіть не знає, що нібито опинився у біді.
4. "Служба безпеки банку"
Шахраї прикидаються співробітниками банку та під різними приводами виманюють секретні дані карток жертв. Говорити можуть про блокування картки, її перевипуск, підозрілі транзакції або просто про "уточнення даних".
Насправді співробітники банків ніколи не просять назвати PIN-код та CVV-код (три цифри зі зворотного боку картки). Також вони в жодному разі не проситимуть називати коди із SMS або змушувати співрозмовника терміново бігти до банкомату.
У разі таких дзвінків рекомендується негайно припиняти розмову. Якщо залишаються сумніви щодо безпеки картки (наприклад, телефоном запевняли, що вона "зламана"), потрібно самостійно зателефонувати на гарячу лінію банку та уточнити інформацію. Швидше за все, з карткою все виявиться в порядку.
5. "Великий виграш"
У цьому випадку найчастіше використовуються SMS-розсилки, але іноді шахраї і дзвонять жертвам. Суть полягає у повідомленні про перемогу в будь-якій акції або виграші у лотерею. У разі SMS-повідомлення жертві пропонують самостійно зателефонувати за вказаним номером.
Далі шахраї або виманюють персональні дані, або вимагають переказати "невелику" порівняно з міфічним виграшем суму на вказаний рахунок. Нібито це є умовою отримання грошей (можуть говорити про комісію тощо).
Іноді у SMS вказано не телефон, а адресу сайту. У такому випадку за посиланням міститься анкета, яка вимагає введення конфіденційних даних. Заповнювати її не можна в жодному разі.
6. "Подарунки на пошту"
Найчастіше цю схему використовують проти пенсіонерів та людей з невеликими доходами. По телефону шахраї пропонують надіслати подарунок або приз на пошту. Для цього просять назвати ПІБ, адресу та поштовий індекс.
Після цього жертві повідомляють, що подарунок вже прибув, проте для його отримання потрібно заплатити певну суму (зазвичай 400-500 грн.). В іншій варіації схеми жертва дізнається про післяплату прямо на пошті.
Якщо людина вирішує все ж таки забрати посилку, в ній зазвичай знаходиться щось дуже дешеве, наприклад, шматок мила. До "подарунку" часто додаються листівки з написами на кшталт "Ви вже берете участь у розіграші N тис. гривень" та список умов, які потрібно виконати, щоб все ж таки отримати гроші.
Зрозуміло, що всі інші умови – така ж брехня, як і найперша. Але якщо людина погоджується їх виконувати, цикл запитів від шахраїв продовжується.
7. "Поповнення рахунку телефону"
Жертві надходить SMS про те, що її мобільний рахунок поповнено на певну суму. На вигляд повідомлення нічим не відрізняється від стандартного. Після цього на номер дзвонять та просять повернути кошти за "хибне поповнення". Зазвичай просять надіслати цю суму на банківську картку. Зрозуміло, у фіналі виявляється, що рахунок жертви ніхто не поповнював.
Щоби захиститися, потрібно просто попросити співрозмовника зателефонувати за кілька хвилин. За цей час слід перевірити свій мобільний рахунок. Також можна попросити співрозмовника надіслати квитанцію або фото чека про поповнення. Шахраї після цього самі припиняють розмову.
8. "Списання бонусів"
Шахраї прикидаються співробітниками великих торгових мереж. По телефону вони повідомляють, що у жертви начебто накопичилася велика сума бонусів, які скоро "згорять".
Під виглядом збереження "грошей, що зникають" аферисти виманюють дані банківських карток, які потім обчищають. У разі таких дзвінків потрібно класти трубку та самостійно дзвонити у торговельну мережу, яку було вказано в першій розмові. Якщо проблеми з бонусним рахунком насправді існують, проблему вирішать на гарячій лінії.
9. Виготовлення дубліката SIM-картки
Це один із найнебезпечніших способів шахрайства, оскільки при крадіжці телефонного номера шахраї можуть отримати неконтрольований доступ до банківських рахунків жертви (наприклад, через онлайн-банкінг). І отримати дублікат SIM-картки значно простіше, ніж багатьом здається.
Для цього телефонують дзвонять людям із незнайомих номерів. Аферисти розраховують, що їм передзвонюватимуть, тому що для замовлення "дубля" сімки потрібно назвати кілька останніх номерів, на які телефонував абонент.
Тому в жодному разі не можна передзвонювати на незнайомі номери, а також дзвонити за невідомими телефонами із SMS-повідомлень. Щоб захиститися від крадіжки мобільного номера, радять перейти на контрактну форму обслуговування або "прив'язати" фінансовий номер телефону до паспорта. Для цього потрібно звернутися до свого мобільного оператора.