Фінанси. Гроші. Валюта, Банки. Кредити. Депозити, Тарифи. Ціни. Штрафи, Робота. Зарплата. Пенсії Автор: RomanK Друкувати

Які зміни принесе жовтень українцям

 • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: курс долара, тарифи, пенсії. перевірки

  В Україні у жовтні очікується стабільний курс долара. При цьому традиційно восени дорожчатимуть овочі, а курс долара залишиться у стабільному діапазоні близько 39,7-38,3 грн/$. Водночас із жовтня стартує опалювальний сезон, що також призведе до зростання споживання електроенергії та може спровокувати новий дефіцит генерації.

  9916_1470992131_7a72d90f31f9fb52c5168c052d0361c8_650x410_1_650x410.jpg (40.12 Kb)


  Про те, що чекає на українців у жовтні і до чого варто готуватися, читайте в матеріалі.

  Опалювальний сезон: чого чекати українцям у жовтні

  Одна з головних нововведень жовтня – початок опалювального сезону. До цього моменту місцева влада має розробити та затвердити можливі графіки відключень (їх застосовуватимуть лише у разі дефіциту електроенергії чи обстрілів енергосистеми України російськими окупаційними військами).

  Традиційно опалювальний сезон в Україні розпочинається 15 жовтня. Однак, залежно від температурного режиму, рішення про те, щоб розпочати опалювальний сезон, може відстрочити місцева влада. Перші платіжки за опалення українцям прийдуть уже у листопаді 2023-го.

  Важливо відзначити, що в Україні тарифи на централізоване опалення не підвищували, також не змінилися ціни на газ. Кабмін також зупинив перегляд тарифів на воду. В результаті тарифи на воду зросли лише у невеликих населених пунктах, де це рішення залежить від місцевої влади.

  Також збільшили вартість електроенергії для всіх українців. Фактично це єдина комунальна послуга, вартість якої значно зросла, порівняно з минулим опалювальним сезоном. Ціна за кВт*год. при споживанні до 250 кВт*год. торік становила 1,44 грн., а якщо витрачати більше, то 1,68 грн. за кожен кВт*год. З червня 2023 року кожен кВт*год струму для українців коштує вже 2,64 грн.

  Наприклад, якщо ваша сім'я взимку щомісяця витрачає 250 кВт*год струму, то торік лише за струм щомісяця ви сплачували 420 грн. Цього року за такий самий обсяг струму доведеться сплачувати вже 660 грн. Інші комунальні послуги для мешканців великих міст не подорожчали. У невеликих населених пунктах вода подорожчала лише там, де відповідне рішення ухвалила місцева міська рада.

  Перевірки відновлять із 1 жовтня

  Українців із 1 жовтня чекають кілька податкових нововведень. По-перше, повертають відповідальність для бізнесу, який не використовує реєстратори розрахункових операцій (РРО), тобто працює без прозорого обліку. Такий захід був спрямований на те, щоб бізнес, який вже перевищив норму для певної групи єдиного податку, був змушений показувати реальні обороти та переходити або на третю групу єдиного податку, або на загальну систему.

  Ще одна новація – у жовтні Кабмін планує повернути всі податкові перевірки: і планові, і позапланові. Раніше на час воєнного стану діяла заборона. Перевіряти бізнес заборонялося. У меморандумі з МВФ українська влада взяла на себе зобов'язання повернути перевірки, проте потім вимогу виконала лише частково (а фактично не виконала) – перевірки із серпня повернули лише для тих, хто продає підакцизні товари (алкоголь, тютюнові вироби, паливо).

  Тепер, після консультацій з Радою, Офісом президента і Кабміном, ухвалено рішення повністю виконати вимогу МВФ і повернути перевірки. У Фонді розраховують, що це змусить щонайменше частину українського бізнесу вийти з тіні. Україні треба збільшувати податкові надходження: це єдине джерело для фінансування армії. Кредити та гранти від іноземців згідно із законом заборонено витрачати на фінансування Збройних сил.

  Пенсії: змін чекати не варто

  В Україні розмір пенсій у жовтні не зміниться для жодної з категорій. Через те, що 2023-го у бюджеті не передбачили ні підвищення мінімальної пенсії (разом із прожитковим мінімумом), ні підвищення мінімальної зарплати (що підвищує гарантований розмір пенсії для тих, хто виконав вимоги щодо стажу).

  Пенсійному фонду України критично не вистачає коштів на значне підвищення виплат. Дефіцит залишається високому рівні. При цьому у державному бюджеті немає коштів для того, щоб профінансувати додаткову дірку та збільшити виплати.

  Українцям продовжують підвищувати пенсії насамперед за рахунок військових. Вони отримують високі зарплати та сплачують із них внески на пенсії (єдиний соцвнесок). Однак після закінчення повномасштабної війни та демобілізації витрати на зарплати військових скоротяться, кількість захисників скоротять, як наслідок, знизяться і відрахування до ПФУ.

  При цьому, як показала практика, без підвищення мінімальної зарплати очікувати на збільшення надходжень до ПФУ не варто. Після початку повномасштабної війни рівень тіньової економіки, ймовірно, збільшився. Зменшилася кількість робочих місць. Крім того, значно посилилася і демографічна ситуація. Мільйони працездатних українців опинилися за кордоном. Все це спричинить ще більшу кризу для української пенсійної системи.

  Долари в Україні: що буде з курсом у жовтні

  В Україні курс долара "тримається" насамперед за рахунок міжнародних кредитів та грантів. Обсяги імпорту (товари та послуги, які Україна купує за валюту) майже на $20 млрд за підсумками року перевищать обсяги експорту (товари та послуги, які Україна продає за валюту).

  Гривня залишається стабільною, проте загалом ситуація з торгівлею, економікою залишається вкрай складною. "В умовах війни ця стабільність відіграє важливу роль: у нас доходи нестабільні, очікування нестабільні, натомість за курсом ми розуміємо, що у нас стабільність ", – розповідає керівник відділу аналітики Forex Club Олександр Паращій.

  Найближчим часом очікувати на різку зміну вартості валюти не варто. Курс залишається стабільним і ситуація не зміниться. Крім того, значні суми виводять за кордон біженці. Частина з них працює в Україні, а одержує зарплати в ЄС. Крім того, чоловіки переводять свої зарплати жінкам та дітям, які перебувають у країнах ЄС та інших державах.

  "Але це все перекривається міжнародною фінансовою допомогою . І тому сам платіжний баланс зараз профіцитний на 10 млрд доларів. Тобто він у плюсі", – каже економіст Олексій Кущ.

  Крім того, у жовтні всі жінки-медики повинні стати на військовий облік (це необхідно для розуміння кількості військовозобов'язаних медиків у країні). Також очікується подорожчання овочів, м'ясної продукції. Це з погодними умовами, витратами зберігання продукції.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Як TikTok використовують для просування бізнесу Як TikTok використовують для просування бізнесу
Соціальна мережа TikTok – це потужний та відносно дешевий спосіб у залученні клієнтів для вашого бізнесу в Інтернеті.
Продукція Pulsar - Тепловізори і тепловізійні приціли: огляд Продукція Pulsar - Тепловізори і тепловізійні приціли: огляд
Pulsar є відомим брендом у світі тепловізійних технологій, відомим своєю передовою продукцією для різних галузей, включаючи військове застосування, по...
Футбол: Не лише гра, але й вигідний бізнес Футбол: Не лише гра, але й вигідний бізнес
Футбол не лише захоплююча гра, а й великий бізнес, який має значний економічний вплив на глобальному рівні. Цей спорт залучає мільйони людей як гравці...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми