Найчастіше в Україні підробляють гривневі банкноти старого зразка (випущені до 2015 року). Найпопулярнішою є підробка купюр у 500 грн – 39% від загальної кількості вилучених підробок та 57% від їх загальної суми.
Про це повідомили в НБУ. Там зазначили, що також часто підробляють:
200 грн – 45% від загальної кількості вилучених підробок 26% т їхньої загальної суми;
100 грн – 8% та 2%.
"В основному вилучені з обігу підроблені банкноти національної валюти мали низьку якість і розраховані на неуважність громадян та касових працівників торговельних закладів. ... Адже банкноти національної валюти нового покоління (номіналами 20, 50, 100, 200, 500 та 1 000 гривень, які Національний банк ввів в обіг у 2015-2020 роках), мають посилену систему захисту", – йдеться у повідомленні.
При цьому наголошується: загалом рівень підроблення банкнот гривні за результатами 2022 року знизився більш ніж утричі. Так:
за підсумками 2022 року на 1 млн справжніх купюр припадало близько 2,2 підроблених;
за підсумками 2021 року було близько 7,1 підроблених на 1 млн. справжніх банкнот.
Як перевірити справжність банкнот гривні
Перевірити справжність гривневих купюр можна кількома способами. Зокрема, на дотик.
"Так перевіряється банкнотний папір та рельєфність окремих зображень з лицьового боку банкноти, що забезпечується спеціальним видом друку", – пояснюють в Нацбанку.
Також можна провести перевірку, розмістивши купюру проти світла. Так перевіряються:
наявність водяних знаків (зображення портрета, що повторює портрет, надрукований на лицьовій стороні банкноти, а також зображення цифрового позначення номіналу або графічного знака гривні);
наявність наскрізного елемента (суміщене зображення) – фрагментарне зображення цифрового позначення номіналу, виконаного з лицьового та зворотного боків, набуває цілісного вигляду без розривів та зсувів під час розглядання банкноти проти світла;
наявність повністю зануреної в товщу паперу захисної стрічки, на якій за допомогою збільшувального скла при розгляді банкноти проти світла можна побачити у прямому та перевернутому вигляді зображення цифрового позначення номіналу, написи ГРН та зображення тризубу.
Перевірити справжність купюри можна і змінюючи кут нахилу. Так:
зображення, виконані оптично-змінними фарбами, змінюють колір при розгляді банкноти під різними кутами зору та мають кінетичний ефект (при зміні кута нахилу банкноти змінюється напрямок руху фонового зображення стрічки);
частково введена в товщу паперу полімерна захисна стрічка відповідного кольору містить зображення цифрового позначення номіналу банкноти та графічного знака гривні (у банкнотах номіналом 100-500 грн), Державного Герба України та має яскраво виражений кінетичний ефект;
латентне зображення цифрового позначення номіналу стає видимим при розгляді банкноти на рівні очей проти світла під гострим кутом (темне на світлому фоні під час розглядання банкноти з довгої сторони, світле та темному фоні – з короткої сторони).
Гроші за підроблені банкноти не компенсують
Водночас в НБУ наголосили: підроблені банкноти вилучаються без відшкодування їхньої вартості. "Про їхнє вилучення Національний банк повідомляє Бюро економічної безпеки, всі підроблені банкноти в установленому порядку передаються уповноваженим працівникам для проведення розслідувань", – розповіли у регуляторі.