Український ринок праці демонструє стійкість попри всі виклики. Однак, більшість працівників не готові знижувати свої зарплатні очікування, навіть якщо виникають труднощі з працевлаштуванням. При цьому зростає кількість тих, хто готовий опанувати нову професію, щоб залишатися конкурентоспроможними на ринку.
Про це йдеться в дослідженні Барометр ринку праці 2024−2025 від GRC.UA. За даними опитування, 70% українців не погодяться працювати за зарплату, нижчу за довоєнну.
Цей показник зріс на 8% порівняно з минулим роком, що демонструє стійкість працівників у питаннях грошової винагороди. Серед тих, хто все ж готовий поступитися частиною доходів, більшість (59%) згодні знизити свої зарплатні очікування на 5%. Ще менше – 12% погодяться працювати за зарплату, скорочену на 10%.
Попри дефіцит кадрів, багато українців стикаються з ситуацією, коли їхні навички та досвід не відповідають вимогам сучасного ринку праці. Це стимулює значну частину працівників задуматися про перепрофілювання:
у 2024 році 63% респондентів заявили про готовність здобути нову професію, щоб залишатися затребуваними та отримувати вищу зарплату (проти 54% у 2023 році);
вже здобуває нову професію кожен десятий українець (12%), а ще 95% респондентів планують зробити це найближчим часом.
При цьому кількість працівників, які відмовляються від навчання через великий досвід у своїй галузі, зменшилася з 24% до 19%. Грошова винагорода залишається найважливішим чинником при виборі місця роботи. Український бізнес, усвідомлюючи це, намагається зберігати конкурентний рівень заробітних плат.
41% працівників зазначили, що рівень їхньої зарплати не змінився порівняно з 2023 роком;
47% респондентів заявили, що стали отримувати більше, ніж у минулому році;
12% українців стикнулися зі скороченням зарплати.
Середня зарплата українців у 2024 році зросла на 22%. Це стало можливим завдяки стійкості бізнесу та прагненню працівників адаптуватися до нових реалій. Проте підвищення зарплат найбільше торкнулося окремих секторів, де спостерігається високий попит на кадри.
Повномасштабна війна також посилила трудову міграцію. Багато українців виїжджають за кордон у пошуках безпеки та стабільного доходу, що створює додатковий дефіцит кадрів на внутрішньому ринку праці. Водночас ті, хто залишився в Україні, намагаються зберігати свої професійні позиції та рівень доходів.