Податки та законодавство Автор: RomanK Друкувати

Податок на спадщину та подарунки: названо деталі

  • Джерело: zrazok.pozovsud.com.ua.  → Ключові теги: спадщина, податки

    Яким чином спадок оподатковується.

    2664_____14644_729x547.jpg (61.32 Kb)


    Оподаткування спадщини в Україні здійснюється за кількома ставками: нульова, п'яти-, 15- або ж 17-процентна ставка.

    Кожен хоче отримати великий спадок. Але отримання спадщини в Україну може додати витрат, так як доведеться сплатити прибутковий податок. Або, наприклад, якщо Ви отримаєте в спадок майно великої вартості, воно як завжди вимагає істотних витрат на його утримання, або може бути куплене в кредит.

    Отже спробуємо роз'яснити ситуацію і з'ясувати склько потрібно платити при отриманні спадщини або дорогого подарунка. Що стосується отримання подарунків, то згідно з українським законом розміри оподаткування прибутковим податком подарунків, повністю збігаються з розмірами податку при отриманні спадщини. Те ж саме стосується правил і принципів. Тому спробуємо висвітлити відразу два цих питання.

    Яке майно оподатковується?

    Спадковим майном, яке підлягає оподаткуванню, є практично все цінне майно:

    нерухомість (квартири, будинки, земельні ділянки, інші споруди тощо);
    рухоме майно (транспортні засоби, предмети антикваріату і твори мистецтва, дорогоцінні камені та вироби з дорогоцінних металів і т.д.);
    об'єкти комерційної власності (цінні папери, корпоративні права, цілісний майновий комплекс, інтелектуальна власність або право на отримання доходу по ній);
    суми страхового відшкодування за договорами страхування, укладеними спадкодавцем, суми на пенсійному рахунку за договорами недержавного пенсійного забезпечення та пенсійного вкладу;
    грошові кошти: готівкові та безготівкові, що зберігаються на рахунках у банках та небанківських фінансових установах, у тому числі депозитні та іпотечні сертифікати, сертифікати фондів операцій з нерухомістю.
    Що стосується подарунків, то обкладаються прибутковим податком: грошові кошти, майно, майнові та немайнові права, вартість робіт, послуг, отриманих в дар.

    Скільки потрібно платити?

    Відповідно до п. 174.2 ст.174 Податкового Кодексу України (далі ПК) до спадщини і дарам застосовують три види ставок прибуткового податку:
    0% від будь-якого об'єкта спадщини чи подарунка сплачується при отриманні спадщини родичами першого ступеня спорідненості. Родичами першого ступеня споріднення є батьки, батьки чоловіка або дружини, чоловік або дружина, діти, діти чоловіка або дружини, а також усиновлені діти.
    Крім того, за нульовою ставкою обкладається прибутковим податком рухоме і нерухоме майно, а також грошові кошти, успадковані інвалідами 1 групи, а також дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування. Об'єкти комерційної власності, суми страхового відшкодування, а також недержавні пенсійні кошти оподатковуються на загальних підставах.

    Нововведення НК: за ставкою 0% обкладаються також грошові заощадження, розміщені до 2 січня 1992 року в установи Ощадного банку СРСР та державного страхування СРСР, що діяли на території Україні, а також у державні цінні папери (облігації Державної цільової безпроцентної позики 1990 ., облігації Державної внутрішньої виграшної позики 1982р., державні казначейські зобов'язання СРСР, сертифікати Ощадного банку СРСР) та грошові заощадження громадян України, поміщені в установи Ощадного банку України та колишнього Укрдержстраху протягом 1992 1994 років, погашення яких не відбулося.
    5% від об'єкта спадщини для спадкоємців, які не є членами сім'ї першого ступеня споріднення. Примітно, що, наприклад, онуки спадкодавця та особи не перебувають ні в якій спорідненості платять прибутковий податок за однаковою ставкою.
    15% при отриманні спадщини будь-яким спадкоємцем від нерезидента (ступінь спорідненості в даному випадку взагалі не має значення), а також спадкоємцем нерезидентом від спадкодавця-резидента.
    Тут мова йде саме про резиденства, а не про громадянство. Резидентом України вважається фізична особа, яка має місце постійного проживання в Україну. У разі, якщо особа має місце проживання та в іншій державі, вона вважається резидентом, якщо має більш тісні особисті чи економічні зв'язки в Україну (центр життєвих інтересів). Також фізична особа вважається резидентом, якщо воно знаходиться в Україну не менше 183 днів, включаючи дату приїзду і від'їзду протягом податкового року.

    Хто і як сплачує податок?

    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що буде з цінами на бензин з нового року

    Відповідальність за перерахування суми податку до бюджету несуть спадкоємці та обдаровані. З цього правила є два винятки:
    в разі спадкування права на вклад у банку або небанківську фінансову установу податковим агентом виступає такий банк або небанківську фінансову установу;
    в разі переходу права на одержання страхових виплат податковим агентом виступає страховик.
    У всіх інших випадках дохід у вигляді успадкованого чи отриманого у дарунок майна включається платником до складу загального річного доходу і відображається в річній податковій декларації.

    Нагадуємо, що відповідно до нового Податкового Кодексу сплатити податок до бюджету необхідно до 1 серпня року, що настає за звітним.

    Відповідальність за правильність заповнення декларації несе особа її заповнює. Тому в разі сумнівів варто звернутися за допомогою у заповненні декларації до представників податкової служби. Така допомога повинна бути надана безкоштовно, а звернутися за нею можна до 1 березня того року, в якому буде подано декларація.

    Спадкоємці-нерезиденти зобов'язані сплатити податок до нотаріального оформлення об'єктів спадщини. Нотаріус видасть спадкоємцю-нерезиденту свідоцтво про право на спадщину тільки при наявності документа про оплату податку.

    Щоквартально інформація про видачу свідоцтв про право на спадщину, а також укладених договорах дарування подається нотаріусом в органи державної податкової служби.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Facebook вирішив змінити формат стрічки новин  Facebook вирішив змінити формат стрічки новин
Після тестування нового формату новинної стрічки Explore (Цікаве), компанія прийняла рішення про її запуск для всіх користувачів.
Штучний інтелект перевершить розум людини вже за два десятиліття - експерт  Штучний інтелект перевершить розум людини вже за два десятиліття - експерт
Можна скільки завгодно сміятися над вірою в те, що ШІ коли-небудь стане настільки могутнім, що люди почнуть йому поклонятися, але експерти, з якими по...
Топ-25: українці стали рідше відвідувати заборонені російські сайти Топ-25: українці стали рідше відвідувати заборонені російські сайти
Однак серед заборонених сайтів значне зростання у вересні показує Yandex.
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми