Індустрія та великий бізнес Автор: RomanK Друкувати

На тютюновому ринку України гряде революція

 • Джерело: gazeta.ua.  → Ключові теги: тютюн

  4 жовтня 2019 року було прийнято закон №1049 з урахуванням 8 правок. Для обивателя ці цифри закону і правки навряд чи щось значать, але для тютюнової монополії, яка де-факто склалася в Україні, це звучить вироком.

  9581_61356_w_700.jpg (85.38 Kb)


  Закон обмежує ціни, за якими виробники можуть реалізовувати тютюнову продукцію оптовим компаніям і за якими оптовики повинні продавати її роздрібним продавцям - 80% і 87% від встановленої максимальної роздрібної ціни відповідно. Порушення цих обмежень карається штрафами: до 200 тис. грн або 100% вартості проданої продукції.

  Мета закону - захистити економічну конкуренцію і створити єдині правила гри для національних і міжнародних компаній. Тому зміни стосуються всіх виробників і торговців тютюном, а також всіх тютюнових виробів, включаючи IQOS, Glo та інші пристрої технології електричного нагріву тютюну.

  Схема збуту тютюнової продукції
  Всі виробники, а їх четверо основних, збувають 99% своєї продукції одному єдиному дистриб'ютору - "Тедіс" (колишній Мегаполіс-Україна). А той далі поширює торговими мережами країни, фактично будучи регулятором цін на ринку, тобто монополістом.

  Ніхто інший не може стати дистриб'ютором. Всі тютюнові компанії, за фактом, працюють тільки з "Тедіс".

  Не дивно, що в 2017 році АМКУ відкрив справу проти чотирьох тютюнових компаній за монополізацію ринку "Тедіс". Ще в березні 2017 року правоохоронці заявили, що викрили "масштабні факти ухилення від сплати податків - ТОВ "Тедіс Україна".

  Тоді ж, у 2017 році, "Тедіс" заплатив рекордний штраф в розмірі 300 млн грн за позовом АМКУ.

  Новий виток подій
  Новий виток подій - поправка №8 від народних депутатів Дубинського і Юрченка. Суть поправки зводиться до наступного: відтепер, тютюнові компанії будуть продавати сигарети оптовим компаніям за ціною не вище 80% від максимальної роздрібної ціни (МРЦ). А оптовики, у свою чергу, не зможуть продавати сигарети роздрібним компаніям за ціною вище 87% від МРЦ.

  Іншими словами, у табачників і оптовиків фіксується маржа.

  На думку директора департаменту конкурентоспроможності бізнесу Федерації роботодавців України Олександра Яворського, фіксування маржі - це втручання в процес ціноутворення виробників та імпортерів, обмеження конкуренції.

  "Це вкрай негативний сигнал для іноземних інвесторів", - сказав експерт.

  Після прийняття закону з правкою в ЗМІ пройшла низка публікацій про те, що дана правка викличе зростання обороту контрафакту і подорожчання роздрібної ціни за пачку сигарет до 10 гривень і вище.

  Зокрема, Асоціація "Виробники тютюнових виробів" підтримала закон №1049, яким вносяться зміни до чинного законодавства в частині оподаткування тютюнових виробів.

  На думку членів Асоціації, закон зірвав заплановану монополізацію українського ринку міжнародними тютюновими корпораціями та їх єдиним дистриб'ютором "Тедіс Україна".

  У той же час ринок звільняється від монополії. І тепер всі компанії, які бажають працювати в сфері дистрибуції тютюнової продукції, можуть заходити на вільний ринок.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Купити чохол і ще топ-4 ідеї, як підняти собі настрій Купити чохол і ще топ-4 ідеї, як підняти собі настрій
Як підняти собі настрій? В час пандемії коронавірусу, як показують соціальні дослідження, рівень щастя в українців різко впав, а все тому, що від нас ...
Sony анонсувала продажі PlayStation 5 Sony анонсувала продажі PlayStation 5
Японська компанія Sony презентувала ігрову консоль нового покоління PlayStation 5.
Анонсовано Xiaomi Mi Band 5: характеристики Анонсовано Xiaomi Mi Band 5: характеристики
Зараз у світі є дуже багато фітнес-браслетів, і в останні кілька років ці пристрої користуються небувалою популярністю у користувачів. На ринку найкра...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми