Нерухомість та земля, Тарифи. Ціни. Штрафи, Суспільство Автор: RomanK Друкувати

Що відбувалося на ринку житла у 2024-му

  • Джерело: finance.ua.  → Ключові теги: ринок нерухомості

    Попит на житло в Україні поступово відновлюється. Однак на вторинному ринку спостерігається зростання, тоді як первинний ринок продовжує залишатися на низькому рівні.

    1870_8fb99be8ddb8d12880260ea10bc5a110.jpg (22.72 Kb)

    Про це повідомив голова парламентського Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев з посиланням на дані Нацбанку.

    Вторинний ринок

    За 11 місяців 2024 року на вторинному ринку житла кількість угод збільшилася на 14% порівняно з аналогічним періодом 2023 року.

    Проте кількість угод все ще становить лише 70% від довоєнного рівня.

    У перші три квартали 2024 року близько 60% угод на ринку житла стосувалися квартир, решта — приватних будинків.

    Найбільшим попитом користуються невеликі, дешевші квартири середньою площею 48 кв. м, а будинки — 71 кв. м.

    Більшість угод припадає на житло старше 35 років, і 78% угод укладаються поза обласними центрами, переважно на заході України.

    Первинний ринок

    Попит на первинне житло залишається низьким через більші ризики.

    Кількість угод на первинному ринку майже не змінилася порівняно з 2023 роком, і не перевищувала п’ятої частини довоєнного рівня.

    У першому півріччі 5% угод укладалися із залученням іпотеки, але надалі ця частка знизилася до 4%, що співмірно з показниками 2021 року.

    Майже половину всіх кредитів з початку року банки видали на об’єкти у Києві та Київській області.

    Зниження ролі іпотеки пояснюється сповільненням програми «єОселя» через зміну її дизайну та обмеженість ресурсів.

    Будівництво нового житла в Україні триває повільно через брак ресурсів, зокрема робочої сили.

    У західних регіонах активніше будуються нові об’єкти, а в Києві добудовуються черги існуючих комплексів. Кількість черг на житлові комплекси зросла на 10% з початку 2024 року.

    Цінова динаміка

    Ціни на нерухомість на вторинному ринку залишаються стабільними або знижуються, залежно від регіону, в той час як на первинному ринку відзначається зростання вартості, особливо в західних областях, де будівництво активніше.

    В останні пів року оренда дорожчала співмірно з вартістю житла. Показник «ціна до оренди» (ціна купівлі квартири до річної оренди) у Києві залишався на рівні 10х.

    Це близько до довгострокового середнього рівня та означає, що купівля житла є гарною альтернативою оренді.

    З огляду на зростання доходів цінові умови придбання житла зараз є сприятливішими, ніж перед війною.

    Показник «ціна до доходу» (ціна купівлі квартири до щорічного доходу) повернувся до історичних мінімумів кінця 2021 року. У середньому на придбання 70 кв. м житла у Києві родина із 1.1 працевлаштованим витрачає еквівалент свого 10-річного доходу. Утім безпекові ризики стримують від придбання житла.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

    Рекомендуємо

    Імміграційний адвокат Альона Шевцова: ОАЕ спрощують імміграційне законодавство Імміграційний адвокат Альона Шевцова: ОАЕ спрощують імміграційне законодавство
    Об'єднані Арабські Емірати (ОАЕ) кардинально оновили свою візову політику. Імміграційні адвокати вважають, що ці зміни можуть перетворити ОАЕ на о...
    Трамп готує жорсткі санкцій проти рф Трамп готує жорсткі санкцій проти рф
    Президент США Дональд Трамп готовий підписати двопартійний законопроект про нові санкції проти Росії, які передбачають запровадження 500% мит щодо кра...
    Zero Trust без потрясінь: як перейти на нову модель кіберзахисту без ризику для бізнесу Zero Trust без потрясінь: як перейти на нову модель кіберзахисту без ризику для бізнесу
    Уявіть: кожен запит доступу до ресурсів вашої компанії перевіряється ретельно, незалежно від того, хто і звідки намагається підключитися. Цю ідею покл...
    Підписатись не коментуючи
    E-mail:

    День в фотографіях Всі фотографії

    Актуальні теми Всі актуальні теми