Більше 1,8 мільярда людей - чверть всього світового населення - щодня працює на незареєстрованих робочих місцях. Їм платять за продані товари, і послуги і вони настільки поширені, що назва для них є майже в кожній мові. За словами Роберта Ньювірта, у французьких колоніях їх називають débrouillards - підприємцями, ініціаторами, людьми поза бюрократичної системи. Ними можуть бути торговці, що продають товари з революційною символікою на площі Тахрір у Єгипті, нігерійці, які торгують мобільними телефонами на вулицях, або ж бабуся, яка торгує ну вулиці квітами. Ким би вони не були, всі вони працюють в найбільш швидкому за розвитком секторі світової економіки - Системі Д.
Система Д - це сленгове назва "l'economie de la débrouillardise", чорний ринок, на якому надаються можливості, які не може надати легальна світова економіка. Вартість цієї економіки оцінюється приблизно в 10 трильйонів доларів. Ньювірт відзначає, що "якби система Д була незалежною державою, об'єднаним єдиним політичним ладом, то він би називався Союзом Вільних рахівником і Робітників (СРСР) чи, можливо, Базарістан, і при цьому його економіка була б другою за величиною в світі". За підрахунками Організації економічного співпраці і розвитку, до 2020 року в системі Д працюватиме 2/3 всіх працюючих людей в світі.
Пакистанський торговець килимами чекає на покупців у своєму придорожньому кіоску в м. Кветта.
Торговці пропонують свій товар на центральному ринку в Гватемалі. Ньювірт заявляє, що в системі Д продаються всі типи продукції, від мобільних телефонів і важкого устаткування, до троянд.
Торговець пляжними товарами їде на велосипеді до озера Базалеті в 70 км від Тбілісі , Грузія.
Уйгур очікує покупців на вулиці в місті Урумчі в Сіньцзян-Уйгурському автономному районі Китаю.
Індійський торговець готує кукурудзу в густому тумані в сезон мусонів на висотної позначки Сапутара, приблизно в 250 милях від міста Ахмедабад, Індія.
Вуличні торговці в очікуванні клієнтів в центрі міста Сан-Паулу, Бразилія. Багато хто з цих робітників не могли б почати свою справу законним способом. "Я з законом взагалі не дружу", сказав один нелегальний торгівець Ньюворту. "Такий варіант ніколи не розглядався".
Продавець розвішує дешеві сумки на вулицях Маніли. Філіппіни в цьому році стали лідером з ввезення підробленої продукції, велика частина якої надходить з Китаю.
Додати коментар