Подорожчання сертифікації газобалонного обладнання (ГБО) кардинально знизило інтерес українських автомобілістів до переходу на газ: за оцінками опитаних учасників ринку, кількість тих, хто прийняв таке рішення, в 2020 році виявилася в 10 разів меншою, ніж в 2019-м.
В результаті серйозно впав обсяг роботи сервісних станцій, орієнтованих на встановлення і обслуговування ГБО. Близько 15% фірм в цій сфері або вже припинили існування, або як мінімум розширили спектр послуг, що надаються, якщо не відмовилися від техобслуговування авто на газі повністю.
Для автомобілістів перехід на автогаз поки що залишається окупним, хоча, навіть без урахування обговорюваного зараз у Верховній Раді підвищення акцизної ставки на бюджетне паливо, ухваленню рішення про встановлення ГБО не сприяє економічна криза.
Ця послуга вимагає відносно великих грошей при орієнтації ринку на найменш фінансово спроможних водіїв.
Вартість. В Україні ціна якісного ГБО починається з $500. Мінімальна вартість послуги на ринку при цьому нижча від зазначеного рівня вполовину, однак, з високою часткою ймовірності, після неї машина прослужить недовго.
Думка експертів. Як зазначив голова Української газомоторної асоціації (УГА), що об’єднує, зокрема, імпортерів і дистриб’юторів газобалонного обладнання, Степан Ашрафьян, члени Асоціації, які мають власні СТО, цього року переводять на автогаз в середньому 3-4 машини на місяць, в той час як минулого року встановлювали обладнання для 20-30 авто за той самий строк.
“В цілому, якщо раніше переобладнувалося близько 20-25 тис. автомобілів на місяць, то сьогодні – 2-2,5 тис.”, – зауважив Ашрафьян.
Підтверджується це і офіційною статистикою сервісних центрів МВС: на середину серпня вони видали 37 тис. бланків свідоцтв про узгодження конструкції транспортного засобу, в той час як за весь минулий рік таких самих документів було видано близько 260-270 тис..
“Можна сказати, що попит впав у 10 разів”, – констатує голова УГА.
Як результат, автосервісам доводиться або закриватися, або перепрофілюватися: на обслуговуванні автомобілів, які вже перейшли на автогаз (до кінця 2019 року – третина всіх машин в Україні), компаніям не вдається відбивати поточні витрати.