Робота. Зарплата. Пенсії Автор: RomanK Друкувати

Коли українські пенсіонери отримають європейські пенсії

  • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: пенсії

    Чиновники запевняють, що бюджет Пенсійного фонду перевиконується, в той час як експерти впевнені: знайти гроші на "осучаснення" буде складно.

    6074_98798.jpg (69.04 Kb)

    В Україні одні з найнижчих пенсій в Європі: на даний момент мінімальна виплата для українців "на заслуженому відпочинку" досягає всього 1247 гривень. Незважаючи на це, дефіцит Пенсійного фонду вже кілька років перевалює за 140 мільярдів гривень. У цьому році уряд підвищив удвічі мінімальну зарплату і анонсує радикальне підвищення пенсій.

    Чи чекати українцям радикальне підвищення пенсій
    Кілька тижнів тому Кабмін затвердив бюджет Пенсійного фонду (ПФ) на цей рік: на пенсії планують витратити близько 284 мільярдів гривень (торік було 257 мільярдів). Майже половина від цієї суми – дефіцит Пенсійного фонду, який компенсують за рахунок держбюджету, решта – надходження від соціальних внесків. Торік "діра" в бюджеті ПФ досягла 145 мільярдів, а в цьому році, згідно з затвердженим планом, скоротиться до 141,5 мільярда.

    Складна економічна ситуація і тимчасова втрата Донбасу відбилася і на Пенсійному фонді. В 2015-му, розповідає старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко, кількість працюючих у результаті військового конфлікту скоротилася на два мільйони осіб. "На Донбасі були підприємства з високими зарплатами, які найчастіше виплачували їх "у білу", з них сплачувалися внески в Пенсійний фонд. Так вийшло, що Україна втратила два мільйони платників внесків, при цьому більшість пенсіонерів на цій території, ті, хто зміг, зареєструвалися на підконтрольній території і продовжують отримувати пенсію", – розповідає вчений.

    2017-й, як прогнозують у Кабміні, стане першим роком, коли дефіцит ПФ буде скорочуватися. Невелике скорочення "дірки" передбачено за рахунок зростання мінімалки в два рази.

    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Судді відновили чинність формули “Роттердам+”

    "Треба відзначити, що хронічно дефіцитний Пенсійний фонд сьогодні почав зменшувати свій дефіцит. Наше з вами завдання тільки одне – розвиток національної економіки, формування національного ресурсу та реінвестиції цих ресурсів на якість життя українців", – заявив прем'єр-міністр Володимир Гройсман на засіданні Національної тристоронньої соціально-економічної ради минулого тижня.

    "Треба відзначити, що хронічно дефіцитний Пенсійний фонд сьогодні почав зменшувати свій дефіцит. Наше з вами завдання тільки одне – розвиток національної економіки, формування національного ресурсу та реінвестиції цих ресурсів на якість життя українців", – заявив прем'єр-міністр Володимир Гройсман.

    Бюджет Пенсійного фонду за рахунок зростання мінімалки додатково отримає 14,8 мільярда гривень, заступник голови ПФ Микола Шамбір. "Це кошти, які планується отримати від підвищення мінімальної заробітної плати. Але я хочу відразу сказати, що передбачається не лінійне підвищення заробітної плати – змінюється її структура. З грудня місяця, наприклад, мінімальна зарплата становитиме 1600 гривень – йдеться здебільшого про мінімальний посадовий оклад. А мінімальна зарплата із січня – це виплата з урахуванням всіх надбавок, нижче якої не можна платити зарплату", – пояснює чиновник.

    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Судді відновили чинність формули “Роттердам+”

    Чи буде "осучаснення" пенсій

    У бюджеті ПФ передбачена індексація мінімальної пенсії в два етапи – у травні і грудні. Окрім цього, віце-прем'єр Павло Розенко анонсував у цьому році "осучаснення" виплат, воно торкнеться близько п'яти мільйонів пенсіонерів. Як саме відбуватиметься "осучаснення", на даний момент невідомо. Проте в ПФ пояснили – пенсії перерахують з урахуванням нового показника середньої зарплати.

    "Механізм, в принципі, перевірений, тому що у нас пенсія залежить від стажу і зарплати. Єдине питання, що у формулі розрахунку розміру пенсії є такий показник, як середня заробітна плата, за яким осучаснюється, по суті, пенсія. Цей показник якраз і є причиною того, що у старих пенсіонерів розмір пенсії не змінювався. Зміна цього показника – це і є механізм осучаснення. На скільки він зміниться, це питання ще вирішується", – розповів Микола Шамбір.

    Ще один "удар" по пенсійній системі стався на початку 2016-го, коли уряд прийняв рішення скоротити розмір єдиного соціального внеску майже в два рази – до 22% від зарплати. В результаті тільки за минулий рік дефіцит ПФ зріс на 53 мільярди гривень.

    "Осучаснення" у бюджеті ПФ не передбачено, на нього доведеться шукати засоби додатково. Розенко пояснив, що рішення приймуть, якщо план наповнення фонду буде перевиконано.

    "Підвищення мінімальної заробітної плати після першого місяця дало додаткове поповнення Пенсійного фонду на 18%, тобто ми на 18% зібрали більше, ніж було заплановано на січень 2017 року. Якщо ми збережемо цю динаміку, якщо ми побачимо, що бізнес зрозумів, що треба легалізуватися і сплачувати податки... безумовно, ми одразу приймемо рішення про додаткове збільшення пенсій або про проведення осучаснення пенсій. Бо кожне збільшення пенсій має свою ціну", – розповів чиновник.

    За підрахунками Кабміну, осучаснення пенсій обійдеться державі в 30-40 мільярдів гривень. Експерти впевнені: зібрати додатково таку суму буде дуже складно. "Звичайно, стільки вони навряд чи зберуть. Цифри називалися дуже різні. На осучаснення, як говорив Розенко, потрібно 40 мільярдів. Ми робили підрахунки, за якими виходило, що потрібно близько 70 мільярдів гривень, щоб відчутно осучаснити пенсії. Стільки грошей вони не зберуть. Та й важко оцінити, скільки отримаємо по зарплатах, яка буде динаміка, що буде з економікою", – каже Лідія Ткаченко.

    Якщо ж осучаснити пенсії без додаткових надходжень до ПФ, "дірка" у бюджеті в черговий раз збільшиться. При цьому одна з умов МВФ – скоротити дефіцит пенсійної системи.

    Де взяти гроші на "осучаснення"

    Надходження до Пенсійного фонду залежать від рівня заробітної плати. Головна перешкода, яка відділяє українців від високих пенсій, – низькі зарплати. Як прогнозують в Інституті демографії і соціальних досліджень, у цьому році, навіть при позитивному економічному сценарії, середня по країні зарплата зросте максимум на 25%.

    Варіанти збільшення надходжень до ПФ розглядають у рамках пенсійної реформи. Одне з них – обов'язкові внески для всіх працюючих українців. Зараз з 16 мільйонів українців внески в Пенсійний фонд сплачують лише 10 мільйонів, решта (працівники сфери послуг, аграрії і так далі), мають право не платити "податок на пенсію".

    Якщо зобов'язати платити всіх, надходження в ПФ зростуть. Однак, як каже Лідія Ткаченко, далеко не у всіх українців є можливість платити як мінімум 704 гривні (сума мінімального внеску) у ПФ. "Якщо людина зайнята підсобним господарством, у неї просто не може бути таких грошей", – відзначає вчений.

    Свої пропозиції також озвучують і в МВФ. Так, директор європейського департаменту фонду Пол Томсен вважає, що першими кроками "може стати підвищення віку виходу на пенсію для деяких категорій, які виходять за рамки загальних умов та мають особливі привілеї, тобто пільговиків. Проте в Кабміні переглядати вік виходу на пенсію відмовляються.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення
Мед та горіхи - це не лише смачні делікатеси, але й корисні продукти, багаті поживними речовинами. Їх комбінація створює ідеальне поєднання смаку, аро...
Магазин Магазин "Аквадом": Ваш путь к здоровью и благополучию
В современном мире одним из важнейших аспектов заботы о здоровье является качество потребляемой воды. Ведь вода играет ключевую роль в поддержании жиз...
Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30 Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30
Коли справа доходить до вибору автомобіля для сім'ї, безпека та комфорт стоять на першому місці. Однак не менш важливими є стиль та екологічність. З у...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми