Нерухомість та земля, Тарифи. Ціни. Штрафи, Суспільство Автор: RomanK Друкувати

Яке житло шукають українці у 2025 році

  • Джерело: finance.ua.  → Ключові теги: нерухомість, ціни

    На вибір житла у 2025 році впливає чимало факторів, але найголовніші з них — фінансові можливості та оцінка ризиків через війну. Когось із потенційних покупців ці чинники зупиняють, а хтось вирішує таки придбати квартиру чи з власних заощаджень, чи скориставшись державними програмами.

    9153_383594695.jpg (51.94 Kb)

    Яке житло шукають українці у 2025 році: первинне чи вторинне, одно- чи двокімнатне, з ремонтом чи без? Розповідаємо, які квартири цікавлять покупців та що може стати їхнім вибором цьогоріч.

    Новобудова чи вторинка

    Квартири на вторинному ринку мають значно більший попит, ніж помешкання в новобудовах. За даними квітневого опитування OLX Нерухомості, 61% респондентів розглядали або розглядають житло як на первинному, так і на вторинному ринку. Проте квартиру лише в новобудові шукають 14% опитаних, тоді як лише вторинне житло — 24%.

    Також аналітики OLX дослідили, що відгуків на вторинні квартири в понад 3 рази більше, ніж на помешкання в новобудовах. А це свідчить про значне переважання за попитом.

    «Економічні реалії — низькі доходи та зростання цін — штовхають українців до вторинного ринку, де можна знайти доступніше житло без ризиків очікування», — коментують в OLX Нерухомості.

    Якраз можливість негайного заселення українці під час опитування назвали головною перевагою вторинки (68% респондентів). Також серед плюсів:

    можливість оцінити реальний стан об’єкта (57%);
    сформована інфраструктура (51%);
    шанс поторгуватися (50%);
    ширший вибір районів (34%).

    Як вирішальний фактор опитані називають нижчу ціну. Часто квартира на вторинці є вибором покупців, які не можуть дозволити собі житло в новобудові чи чекати завершення будівництва.

    Первинний ринок залишається привабливим для тих, хто готовий витратити більше за кращий комфорт у майбутньому. За даними опитування, квартиру в новобудові розглядають через:

    автономність опалення та наявність резервного живлення (53%);
    сучасне планування (51%);
    розвинену інфраструктуру, враховуючи наявність стоянок та дитячих майданчиків (45%);
    нові матеріали та технології будівництва (44%).

    Можливість зекономити на початкових етапах (31%) та оформити «єОселю» (25%) — також важливі фактори, особливо в умовах економічної невизначеності.

    Проте первинний ринок має суттєві недоліки: 69% опитаних вважають, що купівля може бути ризикованою через незавершення будівництва, а 61% - вважають, що затримки в здаванні будинків в експлуатацію зараз суттєві. І це не враховуючи високу ціну, витрати на ремонт та очікування, які українці також виокремили як значні недоліки.

    Одна, дві чи три кімнати

    Однокімнатні та двокімнатні квартири є найпопулярнішими на ринку. В основному такими помешканнями цікавляться молоді сім’ї, а також інвестори, які планують їх здавати в оренду, зазначають аналітики OLX Нерухомості.

    Одна з головних причин такого вибору — нижчі ціни в порівнянні з більшими за площею пропозиціями. До того ж квартири з одною та двома кімнатами через їх ціновий діапазон підходять під критерії державної програми «єОселя».

    До слова, середня вартість одно- та двокімнатних квартир на OLX становить 1,67 мільйона та 2,32 мільйона гривень відповідно. Трикімнатні помешкання продають у середньому за 4,34 мільйона гривень, а чотири- та п’ятикімнатні — за 8,87 мільйона та 18,5 мільйона гривень відповідно. Останні мають найменший попит, очевидно, що через високу ціну. Відповідно кількість пропозицій з такою кількістю кімнат на ринку невелика.

    Чому квартири з ремонтом у пріоритеті

    Найбільше потенційні покупці цікавляться квартирами з прийнятними побутовими умовами (є комунікації, частково меблі та техніка) та з євроремонтом. Це ще раз підтверджує той факт, що українці більше шукають готове вторинне житло.

    «Більшість людей шукають квартири з ремонтом. Квартири, в яких є будь-який ремонт, тобто такі, куди можна одразу переїхати. Ремонт забирає багато часу, а ще це зайві витрати. Людям потрібно заселятися зараз, а не відкладати життя на потім», — каже Олена Гайдамаха, президентка Асоціації фахівців з нерухомості України.

    Середня вартість квартири з прийнятними умовами для проживання становить 1,35 мільйона гривень, а житла з євроремонтом — 2,61 мільйона гривень.

    Квартири з ремонтом за авторським проєктом мають набагато менший попит через вищу ціну — у середньому 4,38 мільйона гривень.

    Які квартири обирають у новобудовах

    Через повномасштабне вторгнення у покупців, які вирішують купити житло в новобудовах, сформувалася одна цікава тенденція.

    Мовиться про вибір квартири не під потреби одного мешканця, пари чи сім’ї, а родини з кількох поколінь.

    «Багато потенційних покупців забирають батьків чи родичів із тимчасово окупованих територій і перевозять їх до себе. Це безпосередньо впливає на запити покупців на ринку нерухомості. Зокрема, бачимо стійку тенденцію до вибору формату європланувань, де спільні зони становлять від третини корисної площі», — розповіла оглядачка ринку нерухомості Вікторія Берещак.

    Йдеться про квартири площею від 55 до 85 квадратів, де є великі кухні-вітальні, два санвузли та достатня кількість місць для зберігання.

    Це можуть бути й однокімнатні, і двокімнатні, і трикімнатні помешкання.

    У відсотковому співвідношенні, за спостереженнями Берещак, лідером є двокімнатні квартири з європлануванням (41%), а далі — однокімнатні (38%) та трикімнатні (21%).

    Оскільки перевагою новобудов є автономність, то покупці звертають увагу на наявність альтернативних джерел живлення (чи є можливість заживити ліфтове обладнання, насос для подачі води тощо). Також серед критеріїв вибору:
    наявність укриття в будинку чи поблизу;
    облаштованість подвір’я та функціональність просторового планування;
    відчуття тиші та спокою (зелені зони, обмежений трафік, школи та садки поруч, відсутність військових об’єктів поблизу).

    «Покупці звертають увагу на поверховість, бо це питання комфорту у випадку можливих блекаутів. Вони обирають варіанти від 2 до 9 поверху, часто навіть обмежуються 7 поверхом, якщо мовиться про старий житловий фонд, — прокоментувала Вікторія Берещак.

    Вищі поверхи менш популярні з двох причин:

    через вищу ціну, що стартує від 3 мільйонів гривень (в середньому на 30% дорожче за пропозиції на низьких та середніх поверхах);
    через загрозу повітряних обстрілів з початком повномасштабного вторгнення.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Поради щодо вибору МФО в Україні простими словами Поради щодо вибору МФО в Україні простими словами
Коли потрібні гроші «на вчора», звернення до мікрофінансової організації (МФО) — один із варіантів. Але тут важливо не потрапити в х...
Кредити та розстрочка - вибір не завжди очевидний Кредити та розстрочка - вибір не завжди очевидний
Ринок товарів і послуг пропонує безліч способів оплати, а одним із найпопулярніших є можливість придбати бажане тут і зараз, сплативши пізніше. Кредит...
Як український малий бізнес змушений годувати чужі корпорації Як український малий бізнес змушений годувати чужі корпорації
Останнім часом ситуація в сфері інтернет-торгівлі стає дедалі загрозливішою. За даними Опендатабот та Прозорро, близько 30% малого бізнесу в Україні п...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми