У разі зриву зернової угоди й на тлі європейських ембарго на закупівлю зерна Україна втрачатиме по 800 млн доларів на місяць. Водночас загальні оцінки для української економіки все одно поліпшилися.
Таких висновків дійшов Міжнародний валютний фонд (МВФ) у документі про перегляд 15-мільярдної програми фінансування України. Зазначається, що перебої у торгівлі вплинуть на зростання ВВП та експорт залежно від їхнього масштабу й тривалості.
"Якщо заборони на імпорт (в ЄС. – Ред.) продовжаться, а зерновий коридор буде порушено, комплексний ефект із відповідними логістичними проблемами може призвести до того, що втрати перевищать 800 млн дол. на місяць", – заявили у Фонді.
В МВФ наголошують, що будь-які затяжні перебої у торгівлі стануть важким тягарем для аграріїв. Близько 90% із них зазнали втрат у 2022 році, й відновлення малоймовірне у найближчій перспективі через менші врожаї у 2022-2023 роках. Тому очікується, що обсяг експорту українського зерна скоротиться до 2024 року до 60% довоєнного рівня.
Проте загалом МВФ покращив оцінку економічних показників України. Фонд зазначає, що:
зростання реального ВВП в Україні станом на травень уже досягло +2,4% порівняно з -29,1% наприкінці минулого року;
інфляція в Україні станом на травень 2023 р. знизилася до 15,3% у річному вимірі з 26,6% станом на кінець 2022 року;
переглянуто у бік покращення показник зростання реального ВВП за 2022 рік – із -30,3% до -29,1%.
Водночас зменшилися показники інфляції та покращилися умови на валютному ринку. "Останній аналіз даних свідчить про більш стійку економічну діяльність, ніж на момент затвердження програми EFF", – наголошується в документі.
Проте ці оцінки ще не враховують наслідків підриву росіянами Каховської ГЕС. Зазначається, що цей фактор може вплинути на зростання ВВП через втрату орних земель, міграцію та порушення роботи промислових об'єктів, зокрема через брак води та електроенергії. Наскільки масштабним буде цей вплив, поки що не відомо.