Нерухомість та земля Автор: RomanK Друкувати

У Криму обвалилися ціни на нерухомість

 • Джерело: depo.ua.  → Ключові теги: нерухомість

  Крим визнано тимчасово окупованою територією і будь-які економічні операції, проведені там, вважаються незаконними. Тисячі будинків і квартир вимушених переселенців залишилися в заручниках.

  9837_1473592928_1112.jpg (39.31 Kb)


  А вимушені переселенці в цей час змушені орендувати житло в містах, куди вони переїхали. Держава, яка заборонила відповідно до закону про "Тимчасово окуповані території" та "Про створення вільної економічної зони "Крим" та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України" продавати їм житло, виділяє допомогу на оренду в розмірі 420 гривень для тих хто працює, і 840 для безробітних.

  Зрозуміло, що за ці гроші навіть за воду зі світлом не розрахуєшся.

  Разом із тим, нерухомість в Криму користується попитом. І не тільки серед росіян, дачу в Бердянську чи будиночок в Запоріжжі також хочуть поміняти на житло на тимчасово окупованій території.

  Ватники ці люди, мазохісти, чи щось знають про плани з деокупації – не так вже і важливо. Головне в цьому випадку те, що на відміну від охопленого війною Донбасу в окупованому Криму житло користується попитом, тож реально знайти на нього покупця і на виручені гроші придбати житло в тому місті, де ви як вимушений переселенець, живете.

  Залишається питання, як продати нерухомість в Криму, чи можна зробити це законним шляхом і як перевезти та легалізувати гроші.

  Бажаючі можуть побачити в цих намірах велику частку песимізму – мовляв цим ви, кримчани, розписуєтеся в своїй зневірі в швидкому поверненні Криму. Але дозволимо собі зазначити, що десятки тисяч вимушених переселенців з Криму не мають власного житла вже четвертий рік і приводів сподіватися на швидке повернення в свої домівки в них все менше.

  Працюючи над статтею, ми консультувалися з юристами і ріелторами, але вони просили не вказувати їхні прізвища: одні, тому що часто бувають по роботі в окупованому Криму і не хотіли б ризикувати, інші - бо вважають цю тему… слизькою.

  ПРОДАТИ ОДНУ КВАРТИРУ ДВА РАЗИ

  На тимчасово окупованій території

  Продавати своє житло в Криму вам доведеться по російським законам. Інакше ніяк – новим власникам в ній жити і тільки українського договору їм буде недостатньо. Тож, залишаємо вдома автомат, гранати і візитку Яроша, запасаємося заспокійливим і шукаємо собі хорошого діловода – щоб допоміг з документами.

  Для продажу треба буде внести дані про ваш об'єкт нерухомості в Держрегістр (Державний комітет з державної реєстрації та кадастру "республіки Крим"), при цьому, всі правовстановлюючі документи доведеться перекласти російською мовою. Крім правовстановлюючих документів для внесення інформації в російський Держрегістр необхідно надати новий техпаспорт об'єкта (у вигляді книжечки). - Цю процедуру можна провести самостійно, а можна доручити процедуру внесення до реєстру агенту, який займається продажем квартири.

  Оформити продаж нерухомості можна двома шляхами - за допомогою нотаріуса (легше, але набагато дорожче) і самостійно зареєструвавши угоду Держегістрі. В будь-якому разі процедура займе близько двох місяців (якщо документи в порядку), але ви можете взагалі не приїжджати і доручити все це довіреній особі. Українські довіреності, перекладені російською, також приймаються.

  Дозволимо собі наголосити, що це має бути особа, якій ви дійсно довіряєте, бо в неї будуть ваші документи на право власності і через цю ж людину до вас прийдуть гроші за продаж житла.

  На контрольованій українською владою території

  В будь-якому разі, як би красиво і правильно ви продаж в Криму не оформили, на материку ця операція за дійсну не вважається. Щоб продаж був законним, доведеться продублювати угоду, тобто оформити купівлю-продаж по українському законодавству.

  Для цього і покупець і продавець, чи довірені особи, які їх представлятимуть, мають бути на материку, а якщо договір оформлюється нотаріально, то прийти до нотаріуса. Нотаріус в цьому випадку виступає податковим агентом і утримує певну суму податку від купівлі-продажу.

  Не довелося дізнатися, чи доведеться вам сплачувати податок вдруге. Взагалі-то між Російською федерацією та Україною вже 18 років як підписано угоду про незастосування подвійного оподаткування - це означає, що незалежно в якій з країн ви оплатили податок, сплачувати його повторно не потрібно, але Крим така ж Росія, як Ляшко космонавт, тож можливо, що сплачувати доведеться двічі.

  Якщо ви все зробите чесно, сплатите податки, проблем з подальшою легалізацією грошей не буде.

  Більше того, є росіяни, які самі наполягають на тому, щоб оформити купівлю житла і в Криму і на материковій частині України. Мабуть щось підозрюють….

  Є ще певні нюанси. Щоб продати кримську нерухомість на материковій Україні, на об'єкт мають бути українські документи. Якщо нерухомість було введено в експлуатацію вже після окупації і на неї ви маєте російські документи, то продати це Україні неможливо, бо вашої нерухомості нема в українських реєстрах. Тобто продавати залишається тільки в окупованому Криму, без дублювання угоди.

  Також важливо, чи мають власники житла російські паспорти. Якщо ні, доведеться як нерезидентам сплачувати до 30% податку від вартості проданого житла. Це виплачується в кінці податкового року, тож в принципі, ви можете скрутити російській податковій комбінацію з трьох пальців і не сплачувати нічого. Якщо не плануєте ще повертатися в окупований Крим. І якщо вас взагалі з Криму випустять, адже для нерезидента термін подання декларації не до кінця квітня наступного року, а за 30 днів до виїзду за межі РФ. І не пізніше 15 діб з моменту подання декларації. Тож, тут як пощастить.

  На Росії ви – нерезидент, і в Україні - нерезидент. Прикольно, правда?

  Особливо неприємно, що при цьому за російським законодавством громадянин, що купив нерухомість у нерезидента, на 3 роки звільняється від прибуткового податку.

  Хоча дехто вдається до хитрощів: житло перед продажем оформлюють на особу, що має російський паспорт, а всі нерезиденти з неї виписуються.

  ЯК ПЕРЕВЕЗТИ ГРОШІ

  Якщо продаж здійснюється за українськими законами і на підконтрольній території, проблемою вивезення грошей на материк доведеться опікуватися тому, хто у вас купує квартиру. Звісно, якщо ви не забажали отримати їх одразу по завершенню угоди в Криму.

  Але зрозуміло (і в цьому полягає "слизькість" теми), що більшість продає кримське житло тільки один раз, за російськими законами. Бо, по-перше, покупцями часто виявляються ватники, які у вільну Україну їхати не хочуть і бояться, а по-друге – нащо їм той клопіт, якщо вони вірять, що Путін безсмертний і Крим навіки в "рідній гавані".

  Розрахунок може здійснюватися двома варіантами. Перший – безготівковий. Гроші розміщуються на рахунок в банку, що працює і в Криму і на Росії, потім з російського банку кошти переводяться в зареєстрований в Україні. Це складно і ви втрачаєте чималий відсоток від суми.

  Другий варіант, більш популярний - розрахування готівкою. Відповідно до закону про ВЕЗ "Крим" - "Фізичні особи мають право ввезти на територію ВЕЗ "Крим" або вивезти з неї на іншу територію України готівкові кошти або банківські метали на суму, встановлену Національним банком України згідно з Декретом Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" та відповідно до вимог Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму".

  Думаєте, там вказано конкретну суму? Ні, не вказано. Відповідно до інструкції НБУ, дозволяється вільно ввозити в країну і вивозити за межі території України суму, еквівалентну 10 тисяч євро.

  Звісно, стандартна кримська квартира коштує як мінімум втричі дорожче, тож перевозити гроші через адмінкордон з Кримом доведеться в кілька заходів. Або, як варіант, можна взяти в поїздку друзів, в кількості, достатній для того, щоб кожен з них задекларував близько 10 тисяч євро або еквівалент цієї суми.

  Ситуацію ускладнює й те, що в Криму дуже важко купити долари, тому розрахуються з вами в рублях. Це мільйонні суми, які дуже важко буде сховати (якщо ви раптом про це подумали) і непросто обміняти.

  ВЛАСНИЙ ДОСВІД: ТРЕБА ВСЮДИ МАТИ ДОВІРЕНИХ ОСІБ

  Вимушений переселенець з Криму Сергій Вікарчук погодився розповісти про свій досвід продажу житла. Його родина виїхала з Криму з одним чемоданом речей, певний час доводилося жити в хостелі, їсти одні макарони (і ті руками з однієї тарілки, бо не було посуду), потім Сергій воював на Донбасі. Родина гідно витримала все і нещодавно таки домоглася здійснення великої своєї мрії – Вікарчуки продали власну квартиру в Євпаторії і на ці гроші купили квартиру в Києві.

  Наші співрозмовники здійснювали продаж через посередника, на якого була зроблена гендовіреність із правом розпоряджатися майном і представляти інтереси. Це непросто, іноді довіреність доводиться переробляти кілька разів, але якщо вам ризиковано особисто їхати в Крим - воно того варте.

  Взагалі, наголошує Сергій, найважливіше мати в Криму не тільки довірену особу, яка продаватиме житло від вашого імені, а й перевіреного юриста, перевіреного спеціаліста в банку (щоб одразу обміняти рублі на міцну валюту), в паспортному столі, тощо.

  Збір документів і процедура оформлення тривали майже три роки.

  ЮРИСТИ І РІЕЛТОРИ: ЗАРАЗ ЖИТЛО В КРИМУ ПРОДАВАТИ НЕВИГІДНО

  Ринок нерухомості за чотири роки суттєво змінився і попит на житло на вторинному ринку в Криму впав. Якщо в 2014, коли туди з усієї Росії з'їжджалися "новые крымчане", за гроші з продажу двокімнатної квартири в Сімферополі можна було купити трикімнатну в Києві і ще залишалися гроші на ремонт, то зараз їх не факт що вистачить на однокімнатну.

  Найвищі ціни були рік після "референдуму" - однокімнатну в Сімферополі продавали за 50-60 тисяч доларів. Через рік ціни впали на 30-40% і зараз вони нижче на 50-60% .

  Зниження цін пояснюється тим, що силовиків та чиновників вже забезпечено нерухомістю, принаймні вищі і середні ланки. Крім цього, в Крим зайшло багато будівельних фірм, що увело частину покупців вторинного ринку.

  Враховуючи вищесказане, спеціалісти запевнили журналіста Depo.ua, що з економічної точки зору квартиру в Криму зараз поки що краще не продавати, тому що рівнозначне житло на материку ви собі за ці гроші не купите. Тим паче, що значну кількість коштів буде втрачено під час перекидання грошей на банківські рахунки та на курсі, під час обміну.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Samsung випустить унікальний смартфон Samsung випустить унікальний смартфон
Компанія Samsung вирішила не зупинятися на недавньому смартфоні з потрійною основною камерою і вже готує до випуску Galaxy A9 (2018), який стане перши...
Топ-10 найдорожчих брендів світу Топ-10 найдорожчих брендів світу
2018-го найдорожчими брендами у світі стали Apple, Google та Amazon.
ЗМІ назвали годинний заробіток зірок та мільярдерів ЗМІ назвали годинний заробіток зірок та мільярдерів
Лідером виявився глава компанії Amazon Джефф Безос. За годину він заробляє близько чотирьох з половиною мільйонів доларів.
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми