Фінанси. Гроші. Валюта, Робота. Зарплата. Пенсії, Суспільство Автор: Ната Друкувати

Менші зарплати – більше випивки

  • Джерело: zik.ua.  → Ключові теги: Гроші, зарплати, суспільство

    Україна п’ята за кількістю споживання алкоголю на душу населення.

    imaoopimaages.jpegНація "міцних напоїв"

    Загалом співвідношення споживання слабоалкогольних напоїв, передусім пива, вина та міцних – горілки перебуває у постійній взаємній залежності. Вибір споживачів диктують багато факторів – смаки, традиції, купівельна спроможність. Державна політика також може впливати на те, що і в яких кількостях п’ють мешканці тієї чи іншої держави.

    За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, Україна займає п’яте місце у світі за кількістю споживання алкоголю на душу населення. Про це йдеться у Глобальній доповіді про стан у сфері алкоголю і здоров’я, який ВООЗ опублікувала 2011 року. Зокрема, у середньому українці випивають 15,6 літра чистого алкоголю на рік. Для справедливості зазначимо, що наші найближчі сусіди – Польща, Словаччина та Чехія – займають щаблини поруч у цьому "антирейтингу", а Росія, Угорщина та Чехія навіть випереджають нас.

    Тепер перейдімо до пропорції між слабкими та міцними напоями. Наприклад, у Молдові та Угорщині існують давні традиції споживання сухого вина. Чехи відомі на весь світ своїм пивом. Натомість в Україні (як і в сусідній Росії) найбільший попит на міцні напої, насамперед – на горілку.

    Наслідки такого вибору українців загальновідомі – одні з найменших у Європі показники тривалості життя, великий відсоток смертей, прямою чи опосередкованою причиною яких є передусім вживання алкоголю. За статистикою ВООЗ, Україна – друга серед європейських країн за рівнем дитячого та підліткового алкоголізму. Випереджає нас та ж таки Росія.

    Найсумніше у цьому – відсутність будь-яких намагань з боку держави стримати падіння української нації в алкогольне провалля. Навпаки – наразі чиновники вбачають у бажанні українців "перехилити чарчину" непогані можливості для збагачення.

    Право сильнішого

    Відповідно до українського законодавства, право виготовляти сировину для міцних алкогольних напоїв належить винятково державним підприємствам. Насамперед – ДП "Укрспирт". Ще 11 січня 2011 року Верховна Рада прийняла закон щодо внесення змін до закону України про список об’єктів права державної власності, які не підлягають приватизації (щодо державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт"). Ініціатором цього законопроекту був Кабінет Міністрів. А перед цим КМУ постановою №672 від 28 липня 2010 року реорганізував державний концерн спиртової та лікеро-горілчаної промисловості (концерн "Укрспирт") у державне підприємство спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт". Одним із найзначніших наслідків таких реформ стала централізація управління всіма потужностями "Укрспирту". Це дозволило Кабінету Міністрів жорсткіше контролювати усі спиртозаводи, призначати та звільняти їх директорів і повністю визначати напрями й обсяги експорту етилового і плодового спирту, а також оптову торгівлю ними.

    Окрім цього, ціну на алкогольні напої жорстко регламентують постановами Кабінету Міністрів України за допомогою встановлення мінімальних цін на алкоголь та акцизних ставок на виробництво алкогольних напоїв.

    Тож найпотужніші виробники просто змушені бути у "дружніх стосунках" із владою, оскільки "неугодним" підприємцям урядовці можуть створити проблеми, просто перекривши постачання їм сировини.
    Алкогольні війни

    В Україні віддавна триває неофіційна й негласна боротьба за серця, душі і, головне, – гаманці покупців між виробниками горілки та підприємствами, котрі займаються виготовленням пива та вина. На відміну від західноєвропейських держав, на попит і пропозицію на ринку значний вплив має саме позиція та лояльність виконавчої влади та дозвільних служб. Оскільки "підкилимна" боротьба між виробниками алкоголю залишається темою закритою, про чергове загострення конкуренції можна дізнатися з відкритих листів та звернень до органів влади.

    Так, 20 вересня цього року асоціація "Виноградарі та винороби України", яка об’єднує провідних виробників вин України, котрі виготовляють сумарно понад 82% усіх вин України, на своєму сайті розмістила лист – звернення до президента України, в якому звинуватила ДП "Укрспирт" у цілеспрямованому "руйнуванні алкогольної, в тому числі й виноробної, галузі країни".

    Зокрема, винороби стверджують, що підприємства державного монополіста з виробництва спирту відмовляються постачати свою продукцію, етиловий спирт, через нібито відсутність готового спирту на складах підприємства. Як наслідок, 2012 рік став для виноробних підприємств найгіршим в історії незалежної України. Так, виробництво десертних вин порівняно з 2010-м впало на 66%. Винороби просять президента вплинути на "Укрспирт" і змусити держпідприємство відновити постачання спирту.

    Натомість представники "Укрспирту" вказують на те, що зменшення реалізації етилового спирту відбулося через те, що Кабмін збільшив ставки акцизного податку, що, своєю чергою, призвело до подорожчання вин та інших слабоалкогольних напоїв. Відповідно, виробники слабоалкогольної продукції не змогли закупити відповідну кількість спирту. Як доказ наводять статистику про відвантаження спирту виноробним підприємствам (див. табл.).

    Своєю чергою, відповідно до звіту підприємства, за 8 місяців 2012 року обсяги виробництва ДП "Укрспирт" етилового спирту зросли на 15% і становили 8523 тис. декалітрів проти 7390 за 8 місяців 2011-го.

    На чиєму боці не була б правда, статистика свідчить, що за шість місяців 2012 року загалом спад виробництва виноробної продукції порівняно з аналогічним періодом 2011-го становив 25%. Найбільше постраждала столова група вин, яка тільки почала завойовувати свого покупця. Її показник знизився на 27%.

    Горілка "росте", вино та пиво "падають"

    Директор асоціації "Виноградарі та винороби України" Сергій Михайлечко впевнений, що скорочення виробництва відбулося як через низку об’єктивних факторів, так і внаслідок відсутності діалогу між виноробами та урядом. "Винороби скорочують виробництво і через падіння загального рівня платоспроможності населення, і через незрозумілу ситуацію у виноградарсько-виноробній галузі загалом. Ми втрачаємо, тому що за останні роки було прийнято низку законодавчих ініціатив, які призвели до значного скорочення ринку вина в Україні", – зазначив Михайлечко.

    Невтішну статистику озвучують і пивовари. Із січня до липня 2012 року в Україні було реалізовано 178,5 млн декалітрів пива від вітчизняних виробників. Тобто за сім місяців українці спожили пива на 3,5 млн декалітрів (або на 2%) менше, ніж за аналогічний період минулого року. Пивовари також услід за виноробами вказують, що винуватців слід шукати у Кабміні. Генеральний директор Приватного акціонерного товариства "Укрпиво" Галина Коренькова каже, що основними причинами такого становища є фіскальний тиск на галузь та підвищення цін на сировину, енергоносії та паливо. Внаслідок дії цих чинників середня роздрібна ціна на пиво за вказаний період зросла на 16,7%, досягнувши 14,7 грн за літр напою.

    "Підвищення акцизу понад рівень, який визначає інфляція в Україні, є економічно та законодавчо необґрунтованими. Пояснення, що таким чином збільшаться надходження до бюджету, недоречні, оскільки це призводять до скорочення реалізації пива загалом. За оцінками експертів, пивоварна галузь України має значний – на рівні однієї третьої до існуючого – потенціал для зростання. Тому державі було б значно вигідніше сприяти нарощенню виробництва пива, ніж піднімати акциз на нього. Замість цього із 2008 року ми зупинилися в розвитку. Подальше скорочення продажів пива зменшує надходження від інших податків і зборів, які сплачують як виробники пива, так і пов’язані з його виробництвом і реалізацією бізнеси", – скаржиться Коренькова.

    Натомість представники горілчаної галузі мають привід для радості: за даними Держкомстату, за перше півріччя 2012 року виробництво горілки в країні зросло на 15,1% – до 15,5 мільйона декалітрів. Із них на внутрішньому ринку було реалізовано майже 13 млн декалітрів, що на 20% більше, ніж за такий самий період минулого року.

    Горілка дешевша, ніж пиво

    Хоча виробники горілки пояснюють таке зростання насамперед успіхами держави у виведенні галузі "з тіні", прихильність до оковитої має і соціальні підстави. Не таємниця, що при погіршенні умов життя, зменшенні рівня доходів населення починає надавати перевагу міцним алкогольним напоям. В Україні ця тенденція підсилюється дивною "прихильністю" державних чиновників до виробників горілки. Наразі один градус алкоголю у горілці обходиться споживачеві майже вдвічі дешевше, ніж градус алкоголю у пиві. Тому що бідніші будуть українці, то більше зароблятимуть виробники та продавці горілки.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення
Мед та горіхи - це не лише смачні делікатеси, але й корисні продукти, багаті поживними речовинами. Їх комбінація створює ідеальне поєднання смаку, аро...
Магазин Магазин "Аквадом": Ваш путь к здоровью и благополучию
В современном мире одним из важнейших аспектов заботы о здоровье является качество потребляемой воды. Ведь вода играет ключевую роль в поддержании жиз...
Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30 Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30
Коли справа доходить до вибору автомобіля для сім'ї, безпека та комфорт стоять на першому місці. Однак не менш важливими є стиль та екологічність. З у...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми