Фінанси. Гроші. Валюта, Податки та законодавство Автор: Ната Друкувати

Помста: Україна виставить Росії мільярдний рахунок

 • .  → Ключові теги: Законодавство, "Газпром", "Нафтогаз", газ

  Якщо "Газпром" звернеться до Стокгольмського арбітражу щодо виставленого "Нафтогазу" рахунку за недобір газу, Україна може висунути Росії зустрічні претензії через порушення умов транзиту блакитного палива.


  gneng.jpgЕксперт з питань енергетичної безпеки Михайло Гончар і юрист-міжнародник Максим Алінов відзначають, що впродовж 30 днів "Нафтогаз" і "Газпром" повинні провести переговори про врегулювання пред'явленої претензії про невідбір мінімального річного обсягу газу згідно з контрактом. Якщо ж у результаті переговорів взаємоприйнятне рішення не буде знайдено, тільки після цього "Газпром" як ініціатор претензії отримає право звернутися до Стокгольмського арбітражу.

  У такому випадку "Нафтогаз" повинен буде визначитися зі своєю можливою юридичною позицією: або захищатися і заперечувати обґрунтованість претензій "Газпрому", або ж зайняти більш наступальну позицію і подати зустрічний позов про визнання недійсним пункту 2.2.5 контракту або навіть всього контракту.

  Більш того, стверджують експерти, у "Нафтогазу" є юридичні підстави пред'явити "Газпрому" претензії, також подавши мільярдний рахунок на відшкодування збитків у зв'язку зі значним скороченням транзиту газу через територію України. Мова йде про претензії по транзитному контракту, які можуть охоплювати весь період з 19 січня 2009 р. і ґрунтуються на тому, що "Газпром" в порушення своїх контрактних зобов'язань транспортує через Україну значно менше мінімальних 110 млрд куб. м газу щорічно.

  П. 3.1 транзитного контракту чітко фіксує: "Замовник в період з 2009 по 2019 роки включно щорічно передає Виконавцю для транзиту в країни Європи Природний Газ в обсязі не менше 110 (ста десяти) млрд. куб. м...". Тому зустрічні "транзитні" претензії "Нафтогазу" можуть бути консолідовані в один арбітражний "пакет" з претензіями до "Газпрому" з приводу невідбору газу.

  "З урахуванням юридичної необґрунтованості виставленого "Газпромом" рахунку в 7 мільярдів доларів відмова "Нафтогазу" сплатити такий рахунок не повинна мати своїм наслідком припинення чи скорочення поставок газу для споживачів України. Подібна можливість не передбачена контрактом. Якщо ж "Газпром", ґрунтуючись на своїй логіці і тлумаченні контракту і баченні "партнерських" відносин з основним покупцем російського газу, все ж спробує припинити або обмежити постачання газу в Україну через відмову останньої сплатити рахунок на 7 млрд. дол., такі дії будуть означати грубе порушення умов контракту", - повідомляють експерти.

  В результаті "Нафтогаз" отримає право або розірвати контракт в односторонньому порядку (у зв'язку з істотним його порушенням з боку "Газпрому") і вимагати укладення нового контракту, або ж звернутися до Стокгольмського арбітражу з вимогою зобов'язати "Газпром" негайно відновити поставки газу в Україну в порядку забезпечувального заходу (причому таку вимогу може бути розглянуто так званим надзвичайних арбітром, який призначається протягом одного-двох днів і повинен винести обов'язкове рішення про забезпечувальні заходи у п'ятиденний строк - така можливість передбачена регламентом Стокгольмського арбітражу).

  Як відомо, російський "Газпром" виставив НАК "Нафтогаз України" рахунок на суму порядку 7 мільярдів доларів за недобір природного газу в 2012 році виходячи з передбаченої контрактами вимоги take or pay.

  У той же час в українському держхолдингу підкреслюють, що компанія в повному обсязі оплатила отриманий від російської компанії газ по раніше виставлених рахунках.

  При цьому "Нафтогаз України" неодноразово повідомляв російську компанію про намір знизити закупівлі природного газу в 2012 році.

  Україна в 2012 році скоротила імпорт природного газу на 26,5% (на 11 мільярдів 863,9 мільйона куб. м) у порівнянні з 2011 роком - до 32 мільярдів 939,3 мільйонів куб. м (мінімальні зобов'язання - take or pay - становлять 41,6 мільярда куб. м).

  Практично весь цей обсяг газу імпортований з Росії НАК "Нафтогаз України" і підконтрольною Дмитру Фірташу Ostchem Holding Limited (Кіпр).

  "Нафтогаз України" імпортував торік 24,9 мільярда куб. м російського газу за контрактом з "Газпромом" і близько 55 мільйонів куб. м за реверсною схемою згідно з контрактом з RWE (Німеччина).  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Європа чи Сомалі: історія українського судового розгляду Європа чи Сомалі: історія українського судового розгляду
Ми вже звикли до того, що рейтинг рівня довіри до українських судової і правоохоронної систем регулярно б'є антирекорди. Але навіть на цьому тлі істор...
Xiaomi випустила Xiaomi випустила "бюджетний" ігровий комп'ютер
Xiaomi на платформі Youpin випустила настільний комп’ютер Ningmei Soul GI6 на базі процесорів AMD Ryzen R5 2600. Початкова ціна настільного ПК станови...
Рейтинг найдорожчих брендів світу Рейтинг найдорожчих брендів світу
У агентства Kantar Millward Brown вийшов щорічний рейтинг найдорожчих брендів світу – BrandZ Top 100 2020. У списку вперше з’явився TikTok, обігнавши ...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

Додати коментар

 
Ім'я:
Пароль: (якщо зареєстрований)
Email: (обов'язково!)
captcha

теги форматування

додати смайли
 
Підписатись на коментарі по e-mail  

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми