Зупинка "зернової угоди" може вплинути на готівковий курс долара в Україні, однак катастрофічних наслідків це не матиме. Вартість валюти може вирости приблизно на 1 грн, але експерти впевнені, що угоду продовжать. Вони запевняють, що, ймовірно, до початку літа курс долара значно не зміниться.
Про те, як зміниться курс до початку літа та як можлива зупинка "зернової угоди" вплине на ситуацію.
Курс долара підніметься, але не суттєво
Володимир Дубровський, старший економіст CASE-Ukraine, зазначає: припинення морського експорту зерна з України не сильно вплине на курс долара, оскільки він найбільше залежить від надання Україні міжнародної допомоги від країн-партнерів.
"Думаю, на курс не дуже вплине це, бо він залежить від балансу надходження іноземної валюти і витрачання на імпорт товарів, а більшу частину надходжень становлять гранти і кредити від наших партнерів. Це набагато більші надходження, аніж ті, які може отримати Україна завдяки "зерновій угоді". Я думаю, що суттєвих змін не буде", – сказав експерт.
Зі свого боку економічний експерт, спеціаліст відділу продажів компанії Dragon Capital Сергій Фурса зауважив, що можлива зупинка домовленості теоретично може вплинути на "кешовий ринок". Проте, на думку фахівця, угоду все ж продовжать.
Схожий прогноз озвучив аналітик аналітичного центру "Об'єднана Україна" Олексій Кущ. "Стамбульська "зернова ініціатива" була у свій час серйозною геополітичною перемогою президента України Зеленського й президента Туреччини Ердогана, вона сформувала логістичну зону в Північно-Західному Причорномор'ї. Я не думаю, що є якісь серйозні важелі, щоб цю безпекову зону поламати, тим паче, що вона перебуває під захистом повітряно-військового флоту. І якщо суто теоретично припустити, що угоду не продовжать, то це буде для нас мати досить негативний вплив", – зазначив Кущ.
Яким буде курс долара до початку літа?
За прогнозом Дубровського, у разі зупинки "зернової угоди" курс долара може підвищитися приблизно на 1 грн. Водночас у НБУ наразі є величезні резерви і можливості, щоб утримати його від небажаних коливань.
"Наразі, поки в нас є фінансування від партнерів, думаю, суттєвих змін не буде. Можемо утримувати курс на більш-менш стабільному рівні, принаймні щоб він був керованим", – пояснює експерт.