Податки та законодавство Автор: RomanK Друкувати

ФОПам готують податковий сюрприз

  • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: податки

    В Україні з липня змінять частину податків, відповідний законопроєкт уже розробив та зареєстрував Кабмін. Нововведення стосуватимуться ФОПів, які більше не зможуть користуватися особливими умовами оподаткування.

    3805_programma-gosudarstvennogo-sofinansirovaniya-pensii-800x450.jpg (38.27 Kb)

    Про те, що і як зміниться та скільки зможе отримати бюджет.

    Податки доведеться підвищити: рішення вже ухвалене, але не проголосоване

    Україна ще в грудні 2022-го взяла на себе зобов'язання перед МВФ скасувати пільгові умови оподаткування для ФОПів. Крім того, необхідно повернути податкові перевірки, йдеться у 15-му пункті підписаного Меморандуму (ознайомитись із текстом можна тут). Логіка Фонду проста: треба зробити все, щоб збільшити надходження до бюджету та скоротити витрати. У зв'язку з цим особлива ставка 2% для ФОПів – причина значного зменшення надходжень до скарбниці.

    Зокрема, навіть великому бізнесу на час воєнного стану дозволили переходити на єдиний податок 2% замість 18% податку на прибуток (ще недавно така норма була дійсна навіть для азартного бізнесу). Внаслідок цього в бюджеті недорахувалися мільярдів гривень. Точну суму оцінити складно, оскільки, крім зниження податків на роботу підприємств, вплинула повномасштабна війна.

    У Комітеті з питань фінансів, податкової та митної політики одразу кілька людей розповіли OBOZREVATEL: рішення скасувати пільги для ФОПів ухвалять, це допоможе в майбутньому отримати значну підтримку від МВФ. Крім того, Україна фактично вже погодилася на такий крок, підписавши відповідний меморандум.

    Законопроєкт про перегляд податкових правил зареєстрував у Раді Кабінет міністрів. Раніше в уряді проголосували за документ та підтримали його. Згідно з документом, до 1 липня 2023-го:

    скасують податок 2% для ФОПів третьої групи (повернуть 5%);
    ФОПи першої та другої груп будуть зобов'язані сплачувати єдиний податок;
    повернуть документальні перевірки та штрафи за порушення податкового законодавства;
    штрафуватимуть за відсутність РРО.
    "Це кроки у фіскальній політиці, які влада України зобов'язана виконати за Меморандумом про економічну та фінансову політику від 8 грудня 2022 року... Але якщо повертатися у довоєнний стан системи оподаткування, то чому влада "забула" про свою відповідальність перед платниками, хоча б за своєчасне відшкодування ПДВ?" – прокоментувала рішення ексголова податкового комітету Ніна Южаніна.

    Повернення "старих" податків не дозволить компенсувати величезний дефіцит бюджету. За оцінками голови комітету Данила Гетманцева, за 8 місяців дії пільгових ставок бюджет недоотримав близько 7 млрд грн. Фактично щомісяця держава втрачає близько 900 млн грн. Але при цьому річний дефіцит бюджету 2023-го становитиме 1,31 трлн грн.

    Проти скасування пільгових податків традиційно виступає бізнес. Наприклад, деякі бізнес-асоціації вже звернулися до голови профільного комітету: просять дати можливість платити менше податків, оскільки бізнес втратив десятки мільярдів доларів і потребує підтримки. "Війна завдала великих збитків агросектору України: за різними експертними оцінками, агросектор зазнав непрямих втрат у сумі 34,25 млрд доларів", – розповідають у великій аграрній асоціації УКАБ.

    Коротко:

    Рішення знизити податки допомогло після початку повномасштабної війни підтримати бізнес та звільнити оборотні кошти.
    Повернення повної ставки податку може збільшити надходження до бюджету, проте йдеться про відносно невеликі суми. Головний результат – це відкриє можливість отримати кредит від МВФ. Точна сума можливого кредиту зараз не відома, проте раніше в Кабміні озвучували: очікують щонайменше 17 млрд доларів.
    Яких ще змін чекати?

    Данило Гетманцев розповідає: із ФОПами є ще одна велика проблема – їх оформлюють на своїх співробітників для того, щоб заощадити на податках. Але доти, доки війна не закінчилася, боротися з цією проблемою не будуть. "Давайте відверто, порівняно з такими втратами на митниці ФОП точно не є першочерговою проблемою для макростабільності", – говорить Гетманцев.

    Точно можна стверджувати: повернення податку у 5% та скасування пільгових умов далеко не єдині нововведення, з якими доведеться зіткнутися ФОПам. Щоб стати повноправним членом ЄС, Україні треба подолати внутрішній податковий офшор. Зараз ФОПи – це не про малий бізнес, який потребує підтримки. Єдиний податок успішно використовує "сірий бізнес", який показує податковій лише частину свого обігу.

    Зазначимо, в Україні фінансувати армію коштом міжнародних кредитів та грантів заборонено. Фактично армія існує завдяки внутрішнім податкам. І кожне підприємство, яке відмовляється сплачувати податки, завдає шкоди обороноздатності країни. А без сильної армії в умовах повномасштабної війни під постійною загрозою буде не лише бізнес, а й життя кожного українця.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000 Валютний майнінг: шлях до щоденного доходу від $500 до $1000
Ласкаво просимо в захоплюючий світ пасивного доходу! Якщо ви шукали спосіб легко заробити гроші, насолоджуючись вільним часом, не шукайте далі. Сьогод...
Натяжные потолки: идеальное решение для вашего дома Натяжные потолки: идеальное решение для вашего дома
Натяжные потолки — это современное и практичное решение для обновления интерьера вашего дома. Они представляют собой полотно, натянутое на металлическ...
Венчур білдер CLUST виводить бренд вітамінів Perla Helsa на ринок Польщі Венчур білдер CLUST виводить бренд вітамінів Perla Helsa на ринок Польщі
Венчур білдер CLUST оголосив про співпрацю з відомим українським брендом вітамінів і дієтичних добавок Perla Helsa та вихід на ринок Польщі. Тестувати...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми