Програма Доступне житло з украй привабливими умовами для покупців застопорилася, так і не реалізувавшись. Тепер уряд готує новий проект - з менш привабливими умовами, але більш реалістичними перспективами.
У 2009-му році на отримання квартир за пільговою програмою записалися близько 7,5 тис. осіб. Щоправда, тільки 5 тис. них встигли оформити позику під скромні 3% річних. Потім через дефіцит коштів програма завмерла.
Однак у травні 2012 року її реанімували, і ще трохи більше 700 сімей стали щасливими власниками іпотечної позики під 3%. Журнал вказує і на той факт, що держава обіцяла на програму Доступне житло протягом найближчих семи років виділити не менше 28 млрд грн.
При цьому Корреспондент констатує, що ці мрії раптово розбилися об бідність скарбниці. Через зростання бюджетного дефіциту компенсаційні виплати стрімко скорочувалися, поки не дійшли до позначки 200 млн грн, що фактично означало зупинку всієї програми.
Тоді керівництво Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами реанімувало програму. Після реінкарнації вона вже не така приваблива, як попередня: позику під 3% річних на купівлю житла чиновники вже не обіцяють - тепер йдеться про зниження ставки десь на третину, у середньому з 24% до 15% річних.
У своїй статті видання дійшло висновку, що такі програми лише з натяжкою можна назвати "доступним житлом" навіть для столиці, де середня зарплата ледь перевищує $ 590. Правильніше цю ініціативу було б назвати спробою держави оживити іпотеку і розбудити колись потужну будівельну галузь.
Варто зазначити, що в незалежній Україні квартирне питання турбувало владу, як у часи СРСР: у 2008-му тодішній президент країни Віктор Ющенко заявив, що реалізація національної програми доступного житла розпочнеться "за будь-якої погоди", однак вона так і не розпочалася.
При сходженні на посаду глави держави в 2010 році Віктор Янукович теж оголосив, що нарешті виконає споконвічну мрію.
За його задумом з 2010 по 2017-й у нові квартири повинні були в'їхати більше 25 тис. сімей з 1,5 млн черговиків. На реалізацію програми в Кабінеті Міністрів були готові витратити космічну суму - 28 млрд грн. Але бідність України стала однією з головних перешкод на шляху до мрії.
Додати коментар