В Україні середня зарплата 2025-го середня зарплата збільшиться з 21,8 тис. до 24,3 тис. грн. Тобто за рік у середньому українці зароблятимуть на 10,5% більше. При цьому інфляція має бути на рівні близько 9,5%. Тобто реальний розмір зарплат (якщо врахувати зростання цін) зросте лише на 1%. Водночас мінімальну зарплату заморозять на рівні 8000 грн, тобто реальні доходи українців з мінімалкою впадуть як мінімум на 9,5%.
Як йдеться у матеріалі. Найвищою мінімальна зарплата вважається, якщо її розмір сягає від 60% середньої країни. В Україні наступного року мінімалка може бути лише на рівні близько 32,7%.
Дискусію щодо того, як на бюджет впливає підвищення мінімалки, можна було завершити ще у 2017-му. Тоді, починаючи з 1 січня, мінімалку підвищили вдвічі (з 1600 до 3200 грн). Це рівноцінно тому, щоб зараз підняти мінімалку до 16 тис. грн.
Інфляція за 2017-й була всього на 1,3 в.п. вищою, ніж роком раніше. А вже через рік опустилась до цільового показника менш як 5%. Тобто насправді жодного стрибка цін не відбулась. Натомість доходи місцевих бюджетів зросли на 38%, податкові надходження до загальної скарбниці – на 23%. Крім того, це стимулювало зростання економіки додатково на 0,5% ВВП та дозволило збільшити бюджет Пенсійного фонду на 51 млрд грн.
Як видно на графіку, вже наступного року співвідношення мінімальної та середньої зарплати може досягти рівня 32,8%. Це свідчить про те, що потенціал для більш значного збільшення зарплат в Україні є. Мінімалка, якщо її заморозити, перестане виконувати свою функцію: забезпечення працюючих необхідного мінімального рівня доходу.