Фінанси. Гроші. Валюта, Банки. Кредити. Депозити, Суспільство Автор: RomanK Друкувати

Долар перевалив за 39: що відбувається і до чого готуватись

  • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: курс долара

    В Україні курс долара впевнено перетнув позначку у 39 грн/$. І хоча незначна девальвація спостерігається з грудня, причин для хвилювання немає, впевнені експерти.

    0233_1f51c1cb0c86f9bbacdf61dccc99877b.jpg (83. Kb)

    Ймовірно, курс стабілізується і щонайменше на кілька тижнів зробить відкат. Однак причин для різких змін у жодну зі сторін немає. Про те, що відбувається на валютному ринку і чому не варто хвилюватись, читайте в матеріалі.

    Що відбувається з курсом і до чого готуватись

    НБУ зафіксував курс на рекордно високому рівні у 39,12 грн/$. Починаючи з грудня в Україні відбувається плавне зростання курсу. Як видно на графіку, щоразу після зростання відбувається певний відкат, проте загалом тенденція на девальвацію гривні зберігається.

    З початку року долар подорожчав приблизно на 1 грн. "Приводів для хвилювання немає", – пояснює у коментарі OBOZ.UA керівник відділу аналітики Concorde Capital Олександр Паращій. Національний банк не ставить перед собою завдання штучно втримувати курс долара на нинішньому рівні.

    Ба більше, якби долар не дорожчав, Україна не змогла би виконати бюджет. Деякі митні платежі, податки, а також кредити та міжнародні гранти надходять у валюті. Девальвація, з одного боку, збільшує інфляцію, а з іншого – дає можливість покрити потреби країни. У бюджеті на 2024-й перебачено курс у розмірі 40,7 грн/$.

    Національний банк має зменшувати коливання на валютному ринку. Для цього він виходить та продає свої резерви (тоді пропозиція долара на ринку збільшується і курс зменшується) або ж скуповує залишки (тоді попит на долар зростає, стимулюючи підвищення курсу).

    Графік подорожчання долару цілком можна пояснити графіком валютних інтервенцій НБУ. Як видно на інфографіці, НБУ впродовж трьох місяців зменшував кількість американської валюти, яку він продавав на ринку. Результат – подорожчання долара.

    Національний банк прогнозів щодо курсу долара не робить, також він не має "тягнути" вартість валюти до позначок, які використовували для розрахунку бюджету країни. Паращій власноруч розрахував оцінки Нацбанку, виходячи з інших показників, планів регулятора тощо. Згідно з його даними, очікується середній за рік курс у розмірі близько 39 грн/$.

    "Це зрозуміла політика НБУ на поступове збільшення курсу долара. Ми бачимо, що з початку грудня курс почав зростати. І це вже третє зростання курсу. Поводить себе Нацбанк адекватно ситуації на ринку. Курс зростає, потім трохи просідає. Це говорить про те, що тенденція йде на зростання", – каже Паращій.

    Від фіксованого курсу долара НБУ відмовився ще минулого року. Ще тоді голова НБУ Андрій Пишний пояснив: коливання курсу будуть, але в обидва боки і "дуже несуттєві". Загалом його оцінка виявилась правильною. Хоч, як і більший період існування української гривні, ці коливання плавно призводять до девальвації нацвалюти по відношенню до долара.

    Процес подорожчання долара не є негативним фактором за двох умов:

    це не заважає утримувати рівень інфляції в стабільному діапазоні;
    темпи зростання заробітних плат компенсують девальвацію гривні, тобто купівельна спроможність українців не зменшується.
    Найближчим часом йдеться саме про планову і контрольовану девальвацію. "Курсу національної валюти не загрожує ані обвал, ані різке зростання", – пояснив начальник департаменту казначейства одного з українських банків Тарас Лєсовий. Експерт також вважає тактику Нацбанку цілком ефективною. Тож боятись різких змін не варто.

    Паращій припускає, що в найближчі два тижні долар подешевшає до 38,5 грн/$, а потім знову стабілізується біля позначки в 39 грн/$.

    Ризики для валюти: які є загрози

    Чисті міжнародні резерви НБУ перебувають на рівні $25,1 млрд, а ще рік тому були близько $18,9 млрд. Крім того, значно краща ситуація в цьому році і щодо фінансування. Під час повномасштабної війни макроекономічна стабільність, виконання бюджету чи не повністю залежить від допомоги партнерів. І якщо військова допомога від США наразі затримується, то проблем з фінансуванням дефіциту від ЄС в України немає.

    Станом на зараз уряд отримав гарантії на $32 млрд до кінця року. Притому реальна потреба сягає $36-37 млрд. Минулого року була потреба у $39 млрд, на початку року в уряду ще не було жодних гарантій щодо того, хто і коли передасть ці кошти, проте за результатами року вдалось зібрати допомогу в розмірі $42,5 млрд.

    Тож, найімовірніше, не буде проблемою додатково знайти $5 млрд цього року. Тим паче вже $3,2 млрд Європейський Союз додатково пообіцяв Україні (це доходи із заарештованих російських активів).

    Ключові партнери – найбільші країни ЄС – обіцяють, що будуть надавати підтримку, поки Україна її потребуватиме. Проте досвід США показує, що політичні цикли в демократичних країнах становлять загрозу і для виконання зобов'язань представниками чинної політичної еліти. Україна вже зараз має думати, як одразу після війни забезпечувати економічну стійкість та фінансову спроможність без багатомільярдних вливань.

    Однак у короткій перспективі щонайменше в питаннях фінансування бюджетного дефіциту значних проблем немає. Курс долара дійсно зростатиме, однак це зростання є плановим та відображає ситуацію в економіці. Головне, щоби разом з подорожчанням долара щонайменше пропорційно зростали заробітні плати та індексувались пенсії.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення
Мед та горіхи - це не лише смачні делікатеси, але й корисні продукти, багаті поживними речовинами. Їх комбінація створює ідеальне поєднання смаку, аро...
Магазин Магазин "Аквадом": Ваш путь к здоровью и благополучию
В современном мире одним из важнейших аспектов заботы о здоровье является качество потребляемой воды. Ведь вода играет ключевую роль в поддержании жиз...
Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30 Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30
Коли справа доходить до вибору автомобіля для сім'ї, безпека та комфорт стоять на першому місці. Однак не менш важливими є стиль та екологічність. З у...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми