Робота. Зарплата. Пенсії Автор: RomanK Друкувати

Названа формула "осучаснення" пенсій

 • Джерело: depo.ua.  → Ключові теги: пенсії

  Анонсована урядом пенсійна реформа перетворюється з великих планів у конкретні цифри.

  9546_98798.jpg (69.04 Kb)


  Уперше офіційно запропоновані зміни до формули розрахунку пенсій, завдяки яким понад 5 мільйонів українців можуть отримати додатково від 50 до 1000 грн. За задумом, ці гроші підуть саме тим, кого несправедливо обділяє чинне законодавство.

  Так, голова громадської ради при Пенсійному фонді Галина Третьякова опублікувала презентацію Мінсоцполітики про осучаснення пенсій, а в ній - перелік пропонованих змін та приємні прогнози для кожного другого пенсіонера. І на цей раз плани справді глобальні, бо пропонується не звичайне підвищення виплат на проценти, а продумане коригування самої формули розрахунку пенсії.

  Формула несправедливості: як розраховується пенсія

  На сьогодні розмір усіх пенсійних виплат за віком розраховується за формулою, в яку закладена нерівність. Через це люди, які вийшли на пенсію, скажімо, у 2009 році, отримують менші гроші, ніж "новоспечені" пенсіонери.

  А все через те, що у формулі є два дияволи, яких ми і виловимо.

  Покажемо різницю в розмірі пенсій на прикладі двох пенсіонерів за "інших рівних" умов: коли люди працювали однаковий час, навіть припустимо на тому ж виробництві, мали ту саму відносну зарплату (відношення індивідуальної зарплати до середньої у країні). Але їхня пенсія відрізняється в рази. І не в результаті доплат, а через несправедливу формулу розрахунку пенсії.

  Приклад. Степан Андрійович пішов на пенсію 2009 року, а Дмитро Іванович – 2017-го.

  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Скільки заробляють українські ІТ-спеціалісти

  В обох страховий стаж рівно 30 років (тобто 360 місяців). Для формули нам знадобиться так званий коефіцієнт стажу, який вираховується так: кількість місяців поділити на 12 і помножити на 0,01: в нашому випадку: 360/12*0,01 = 0,3. За законом від 2008 року, коефіцієнт стажу додатково збільшили на 1,35, отже, для Степана і Дмитра він становитиме: 0,3*1,35 = 0,405. Це перша складова формули – коефіцієнт стажу 0,405.

  Протягом кар'єри обоє - Степан і Дмитро - в середньому отримували зарплату в півтора рази вищу, ніж у середньому в країні. Це називається індивідуальним коефіцієнтом зарплати, у них – 1,5. І це друга складова формули – індивідуальний коефіцієнт зарплати 1,5.

  Поки що все у Степана і Дмитра порівну, але формула складніша. Ось вона:

  Розмір пенсії = Коефіцієнт стажу * Індивідуальний коефіцієнт зарплати * Середня зарплата в країні за три роки перед виходом на пенсію

  У нашому випадку це: 0,405*1,5* Середня зарплата за три роки до виходу на пенсію.

  В останній складовій і ховається диявол. Степан вийшов на пенсію у 2009 році, тож для нього у формулі буде середня зарплата за 2006-2008 роки. А це лише 1233,57 грн.

  А Дмитро на пенсії з 2017 року, тому в нього цей показник значно вищий: середня зарплата за 2014-2016 роки становила 3764,57 грн.

  Звідси й різниця в розмірі пенсій:

  для Степана: 0,405*1,5*1233,57 = 749,39 грн;

  для Дмитра: 0,405*1,5*3764,57 = 2286,98 грн.

  Звісно, Степанові дотягнуть пенсію до мінімальної у розмірі 1247 грн, але все одно - це удвічі менше, ніж у Дмитра.

  Важливо, що така різниця склалася не в результаті трудових здобутків Степана і Дмитра, а через звичайну інфляцію. В цьому і полягає несправедливість.

  У фромулі розрахунку пенсії є й другий диявол, який уже згадувався. Так, ми в прикладі множили коефіцієнт стажу на 1,35, що за законом від 2008 року дає можливість трохи збільшити пенсії. Але якби Степан виходив на заслужений відпочинок не 2009, а 2007 року, то йому б ніхто не перерахував цей коефіцієнт убік підвищення. Коефіцієнт його стажу так і залишився би меншим - 0,3, а отже, й розмір пенсії. Цю несправедливість також покликана виправити пенсійна реформа. Як саме - розглянемо нижче.

  Звісно, цей приклад не універсальний, бо для конкретних людей можуть враховуватися різні встановлені законом підвищення пенсії, наприклад, за понаднормовий стаж, за відтермінування виходу на пенсію. Крім того, можна вибирати помісячно лише певні періоди стажу для розрахунку пенсії, тому навіть люди з однаковим стажем можуть отримати різні результати. Але суті це не змінює, в нашому випадку Степан і Дмитро мали однакові дані, крім року виходу на пенсію, і саме цей факт спричинив розрив у розмірі їхніх пенсій.

  Виправлення формули: як осучаснять пенсії

  В уряді пропонують щороку переглядати пенсії з урахуванням середньої зарплати за останні три роки. Тобто навіть якщо людина вийшла на пенсію у 2009 році, то для неї врахують середню зарплату за 2014-2016 роки, а не за 2006-2008 роки, як зараз.

  Якщо це станеться, у нашому прикладі Степан має отримати стільки ж, скільки і Дмитро - 2286,98 грн. Бо середня зарплата "за останні три роки" у формулі розрахунку пенсії для Степана зросте з 1233,57 грн до 3764,57 грн . Власне, це вже буде інший показник: поки що враховують "середню зарплату в країні за останні три роки до року виходу на пенсію". Після змін у формулі буде "середня зарплата в країні за останні три календарних роки життя". Це і є так зване "осучаснення пенсій".

  Втім, є тут і суттєва поправка в мінус: серед пропозицій прибрати у формулі збільшення коефіцієнту стажу на 1,35, тому насправді Степан і Дмитро з нашого прикладу отримають менше – по 1694 грн. Це вб'є другого диявола у формулі розрахунку і відновить остаточну справедливість у призначенні пенсій. Щоправда, уразі схвалення такої зміни, коефіцієнт стажу не збільшуватимуть, ймовірно, лише під час розрахунку новопризначених пенсій. Такий крок у майбутньому дозволить заощадити кошти, які перейдуть з "надприбутків" нових пенсіонерів до тих, хто вийшов на пенсію раніше.

  Кому і скільки

  За зміненою формулою розрахунку, пенсії планують підвищити для 5,6 млн українців. У Міністерстві соцполітики підрахували, що більш як на 1000 грн розбагатіють 1,1 млн пенсіонерів, на 900-1000 грн більше отримають 487 тис. пенсіонерів, на 700-800 грн - 460 тис. Для решти 3,5 млн українців пенсію піднімуть на 50-700 грн.

  Ціна справедливості

  На осучаснення пенсій додатково знадобиться близько 40 млрд грн, підрахували в уряді. І це лише на 2017 рік. Середня зарплата, ймовірно, зростатиме з кожним роком, тому вже 2018-го потрібно буде більше грошей. Звідки ж їх планують узяти? З додаткових надходжень до Пенсійного фонду завдяки підвищенню мінімальної зарплати до 3200 грн. Тобто з початку року частина працівників стала отримувати більше, а отже, і платити більший соціальний внесок. А саме цей збір є основним джерелом наповнення Пенсійного фонду.

  Якщо конкретно, то за січень, до Пенсійного фонду надійшло на 18% більше внесків від працівників та підприємств. І соціальний віце-прем'єр Павло Розенко пообіцяв запустити осучаснення пенсій, якщо така тенденція збережеться. Щоправда, цього недостатньо: збільшення на 18% надходжень від працівників до Пенсійного фонду порівняно з минулим роком (близько 112 млрд грн) дасть приріст лише у 20 млрд грн – приблизно половина від потрібної суми. Варто пам'ятати, що в Пенсійному фонді загалом бракує понад 140 млрд грн, і їх доводиться добирати з держбюджету. Тому всі розмови про підвищення виплат не підтверджені грошима.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Microsoft запланував купівлю компанії Nokia Microsoft запланував купівлю компанії Nokia
Фахівці аналітичної компанії CCS Insight опублікували прогноз щодо бренду Nokia на наступний рік – на їхню думку, компанія буде придбана одним з амери...
Європа чи Сомалі: історія українського судового розгляду Європа чи Сомалі: історія українського судового розгляду
Ми вже звикли до того, що рейтинг рівня довіри до українських судової і правоохоронної систем регулярно б'є антирекорди. Але навіть на цьому тлі істор...
Xiaomi випустила Xiaomi випустила "бюджетний" ігровий комп'ютер
Xiaomi на платформі Youpin випустила настільний комп’ютер Ningmei Soul GI6 на базі процесорів AMD Ryzen R5 2600. Початкова ціна настільного ПК станови...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми