Податки та законодавство Автор: RomanK Друкувати

Податок на нерухомість став жорсткішим

  • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: податок, нерухомість

    Вже з жовтня пеня за прострочений платіж становитиме 20%. Експерти: потрібно міняти закон. А в Європі за "зайві" метри платять всі.

    dizajn-prihozhej-v-chastnom-dome-foto-35.jpg (51.97 Kb)

    Вже через тиждень українцям, які отримали квитанції, але досі так і не заплатили "податок на розкіш", доведеться розщедритися ще більше – з 1 жовтня пеня для них становитиме 20%. "Сегодня" згадала, як платити новий податок і з якими проблемами стикаються власники нерухомості.

    РОЗРАХУНОК. Податок на нерухомість або, як його прозвали в народі, "податок на розкіш", сплачується один раз на рік, а нараховується на додаткові квадратні метри квартири (понад 60 кв. м) або будинку (120 кв. м). Ставку самого податку встановлюють місцеві ради, хоча вона не може перевищувати 2% від мінімальної зарплати (2017-го ця стеля збільшиться до 3%). Наприклад, зараз найвища ставка податку в Одеській, Сумській, Дніпропетровській, Луганській та Запорізькій областях, де міськради встановили максимальний збір (29 грн за 1 кв. м). Найменше заплатять жителі Львівської, Донецької та Кіровоградської областей (0,5%, або 7,25 грн за квадратний метр). Решта регіонів поки що зійшлися на 1% (14,5 грн). Таким чином, за 100-метрову квартиру в Одесі доведеться доплатити 1160 грн, у Львові – 290 грн, в Полтаві – 580 грн. Окремо варто згадати і про квартири, площа яких перевищує 300 "квадратів": при такій нерухомості до податку додається ще 25 тис. грн. При цьому в ДФС нам розповіли, що на 15 вересня податку зібрали на 141 млн грн.
    За правилами, які набули чинності з 1 липня, податок необхідно було заплатити до кінця серпня (60 днів після початку дії закону). За запізнення в ДФС обіцяли накладати штрафи: в перший місяць – 10% від суми, в другій – 20%. При цьому юристи зазначають, що в подальшому справа може дійти і до конфіскації майна. Однак на початку вересня фіскали поміняли крайні терміни – тепер податок потрібно заплатити протягом 60 днів з моменту вручення квитанції. Як нам розповіли в ДФС, це пов'язано з тим, що багато хто так і не отримав своїх квитанцій в обіцяні терміни. "Але остаточну цифру пені ми, на жаль, назвати не можемо – сьогодні багато українців ще не переступили той поріг, після якого починають нараховуватися штрафи. Багато хто отримав платіжки з великим запізненням", – додали в прес-службі.

    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У "Приватбанку" радісна новина

    ПРОБЛЕМИ. Нагадаємо, проблеми розпочалися в середині серпня, коли українці почали перейматися питанням оплати податку. Виявилося, що багатьом квитанція так і не надійшла в строк – для цього було необхідно, щоб інформація про власника та про його нерухомість була занесена до бази Держреєстру. "Щоб уникнути проблем, ми радили і радимо платникам податків йти в найближче відділення ДФС і звіряти дані", – підкреслили в Держфіскальній службі, додавши, що сьогодні є ті, хто заробив пеню, але точну їх кількість назвати не змогли. На думку експертів, навіть якщо платіжка не надійшла, краще не намагатися "відсидітися".
    Так, президент "Союзу податкових консультантів" Леонід Рубаненко каже, що навіть через 2 або 3 роки податок доведеться заплатити в повному обсязі.

    Київський юрист Олександр Дядюк зазначає, що проблема з платіжками зберігається і сьогодні. "Поки що це окремі випадки, але, думаю, якщо проблема набере масового характеру, то люди вийдуть з протестами, і ДФС доведеться відступитися. Зараз з цією проблемою людям потрібно звертатися зі скаргами до керівництва Держфіскальної служби і до нардепів, щоб вони внесли правки до закону. Сьогодні виходить, що людині потрібно доводити, що вона не отримувала платіжку. Але тут працює те ж правило, що і в судовому процесі – якщо людині не прийшла повістка, то її справу не мають права розглядати", – пояснив він. Юрист громадської організації "Крим SOS" Ольга Коришко розповіла нам про зміни, що їх необхідно внести до закону: "До нас звертаються люди, у яких нерухомість знаходиться на непідконтрольній Україні території. Їм теж необхідно платити цей податок, хоча люди не користуються нерухомістю, не проживають там і не мають доступу. Але в законі немає норми, яка б дозволила скасувати оплату цього податку для таких людей. Друге питання – за законом платіжки приходять за місцем реєстрації. Але переселенці там не живуть, а в довідках у них є графа "фактичне місце проживання". Ми не знаємо, на яку адресу надсилатимуть квитанції: у ДФС розповідають, як платити, але роз'яснень з цих питань у них немає".
    В Європі за "зайві" метри платять всі

    Якщо говорити про досвід Європи, то практично в усіх країнах ЄС (за винятком Ірландії та Мальти) сплачується податок на нерухомість. Всього в Євросоюзі існує три способи його розрахунку. Найпоширеніший варіант – ставка, яка вважається за ціною об'єкта нерухомості. Така формула прийнята на Кіпрі, де житло дешевше 120 тис. євро не обкладається податком. Для будинків і квартир від 120 тис. до 800 тис. євро він становить 4-7%, залежно від стану житла. На нерухомість дорожче 800 тис. євро встановлений податок в 8%. Крім того, такий підхід використовують і в Німеччині – там все, що дорожче 200 тис. євро, оподатковується в 0,2-2% вартості. Другий варіант розрахунку такий же, як в Україні. Ним користуються в Польщі (0,17 євро за кв. м), Чехії (близько 0,4 євро за кв. м) і Словаччини (0,033 євро за кв. м). Нарешті, фіксована ставка існує в Литві (1% вартості) і Бельгії (1,25-2,5%). Окремо варто відзначити і ситуацію в Угорщині: тут місцеві ради можуть зовсім звільнити людину від податку на нерухомість.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Мифы и правда про микрокредитование в Казахстане Мифы и правда про микрокредитование в Казахстане
Микрокредитование в Казахстане постоянно развивается. Увеличивается количество заемщиков, которые хотят пользоваться услугами МФО, также растет количе...
Плюсы и минусы покупки автомобилей в кредит Плюсы и минусы покупки автомобилей в кредит
Покупка автомобиля — это значимое событие, которое требует серьезных финансовых вложений. Для многих людей приобретение транспортного средства з...
Почему идут межменструальные кровотечения? Почему идут межменструальные кровотечения?
Межменструальные кровотечения - любые кровянистые выделения из влагалища, возникающие не во время менструации. Они могут быть скудными, мажущими или о...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми