В Україні в 2025-му зріс податок на нерухомість. Якщо минулого року за кожен "зайвий" квадрат треба було платити до 100,5 грн податку, то цього року доведеться заплатити вже 106,5 грн. При тому, залежно від міста, ця цифра може відрізнятись. Податки на нерухомість треба платити всім власникам квартир та будинків, площа яких більша за встановлене обмеження.
Про те, кто та скільки має заплатити, який податок застосовуватимуть в 2025-му та як покарають за затримку, читайте в матеріалі.
Кому і скільки треба платити?
Податок на нерухомість платиться щороку тими, хто має велику нерухомість. "Велика" в розумінні Податкового кодексу: це квартира від 60 квадратів та будинок від 120 квадратів. Якщо є і квартира, і будинок, то дві ці цифри додаються (тобто великою вважатиметься площа від 180 квадратів).
Крім того, якщо квартира має площу більше 200 квадратів, а будинок – більше 600 квадратів, то треба платити фіксований податок в 25 тис. грн на рік. Податок платиться в місцевий бюджет. Наприклад, за квартиру у Львові податок отримує львівський бюджет, а за нерухомість в Запоріжжі – запорізький.
Місцеві ради мають повноваження переглядати розмір податку і навіть норму щодо нерухомості. В Податковому кодексі установлені обмеження: не можна вимагати податок за квартиру до 60 квадратів та будинок до 120 квадратів, при тому за кожен "зайвий квадрат" максимальна ставка податку не може бути вищою за 1,5% мінімалки.
В 2025-му українці платитимуть податок на нерухомість за 2024-й. Станом на 1 січня 2024-го мінімалка була на рівні 7100 грн, отже максимальна ставка податку – 106,5 грн за кожен "зайвий квадрат".
Наприклад, якщо ви маєте у власності квартиру площею 100 квадратів, то вам доведеться платити за площу до 40 квадратів. При тому максимально ви заплатите 4 260 грн. Однак сума також залежатиме і від того, яке рішення щодо розміру податку ухвалила місцева влада.
Наприклад, в Києві діє ставка податку в розмірі 1,5% (тобто 106,5 грн). Платити доведеться за квартири площею від 60 квадратів та будинки – від 120 квадратів. У Львові застосовують меншу ставку – всього 1% за кожен зайвий квадратний метр нерухомості. Така ж ставка і в Одесі.
При тому в Кропивницькому застосовуватимуть ставку в розмірі всього 0,5% мінімалки. Тобто 35,5 грн за кожен зайвий квадратний метр. Місце влада не зацікавлена встановлювати занадто низьку ставку, бо це може призвести до скорочення надходжень до бюджету.
"Розмір податку обчислюється за ставкою 0,5% від розміру мінімальної заробітної плати станом на 01 січня за квадратний метр, зокрема: фізичні особи заплатять за 2024 рік, враховуючи розмір мінімальної зарплати станом на 01.01.2024 - 7100 гривень. За кожен додатковий квадратний метр необхідно сплатити 35,5 грн", – йдеться в повідомленні Кропивницької міської ради.
Однак варто зазначити, що якщо ваша квартира розділена частками, наприклад, між членами родини, то "норма" застосовуються для кожного окремо. Наприклад, якщо квартира має площу 150 квадратів, однак нею в рівних частках володіють три члена родини, платити податок не треба. Адже "норма" для трьох власників складає 180 квадратів (по 60 квадратів на кожного).
у 2022-му (платили за 2021-й) – 190 грн за квадрат
у 2023-му (за 2022-й) – 97,5 грн за квадрат
у 2024-му (за 2023-й) – 100,5 грн за квадрат
у 2025-му (за 2024-й) – 106,5 грн за квадрат
Як покарають за порушення?
Повідомлення про необхідність сплатити податок на нерухомість повинно надійти власникам житла до 1 липня 2025 року, а заплатити треба впродовж 60 днів. У разі якщо контролюючий орган не надіслав (не вручив) повідомлення-рішення у зазначений строк, відповідальності за несплату не буде. Але якщо отримати повідомлення та не заплатити, доведеться платити заплатити штраф. Так, відповідно до ст. 126 Податкового кодексу:
при порушенні термінів сплати до 30 календарних днів включно — штраф у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу;
при порушенні термінів сплати більше 30 календарних днів — у розмірі 20% погашеної суми податкового боргу.
Якщо не заплатити, то податківці мають право звернутись до суду (і роблять це). Наприклад, нещодавно Вінницький окружний адміністративний суд (справа № 120/10209/24) зобов'язав вінничанина заплатити податок за нерухомості в сумі 8,4 тис. грн. Як йдеться в матеріалах справи, заборгованість сформувалась за кілька років (з 2021-го). "Відповідач перебуває на обліку у Головному управлінні ДПС у Вінницькій області як платник податків та зборів і згідно з інтегрованою карткою платника за ним рахується податкова заборгованість в загальній сумі 8 402,48 грн (основний платіж) – податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об`єктів житлової нерухомості", – йдеться в матеріалах справи.
А у тих, хто навіть по рішенню суду добровільно не заплатить, можуть виникнути проблеми з виконавчою службою. Наприклад, виконавці судових рішень мають право звертатись в банки для арешту рахунків, накладати арешт на майно тощо.
Зазначимо, ще до повномасштабної війни в Україні обговорювали варіанти реформи податку на нерухомість. Зараз жодним чином не враховано вартість нерухомості. За "зайвих" 20 квадратів в найдорожчому ЖК Києва доведеться заплатити такий же податок, як і за таку ж кількість квадратів в хрущовці в віддаленому від центру району міста. Реформа податку на нерухомість так і не реалізували.