Фінанси. Гроші. Валюта, Влада та політики Автор: RomanK Друкувати

Польська компанія Alfa зірвала постачання зброї для України

  • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: закупівля зброї, новий скандал, МО

    Польська компанія Alfa зірвала постачання для Міноборони України на десятки мільярдів гривень. При цьому за багатьма домовленостями фірма отримала передоплату в 50%. Тобто гроші Україна заплатила, але натомість отримала набагато менше, ніж мала.

    7776_71937.jpg (181.83 Kb)

    "Польська фірма отримала та вивела з України мільярди й мільярди гривень. А от реалізувати постачання оплаченої зброї не змогла. На початку 2023-го Alfa за різними контрактами мала заборгованостей перед Міноборони на більш як 3,5 млрд грн", – йдеться у матеріалі УП.

    Контракти на 3,3 млрд грн

    За даними його авторів, ще 22 квітня 2022 року Міноборони уклало з Alfa три контракти на близько 3,3 млрд грн – з 50%-ю передоплатою по кожному. Йшлося про постачання:

    кількох самохідних гаубиць "Гвоздика";
    122-мм боєприпасів до гаубиці Д-30;
    122-мм ракет до "Граду".
    За даними авторів матеріалу, з усього обсягу законтрактованої зброї було надано лише невелику кількість. Так:

    припасів до Д-30 "з великим запізненням приїхала лише десята частина";
    ракет до "Граду" – третина;
    "Гвоздики", хоч і приїхали всі, "але в стані, який точно не відповідає заявленому в угоді технічному класу, і Міноборони зараз намагається вибити з постачальника компенсацію".
    "Станом на початок 2023 року за трьома квітневими угодами 2022 року Alfa мала майже 1,7 млрд грн дебіторської заборгованості перед Міноборони", – зазначають аналітики.

    21 мільярд за 5 днів

    Крім цього, наголошується, 27 квітня 2022 року – за 5 днів після укладання контактів на 3,3 млрд грн (в майбутному зірваних), – Міноборони уклало три контракти з держкомпанією "Прогрес", яка мала постачати "схожі види боєприпасів, що і польська фірма ". Сума угод сягала понад 17 млрд грн.

    "Тобто за 5 днів польська компанія отримала різних контрактів від України на майже 21 млрд грн", – йдеться у матеріалі.

    При цьому, підкреслюється, болгарські постріли до Д-30, Д-20 і реактивні снаряди для "Градів" "Прогрес" мав купувати через ту ж Alfa. Окрім того, зазначається, ті ж снаряди від тих же виробників у прямих угодах з Alfa та контрактах "Прогресу" відрізнялися "на десятки відсотків".

    "Наприклад, польська фірма мала постачати 122-мм постріли з повним зарядом до гаубиць Д-30/2С1 по 760 євро, а "Прогрес" такі ж постріли – по 1195 євро. 435 євро або плюс 57% на одному снаряді, законтрактованому, по суті, в тієї ж фірми з різницею у 5 днів", – пояснюється в матеріалі.

    Втім, наголошується, навіть попри те, що цей контракт для "Прогресу" польський підрядник "виконував набагато ефективніше, ніж власний на постачання таких самих снарядів", його Alfa теж закрила не повністю – лише на 80%.

    Зрив постачання на 2,6 млрд грн

    А втім, вже 13 червня 2022 року було укладено ще три контракти з Alfa на близько 2,6 млрд грн. І знову ж таки, половину цієї суми компанія знову отримала як передоплату. Цього разу контракти передбачали постачання:

    120-мм мін;
    152-мм пострілів для гаубиці "Гіацинт";
    152-мм пострілів у САУ "Дана".
    "Чи треба говорити, що всі три контракти були зірвані? Пострілів для "Гіацинту" приїхало близько 40%; 120-мм мін надали менше 1% від контракту; пострілів до "Дани" не надали взагалі. Тепер Міноборони намагається повернути 27 млн євро передоплати і стягнути ще близько 13 млн євро штрафів за зірвані поставки", – повідомляють автори матеріалу.

    Що відомо про Alfa

    Водночас зазначається, що Alfa – досить непомітна компанія. "Сайт фірми вміщується на одній сторінці, з цікавого там хіба подяка від голови Держприкордонслужби України Сергія Дейнека", – йдеться у матеріалі.

    Прибуток компанії – невеликий. Наприклад:

    у 2020 році він становив трохи більше ніж 300 тис. євро;
    у 2021-му – близько 1,8 млн євро.
    За 2022 рік фінансову звітність Alfa все ще не подала. Притому, що "за перше півріччя 2023 року фірма вже чотири рази змінювала дані про себе в реєстрах, що може бути способом відтягнути подання звітності".

    Резюмуючи, автори матеріалу зазначають: нині не можна сказати, як непомітна фірма з Польщі стала одним із найбільших постачальників та боржників Міноборони під час війни. А також:

    хто в Україні міг лобіювати Alfa і вибивати для неї дедалі нові контракти;
    звідки скромна компанія має виходи на закритий світ болгарської оборонки.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024» Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024»
«Українська народна премія – 2024» стала підтвердженням того, що український бізнес здатний створювати продукти світового рівня. Лідери у понад 30 кат...
KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній
KYC – Know Your Customer, або принцип "Знай свого клієнта", — це вимога, яка вже давно стала невіддільною частиною роботи банків...
Роль харчування у профілактиці запорів у дітей Роль харчування у профілактиці запорів у дітей
Запори у дітей – поширена проблема, яка може суттєво впливати на якість життя малюка, його самопочуття та викликати занепокоєння у батьків. Одним із н...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми