Нерухомість та земля, Податки та законодавство Автор: RomanK Друкувати

Спадок і спадщина: що потрібно знати кожному

 • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: спадщина, податки

  Як правильно оформити спадщину і які податки доведеться на неї платити.

  9222_1463683733_1072.jpg (65.68 Kb)


  У питаннях спадкування ми розбиралися за підтримки прес-служби Міністерства юстиції України.

  Як краще оформити спадщину?
  Порядок успадкування врегульовано Цивільним кодексом, Законом "Про нотаріат", а також Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами та Порядком здійснення нотаріальних дій посадовими особами органів місцевого самоврядування. Для прийняття спадщини треба йти до нотаріуса (приватного, державного) із заявою в 6-місячний термін. Він починається з часу відкриття спадщини – дня смерті особи або дати, коли особа оголошена померлою. Заяву спадкоємці подають нотаріусу або відправляють поштою на його адресу.

  До речі, спадкоємець, що постійно жив із спадкодавцем, на час відкриття спадщини вважається таким, що прийняв спадщину, якщо за півроку, встановленого для прийняття спадщини, не заявив про відмову (фактичне прийняття). Тоді спадкоємцю не обов'язково йти до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, можна подати заяву про видачу свідоцтва про право на спадщину. Але якщо було фактичне прийняття і документально може спадкоємець підтвердити. А малолітня, неповнолітня, недієздатна або особа з обмеженою цивільною дієздатністю вважаються такими, що прийняли спадщину. Але в ЦК є винятки щодо відмови від прийняття спадщини.

  Як правильно надати документи нотаріусу?
  Перелік документів, який потрібен для прийняття спадщини, є індивідуальним для кожного спадкоємця і залежить від виду спадкування (за законом або заповітом), успадкованого майна. Для отримання свідоцтва про право на спадщину спадкоємець (або його представник) повинен подати нотаріусу (де заведено спадкову справу) заяву. Нотаріальні дії вчиняються після оплати, а в передбачених законом випадках після сплати податку з доходів фізосіб і в день подачі документів. При видачі свідоцтва нотаріус перевіряє: факт смерті спадкодавця; час і місце відкриття спадщини; наявність підстав для закликання до спадкоємства, якщо йде спадкування за законом; склад спадкового майна. Безпосередньо свідоцтво про право на успадковане майно (якщо право власності підлягає держреєстрації) видається нотаріусом після подання документів, що засвідчують право власності спадкодавця на майно. Також це свідоцтво видається при наявності в спадковій справі всіх документів. Нотаріус на прохання громадянина зобов'язаний видати довідку про перелік необхідних документів та вартість послуг.

  Які черги спадкоємців є при оформленні та отриманні майна спадкодавця?
  Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. До 1-ї черги відносяться діти спадкодавця, зокрема, зачаті за життя і народжені після смерті. Сюди ж входять батьки і чоловік (дружина), що знаходився в офіційному шлюбі. У 2-у чергу входять рідні брати і сестри, бабуся і дідусь по батькові та матері. До 3-ї черги мають відношення рідні дядько та тітка. Якщо говорити про 4-у чергу, тут мають право на спадщину особи, які прожили з спадкодавцем сім'єю не менше п'яти років до періоду відкриття спадщини, і прабабусі, прадідусі. У 5-у чергу входять родичі до 6-го ступеня споріднення включно, утриманці спадкодавця. Причому в спадкуванні за законом частки всіх спадкоємців рівні, якщо вони не вирішили інакше.

  А в спадщині за заповітом спадкодавець може розпорядитися своїм майном, як вважає за потрібне. Але не може позбавити спадщини осіб, які мають право на обов'язкову частку у спадщині. Це малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти, непрацездатна вдова (вдівець), непрацездатні батьки.

  Як спадкоємці погашають старі борги і кредити?
  Відповідно до ЦК, спадкоємці зобов'язані повідомити кредитора спадкодавця про відкриття спадщини, якщо відомо про борги. А кредитору треба протягом 6 місяців з дня, коли дізнався чи міг дізнатися про відкриття спадщини, пред'явити вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, незалежно від настання строку вимоги. Якщо кредитор не знав і не міг знати про відкриття спадщини, він має право пред'явити вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, протягом першого року від настання строку вимоги.

  Спадкоємці зобов'язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості успадкованого майна. Кожен із спадкоємців зобов'язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі його частки в спадщині. Вимоги зазвичай задовольняються одноразовим платежем, якщо не було інших домовленостей. У разі відмови від одноразового платежу суд за позовом кредитора накладає стягнення на майно, яке було передане спадкоємцям.

  В ПК зазначено: виконання грошових зобов'язань та/або погашення податкового боргу фізособи, в разі його смерті або оголошення судом померлим, здійснюється спадкоємцями, які прийняли спадщину (крім держави). Борги гасяться в межах вартості майна успадкованого і пропорційно частці у спадщині. Претензії спадкоємцям пред'являються контролюючими органами. Після закінчення строку прийняття спадщини грошові зобов'язання та/або податковий борг спадкодавця стають боргами спадкоємців. Протягом строку прийняття спадщини на ці зобов'язання пеня не нараховується. А в разі переходу спадщини до держави грошові зобов'язання померлої фізичної особи припиняються.

  Які податки платять при отриманні спадщини?
  Варто зазначити, що об'єкти спадщини оподатковуються в рамках Податкового кодексу. Так, за нульовою ставкою оподатковуються об'єкти спадщини, що успадковується членами сім'ї спадкодавця 1-й і 2-го ступеня споріднення. Також об'єкти спадщини оподатковуються за ставкою 5%, відповідно до вартості об'єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями всіх рівнів спорідненості (крім 1-ї і 2-ї) і тих, хто не перебуває в родинних стосунках з спадкодавцем. А будь-які об'єкти спадщини, що успадковується спадкоємцем від спадкодавця-нерезидента або успадковуються спадкоємцем-нерезидентом від спадкодавця-резидента, оподатковуються за ставкою 18%.

  Також в ЦК визначені випадки, коли спадщина визнається відумерлою за заявою органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. Це можливо, якщо відсутні спадкоємці за заповітом і законом; всі спадкоємці усунені від права на спадкування; спадщину не прийнято спадкоємцями або вони відмовилися. Тоді орган місцевого самоврядування подає заяву про визнання спадщини відумерлою після закінчення 1-го року з моменту відкриття спадщини. В результаті спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини. Тергромада, що стала власником відумерлої спадщини, зобов'язана задовольнити вимоги заявлених кредиторів спадкодавця.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Instagram оновив дизайн стартового екрана Instagram оновив дизайн стартового екрана
Соцмережа Instagram оголосила про оновлення дизайну стартового екрану - на головному екрані додатка зʼявилися вкладки Reels і Shop.
482 мільйони гривень на закупку автономерів – відверта маніпуляція МВС 482 мільйони гривень на закупку автономерів – відверта маніпуляція МВС
В жовтні уряд підтримав законопроект МВС щодо зміни правила видачі номерних знаків для транспортних засобів. Наразі Головний сервісний центр (ГСЦ) МВС...
Microsoft запланував купівлю компанії Nokia Microsoft запланував купівлю компанії Nokia
Фахівці аналітичної компанії CCS Insight опублікували прогноз щодо бренду Nokia на наступний рік – на їхню думку, компанія буде придбана одним з амери...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми