Податки та законодавство Автор: RomanK Друкувати

Податки 2017: скільки і за що платитиме українець

 • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: податки

  Українці заплатять 18% на більшість видів доходів, 5% при продажу квартири і не більше 3% від мінзарплати за квадратний метр житла.

  3794_1f51c1cb0c86f9bbacdf61dccc99877b.jpg (83. Kb)


  Коли до первісного хлібороба, що зібрав убогий урожай, підходив його сильніший родич, з дубиною у руках, і питав, чи не хоче той поділитися, – це були часи беззаконня, анархії і розбою. А коли цей поділ був перетворений в щось системне і абсолютно неминуче – тобто податки, – тоді і з'явилися держава, цивілізація і порядок. Протягом тисячоліть кращі державні уми працювали над винаходом і вдосконаленням податей, так що неможливо навіть перерахувати всі досягнення в даній сфері. Були податки на повітря і на пил, на вікна і на димарі, на горобців і лазні, на тінь і на сонце, на туалети і відсутність їх, на бороди і вуха, на секс і на бездітність, на хабарі і на лікування зубів...

  У сучасному світі подібне творче розмаїття не настільки вітається. Всі офіційні вимоги поділитися, адресовані громадянину, як правило, стосуються його поточних доходів і/або наявного у нього майна (наприклад, нерухомості). Який це вигляд має в Україні з урахуванням діючої версії Податкового кодексу, нам допомагав розібратися адвокат Міжнародної адвокатської компанії Олександр Качура.

  ЩО ЗАПЛАТИМО ЗА МАЙНО

  "Що стосується податку на нерухомість, то в 2017 році змін поки не передбачено, – каже Олександр Качура. – Нагадаємо: необхідність сплати податку стосується як громадян України, так і іноземців, які мають у власності нерухомість в Україні. Оподатковується як житлова нерухомість (квартира, будинок), так і нежитлова".
  Ставки податку для об'єктів нерухомості встановлюються за рішенням місцевих органів влади, але в розмірі, що не перевищує 3% розміру мінімальної заробітної плати (тобто не більше 96 грн), встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. м.

  Також передбачено зменшення бази оподаткування:

  для квартири/квартир незалежно від їх кількості – на 60 кв. м;
  для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості – на 120 кв. м;
  для різних типів об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх частин (у разі одночасного перебування у власності платника податків квартири/квартир та житлового будинку/будинків, в тому числі їх частин), – на 180 кв. м.
  ЗЕМЛЯ. Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3% від цієї оцінки. А для сільгоспугідь і земель загального користування – не більше 1%.
  Передбачено звільнення від сплати податку наступних груп осіб: інвалідів першої і другої групи; фізосіб, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років; пенсіонерів (за віком); ветеранів війни та осіб, на яких поширюється дія ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; фізосіб, визнаних законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
  Звільнення від сплати податку за земельні ділянки поширюється на одну земельну ділянку за кожним видом використання у межах граничних норм, для ведення особистого селянського господарства – у розмірі не більше 2 га; для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах – не більше 0,25 га, в селищах – не більше 0,15 га, в містах – не більше 0,10 га; для індивідуального дачного будівництва – не більше 0,10 га; для будівництва індивідуальних гаражів – не більше 0,01 га; для ведення садівництва – не більше 0,12 га.

  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Стало відомо, скільки залишилося газу в українських сховищах

  СКІЛЬКИ І ЯК

  У переважній більшості випадків наші доходи оподатковуються за ставкою 18%. Припустимо, вам нарахували непогану для наших місць зарплату в 10 тис. грн. Тоді прибутковий податок складе 1800 грн. Плюс не забудемо військовий збір 1,5% – тобто в даному випадку 150 грн. Таким чином, на руки ви отримаєте 8050 грн.
  Подібна нехитра схема працює майже завжди, але є ряд винятків. Наприклад, дохід від продажу об'єкта нерухомості або об'єкта незавершеного будівництва оподатковується за ставкою 5%. Цю ж частку доведеться віддати державі за продаж об'єкта рухомого майна.

  Чарівна ставка в 5% виникає ще в деяких випадках: так, по ній обкладається вартість будь-якого об'єкта наслідування, якщо його наслідують не члени сім'ї першого ступеня споріднення. Це ж стосується і подарунків від фізичних осіб. І ті ж 5% ви платите як податок з дивідендів по акціях і корпоративних правах, які ви отримуєте від підприємства, що працює на загальній системі оподаткування (якщо це підприємство не платить податок на прибуток, з вас беруть вже знайомі 18%).

  ЗА ПРАВИЛАМИ. У прибутковому податку приємно те, що більшість з нас ніяк не напружує для його сплати. Більш того – фактично навіть не помічає цього процесу. За нас з бюджетом розраховується наш роботодавець. Більш того: якщо ви отримуєте доходи тільки від податкових агентів (тобто тих, хто зобов'язаний утримувати і передавати в бюджет відповідні податки), то вам і річну декларацію подавати не треба.

  До речі, податковий агент – це не тільки роботодавець: їм може бути банк або кредитна спілка, що виплачує вам відсотки за внесок, компанія, по акціях якої ви отримуєте дивіденди. Це може бути і орендар вашої земельної ділянки або іншого об'єкта нерухомості, якщо він – юридична особа. А ось якщо вашу нерухомість орендує просту фізичну особу, яка не є суб'єктом господарської діяльності, то за нарахування та сплату податку відповідальні вже особисто ви. Платити треба щоквартально, протягом 40 календарних днів після останнього дня звітного кварталу. І ось в цьому випадку сума отриманого протягом року доходу і сплаченого податку повинні відображатися в річній податковій декларації.

  Різні види доходів можуть мати свої особливості нарахування та сплати податку. Іноді там немає нічого складного, і у вас мало шансів щось зробити не так. Наприклад, якщо квартира, що продається вами, повинна обкладатися податком, про це вам не забудуть нагадати ні ріелтор, ні нотаріус. Більш того: нотаріус не має права "освятити" угоду без наявності оціночної вартості вашої квартири. А є такі види доходів, оподаткування яких багато нюансами. Наприклад, якщо ви всерйоз вирішили заробляти на інвестиційній діяльності, то обов'язково знайдіть годинку і почитайте відповідні розділи Податкового кодексу.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Microsoft запланував купівлю компанії Nokia Microsoft запланував купівлю компанії Nokia
Фахівці аналітичної компанії CCS Insight опублікували прогноз щодо бренду Nokia на наступний рік – на їхню думку, компанія буде придбана одним з амери...
Європа чи Сомалі: історія українського судового розгляду Європа чи Сомалі: історія українського судового розгляду
Ми вже звикли до того, що рейтинг рівня довіри до українських судової і правоохоронної систем регулярно б'є антирекорди. Але навіть на цьому тлі істор...
Xiaomi випустила Xiaomi випустила "бюджетний" ігровий комп'ютер
Xiaomi на платформі Youpin випустила настільний комп’ютер Ningmei Soul GI6 на базі процесорів AMD Ryzen R5 2600. Початкова ціна настільного ПК станови...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми