Нерухомість та земля Автор: RomanK Друкувати

Земля закінчиться: на всіх українців не вистачить

  • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: земля

    В Україні налічується 43 млн гектарів земель сільськогосподарського призначення.

    2683_zemlya-moratoriy-groshi-620x400.jpg (55.76 Kb)

    Навколо реформи ринку землі в Україні до сих пір не вщухають пристрасті. А законопроект, який повинен дати старт ційї реформі, так до сих пір і не прийнято. Проте крім відкриття ринку землі залишаються й інші проблеми. Так, наприклад, одна з них пов'язана з правом українців на безкоштовну приватизацію земель. Сайт "Сьогодні" розповідає, чому землі на всіх не вистачить і як можна вирішити це питання.

    Яку землю можна безкоштовно приватизувати
    Як відомо, кожен українець, згідно з 121 статтею Земельного кодексу України, має право на безкоштовну приватизацію різних категорій земельних ділянок:

    для ведення фермерського господарства в розмірі середньої земельної частки (паю) яка визначається як середня по сільській раді або району (від 1,1 гектара в Івано-Франківській області до 8,8 гектара в Луганській області, в середньому по Україні – 4 гектари);
    для ведення особистого селянського господарства – не більше 2 гектарів;
    для ведення садівництва – не більше 12 соток;
    для будівництва, обслуговування житла, господарських будівель в селах – до 25 соток, в селищах – не більше 15 соток, в містах – не більше 10 соток;
    для індивідуального дачного будівництва – не більше 10 соток;
    для будівництва індивідуальних гаражів – не більше 1 сотки.
    Варто зазначити, що мова йде про розмір земель до вказаного значення, тобто, наприклад, людині не обов'язково видадуть саме 2 гектари для ведення сільського господарства, це може бути, як 1,5 гектара, так і 0,5. До того ж скористатися правом безкоштовної приватизації можна тільки один раз для кожної категорії, тому не вийде спочатку взяти певну кількість, а потім ще трохи добрати.

    Цим правом користується все більше українців, але якщо з приватизацією земель невеликого обсягу проблем не виникає, то ось з землями сільськогосподарського призначення є певні труднощі, адже їх просто на всіх не вистачить.

    Чому не вистачає землі
    Міністр розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства Тимофій Милованов недавно відзначав, що в Україні налічується близько 40 млн громадян (за даними пробного електронного перепису – 37,28 млн), І кожен може отримати до двох гектарів земель сільськогосподарського призначення; виходить, що для того, щоб покрити потреби всіх, знадобиться більше 80 млн гектарів земель, яких в Україні немає.

    "В Україні 43 млн гектарів землі сільськогосподарського призначення, з них 27 млн гектарів знаходиться в приватній власності. У нас є проблема на національному рівні, тому що ми обіцяємо дати землю, якої немає", – каже Милованов.

    За його словами, проблема може бути вирішена двома способами. Перший – це відбирання землі у кого-небудь і її передача в інші руки (хоча навіть в цьому випадку її не вистачить). Другий спосіб – викуповувати землю і видавати за рішенням суду або за рішенням громадськості. Міністр зазначив, що планується використовувати саме другий спосіб, адже так відбувалося і в інших країнах.

    Глава комітету Верховної Ради з питань аграрної та земельної політики, депутат від "Слуги народу" Микола Сольський зазначив, що зараз розробляються законопроекти, які допоможуть врегулювати це питання. Зокрема, планується затвердити категорії громадян, кому землю даватимуть в першу чергу.

    "З огляду на те, що це право вже введено, його не можна повністю скасувати, його можна тільки видозмінити, і над цим ведеться робота", – підкреслив Сольський.

    У коментарях сайту "Сьогодні" юристи розповіли, що з безкоштовною приватизацією земель пов'язано чимало проблем. Віталій Панчик, юрист Юридичної групи EUCON, зазначив, що перша проблема полягає в обмеженості земельних ресурсів держави.

    "З самого початку запровадження безкоштовної приватизації співвідношення між громадянами і землями, які могли бути приватизовані, очевидно вказувало на те, що не кожен встигне скористатися своїм правом. Більш того, щодня кількість громадян України, які мають право на безкоштовну приватизацію, тільки збільшується, тоді як площі земель для приватизації зменшуються", – говорить юрист.

    Але не всі згодні з такою думкою. Олеся Романенко, керуючий партнер і керівник практики земельного права OLSTEN PARTNERS LAW COMPANY, зазначає, що поки не проведена повна інвентаризація всього земельного фонду України, передчасно робити висновки про брак земель.

    "У різних регіонах рівень забезпеченості земельними ділянками різний. Так, на півдні України земельних ділянок на душу населення значно більше, і саме там найбільший рівень передачі таких ділянок у власність. Зате в західній частині України населення щільніше, а земельних ділянок менше, тому і рівень відмов у передачі землі значно вищй", – говорить Романенко.

    Чому складно отримати землю
    Незважаючи на те, що приватизація земель начебто доступна кожному українцю, далеко не всі можуть нею скористатися. Виною всьому складний бюрократичний процес і висока корупція, яка перетворює безкоштовну приватизацію в дуже дорогу процедуру.

    "Саме питання виділення землі є вкрай корупційноємке і далеко не завжди органи місцевого самоврядування виділяють землю в покладені законом терміни, найчастіше питання навмисне затягується", – говорить Ян Левітас, партнер JN Legal.

    Микола Максимов, адвокат ЮК RIYAKO & PARTNERS, зазначає, що якщо людина захоче зробити все по закону і нікому не давати хабарі, вона просто загрузне в судових розглядах і так і не отримає свою землю.

    "Процедура приватизації земельних ділянок досить витратна, а посилання на безкоштовність носить фіктивний характер. У великих містах за супровід процедури приватизації "під ключ" фахівці в сфері оформлення землі візьмуть від 2 тис. доларів. Навіть якщо громадянин захоче оформляти землю самостійно, йому будуть потрібні послуги землевпорядників, які підготують документи для приватизації (без цього ніяк не обійтися). Вартість таких послуг в середньому складе 12 -20 тис. грн", – говорить Максимов.

    Юристи додають, що органи місцевого самоврядування навмисне затягують процес оформлення земель, і отримати ділянку на практиці – дуже складно, землі найчастіше дають "своїм" людям.

    "У більшості випадків земельні ділянки надаються особам, які не мають нічого спільного з селом і сільським господарством. Вони не проживають в сільській місцевості і ніколи не працювали на землі, головна мета цих людей – безкоштовно отримати землю і її продати. Тобто звичайне збагачення. Після отримання такої землі в подальшому її продають, оскільки мораторій на неї не поширюється. Тому і виникла ситуація свідомого скорочення вільних земель, а українці, які проживають в сільській місцевості, і ті, які дійсно хочуть працювати на землі, не можуть отримати її, бо вільних земельних ділянок вже немає", – пояснює Олеся Романенко.

    Як вирішити проблему
    Думки фахівців що до того, чи вистачить земель для всіх, розділилися. Деякі відзначають, що гасла про брак землі – просто популізм, тому що отримати землю проблемно. Інші ж кажуть, що ресурси в Україні обмежені, а бажаючих багато. Так чи інакше, цю проблему потрібно врегулювати на законодавчому рівні.

    На думку Олесі Романенко, до Земельного кодексу потрібно внести зміни і чітко прописати, за яких умов, кому і в якому розмірі такі земельні ділянки можуть бути передані.

    "Наприклад, землі сільськогосподарського призначення передаються за умови подальшої їх обробки, обов'язкового проживання людини в селі і заборони продавати отриману землю протягом 5 років", – каже Романенко

    Ян Левітас додав, що поки неясно, яким буде механізм безкоштовної приватизації земель після відкриття ринку.

    "Якщо дивитися на нинішню ситуацію, приводів для будь-якого обмеження видачі земельних ділянок або зменшення розмірів видаваних ділянок немає, оскільки вільних земель в надлишку. Набагато більш актуальним є питання прозорості функціонування механізму безкоштовної видачі землі і боротьба з корупцією серед чиновників, що не дозволяють громадянам реалізувати передбачене законом право", – ділиться своєю думкою Левітас.

    Так чи інакше, юристи впевнені, що підхід до безкоштовної приватизації земель потрібно кардинально міняти. Віталій Панчик зазначив, що найбільш конструктивним виглядає пропозиція про впровадження норми безоплатної приватизації в грошовому еквіваленті.

    "Припустимо, що законодавець встановить грошовий вираз норми безоплатної приватизації на рівні 5000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. В такому випадку громадянин, який ще не скористався своїм правом на безкоштовну приватизацію, зможе придбати земельні ділянки державної та/або комунальної власності (незалежно від їх цільового призначення) з сукупною "знижкою" в 85 000 гривен (еквівалент 5000 НМДГ)", пояснює механізм такого підходу Панчик.

    Виходить, що землі з такою великою знижкою зможуть приватизувати ті, хто в них дійсно зацікавлений. На думку Панчика, запропонована схема приватизації буде справедливою і допоможе знизити корупційні ризики.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення
Мед та горіхи - це не лише смачні делікатеси, але й корисні продукти, багаті поживними речовинами. Їх комбінація створює ідеальне поєднання смаку, аро...
Магазин Магазин "Аквадом": Ваш путь к здоровью и благополучию
В современном мире одним из важнейших аспектов заботы о здоровье является качество потребляемой воды. Ведь вода играет ключевую роль в поддержании жиз...
Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30 Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30
Коли справа доходить до вибору автомобіля для сім'ї, безпека та комфорт стоять на першому місці. Однак не менш важливими є стиль та екологічність. З у...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми