Інтерв'ю, Банки. Кредити. Депозити Автор: Ната Друкувати

УКБС: Піввідсотка. Банки в 2012 збільшили кредитування лише на 0,5%

 • .  → Ключові теги: Банки, кредити

  Асоціація "Український кредитно-банківський союз" за підсумками аналізу результатів роботи банків у 2012 році узагальнює тенденції фінансового ринку та звертає увагу на моменти, що потребують негайного вирішення.


  a955c40-135.jpgСеред них - уповільнення темпів кредитування, скорочення довгострокових позик, підвищення вартості залучених та розміщених ресурсів, збереження високої частки проблемної заборгованості у кредитних портфелях установ.

  Так, оцінка оприлюднених НБУ основних показників банків України за одинадцять місяців 2012 року дозволила виявити низку суперечливих тенденцій, що свідчать про непрості умови розвитку фінансового сектора.

  Зокрема, позитивним здобутком 2012 року експерти УКБС вважають зростання майже на 17% або на 51 млрд грн вкладів фізичних осіб. Це свідчить про підвищення довіри населення до банківської системи.

  Разом з тим, УКБС зауважує, що 2012 року відбулося суттєве уповільнення динаміки активів банківських установ. За січень-листопад вони зросли лише на 6%, що вдвічі менше темпу зростання відповідного показника за 2011 рік.

  Як відомо, саме банківська система за наявності сприятливих умов спроможна стати локомотивом економічного зростання в країні через трансформацію акумульованих коштів у кредитний ресурс економіки.

  Однак у 2012 році загальний обсяг кредитування національної економіки залишався практично незмінним, збільшившись протягом 11 місяців менш ніж на півпроцента або на 3,5 млрд грн.

  Це майже у 20 (!) разів повільніше, ніж у 2011 році, коли зростання виданих банками позик перевищило 9%, збільшившись на 70 млрд грн.

  Особливу увагу експерти УКБС звертають на процес зниження обсягів довгострокового кредитування суб'єктів господарювання - майже на 4% за січень-листопад 2012 року порівняно із зростанням на 11% у 2011 році.

  Це свідчить як про звуження фінансових джерел інвестиційних ресурсів економіки, так і про погіршення інвестиційного клімату в країні.

  Побічним наслідком жорсткої монетарної політики, яка велася для збереження курсової стабільності, стало стиснення ліквідності і подорожчання ресурсів у банківській системі. На тлі економічної і політичної невизначеності це підвищило ризики довгострокового кредитування.

  Так, середньозважена ставка за кредитами в національній валюті зросла з початку 2012 року у 1,5 разу: з 15,6% річних у січні до 23,4% річних у листопаді. Така ж ставка за депозитами збільшилася у 1,8 разу: з 10,3% у січні до 18,7% річних у листопаді.

  Таке співвідношення вартості залучених та розміщених ресурсів демонструє ще одну тенденцію 2012 року: рекордне за останні три роки зменшення чистої процентної маржі - з 5,32% до 4,58%, що сигналізує про скорочення питомої ваги доходних активів.

  "Хоча в цілому у банківській системі вперше з 2009 року зафіксовано позитивний фінансовий результат - 4,4 млрд грн на 1 грудня 2012 року, вважати це стійкою тенденцією було б передчасно", - зазначила директор асоціації "Український кредитно-банківський союз" Галина Оліфер.

  За її словами, близько 13% банківських установ за підсумками трьох кварталів 2012 року все ще залишалися збитковими, а частка простроченої заборгованості за кредитами скоротилася з початку 2012 року лише на 0,2% та становить 9,4% кредитного портфеля банків - близько 78 млрд грн.

  "Це свідчить про необхідність термінового пом'якшення валютно-кредитної політики в країні з метою реалізації кредитного потенціалу українських банків та пожвавлення національної економіки", - підсумувала Оліфер.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Instagram оновив дизайн стартового екрана Instagram оновив дизайн стартового екрана
Соцмережа Instagram оголосила про оновлення дизайну стартового екрану - на головному екрані додатка зʼявилися вкладки Reels і Shop.
482 мільйони гривень на закупку автономерів – відверта маніпуляція МВС 482 мільйони гривень на закупку автономерів – відверта маніпуляція МВС
В жовтні уряд підтримав законопроект МВС щодо зміни правила видачі номерних знаків для транспортних засобів. Наразі Головний сервісний центр (ГСЦ) МВС...
Microsoft запланував купівлю компанії Nokia Microsoft запланував купівлю компанії Nokia
Фахівці аналітичної компанії CCS Insight опублікували прогноз щодо бренду Nokia на наступний рік – на їхню думку, компанія буде придбана одним з амери...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

Додати коментар

 
Ім'я:
Пароль: (якщо зареєстрований)
Email: (обов'язково!)
captcha

теги форматування

додати смайли
 
Підписатись на коментарі по e-mail  

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми