З 24 лютого 2022 року в Україні введено режим воєнного стану, але фізичні особи у цей період можуть за певних умов здійснювати видаткові операції з рахунків, на які накладено арешт. Про це розповіла юристка центру безоплатної правової допомоги Іванна Желізна виданню «Я і закон».
Як накладається арешт на кошти боржника
Арешт на кошти боржника накладається на підставі відкриття виконавчого провадження. Це завершальна стадія судового провадження, яка спрямована на примусове виконання рішень суду.
Примусовим виконанням судових рішень займаються органи Державної виконавчої служби та у деяких визначених законом «Про виконавче провадження» випадках — приватні виконавці.
Виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.
Виконавець під час проведення виконавчих дій вчиняє примусові заходи щодо виконання рішень, серед таких дій — накладення арешту на кошти боржника (шляхом винесення постанови про арешт коштів боржника, які є на банківських рахунках).
Якими є підстави для зняття арешту з майна (коштів) боржника
Підставою для зняття арешту з майна (коштів) боржника у виконавчому провадженні є:
закінчення виконавчого провадження;
повернення виконавчого документа до суду, який його видав;
скасування судом заходів забезпечення позову за завершеним виконавчим провадженням;
надходження на рахунок органу Державної виконавчої служби (або на рахунок приватного виконавця) суми коштів, необхідної для задоволення вимог усіх стягувачів, а також суми виконавчого збору, витрат виконавчого провадження та штрафів, накладених на боржника за завершеним виконавчим провадженням.
Про зняття арешту з майна (коштів) боржника виконавець має повідомити у постанові про закінчення виконавчого провадження.
Що ще важливо
Кабінет Міністрів розпорядженням № 198-р від 2 березня 2022 року встановив, що тимчасово, на період до скасування воєнного стану на території України:
фізичні особи можуть здійснювати видаткові операції з рахунків, на які накладено арешт органами Державної виконавчої служби чи приватними виконавцями, але за умови, що сума стягнення за виконавчим документом не перевищує 100 тис. грн;
юридичні особи — боржники можуть здійснювати видаткові операції з рахунків, на які накладено арешт, виключно для виплати зарплати в розмірі не більше п’яти мінімальних розмірів зарплати на місяць на одного працівника такої юрособи.
Міністерство юстиції підтвердило, що з арештованого рахунку клієнт будь-якого банку може здійснювати видаткові операції до закінчення дії воєнного стану в Україні.
Національний банк проінформував банки про порядок здійснення видаткових операцій із арештованих рахунків громадян.
Банк, у якому відкрито «арештований» рахунок, у період дії воєнного стану зобов’язаний надати можливість клієнту користуватися грошовими коштами на рахунку та не брати до уваги постанови державних чи приватних виконавців про накладення арешту.
У разі відмови банку надати можливість здійснення видаткових операцій з такого рахунку, громадянин має право оскаржити такі дії у Національному банку одним з таких способів:
зателефонувати на «гарячу» лінію НБУ за номерами: 0 800 505 240 або 044 298 65 55;
подати електронне звернення на електронну адресу: nbu@bank.gov.ua;
заповнити онлайн-форму звернень за посиланням;
подати письмове звернення листом за адресою: 01601, Київ, вул. Інститутська, 11-б.