Робота. Зарплата. Пенсії Автор: RomanK Друкувати

Отримувати високу пенсію після реформи буде складно

  • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: пенсії

    Якщо пенсійну реформу проведуть, отримати високу пенсію українцям буде складніше.

    7663_98798.jpg (69.04 Kb)

    В Україні кілька тижнів тому презентували проект пенсійної реформи. Коефіцієнт стажу українцям планують знизити з 1,35 до 1. Внаслідок для "нових" пенсіонерів розмір виплати знизять. У той же час тим українцям, які вже давно знаходяться на заслуженому відпочинку, пенсії "осучаснять". Як отримати високу пенсію після реформи.

    Як вплинути на свою пенсію

    Середня пенсія в Україні одна з найнижчих в Європі. Вважається, що достатній розмір пенсії – 60% від зарплати. На даний момент середня пенсія – 1800 гривень, а середня зарплата – 6752 гривні. Тобто, замість 60% від зарплати українці в середньому на "заслуженому відпочинку" отримують 26,6%.

    Розмір пенсії залежить від середньої зарплати по країні, власної зарплати, стажу та визначається за формулою: П = Зп * Кс, де П – розмір пенсії; Зп – заробітна плата (середня зарплата за три роки до виходу на пенсії помножена на коефіцієнт зарплати і страхового стажу); Кс – коефіцієнт страхового стажу (залежить від стажу); Коефіцієнт зарплати – співвідношення між середньою виплатою по країні і тією, яку на той момент отримував пенсіонер.

    Так, якщо, наприклад, зарплата за обраний період в два рази перевищувала середню по країні, то коефіцієнт зарплати дорівнюватиме 2, якщо на 35% – 1,35. Щоб дізнатися свій коефіцієнт стажу, потрібно кількість відпрацьованих років помножити на спеціальний коефіцієнт. Зараз це – 1,35, однак в жовтні його планують знизити до 1.

    Наприклад, на даний момент людина, яка отримує 12 тисяч гривень (зарплата приблизно в два рази вище середньої) і пропрацювала 35 років, може розраховувати на пенсію в 3538 гривень, а в жовтні, після зниження коефіцієнта, цей же українець отримає пенсію розміром всього 2364 гривні. Як розповідає експерт в сфері пенсійного забезпечення Лідія Ткаченко, ті українці, які ще не вийшли на пенсію, від нововведення постраждають найбільше.

    Експерти пояснюють: для отримання високої пенсії необхідно як мінімум 35 років стажу і зарплата, розмір якої значно перевищує середню по країні. У чинному законодавстві є норма, згідно з якою ті, хто прийме рішення пізніше вийти на пенсію, можуть розраховувати на додаткову надбавку. Якщо вийти на пенсію раніше 65 років, але пізніше 60, за кожен зайвий місяць роботи покладена надбавка в 0,5%. Якщо "відкласти" пенсію до 65 років, то можна розраховувати на надбавку в 0,75% за кожен місяць. Наприклад, пенсіонер, який заробив пенсію в 3000 гривень, але прийняв рішення вийти на заслужений відпочинок в 63 роки, може розраховувати на виплату в 3540 гривень.

    Як відзначають у Пенсійному фонді, зараз пенсію більше 20 тисяч гривень отримують 2,2 тис. осіб. 19 тисяч пенсіонерів отримують більше 10 тисяч гривень. Найбільше "пощастило" народним депутатам і суддям, вони отримують "спеціальні" пенсії. В Україні вже кілька років діє обмеження – пенсії вище 10,7 тисяч гривень не призначаються. Ті, хто отримали пенсії вище цієї суми до обмеження, залишаться з високими виплатами.

    Як розповідає Лідія Ткаченко, судді, які вийдуть у відставку в цьому році, обмеження "не вище 10,7 тис. на пенсії" не відчують – для них Конституційний суд цю норму скасував. Як написав на своїй сторінці в соцмережі народний депутат Віктор Пинзеник, пенсії суддів – 80% від зарплати, це більше 260 тисяч гривень. "Людей дратує ця нерівність. Коли основна маса отримує 1500, грубо кажучи, середня пенсія у нас зараз десь 1850 гривень, а суддя отримує 21 тисячу. За що судді на пенсії в нашій бідній країні при всьому при тому ... Давайте тоді всім 21 тисячу платити. Чомусь не виходить. Яка б не була міра відповідальності на їхній роботі, вони ж вже на пенсії, вони ж уже не працюють. Уже відповідальності цієї немає – чому потрібно платити 20 тисяч? Причому Конституційний суд зняв з них обмеження максимального розміру", – розповідає вчений.

    Заробити самому

    Крім пенсії від держави, у кожного українця є можливість взяти участь в приватному пенсійному фонді. У багатьох країнах ЄС і США такі фонди існують вже багато років, в Україні ж приватні пенсійний фонди почали працювати тільки в 2003 році. І хоча, за словами автора книги "Назустріч майбутньому. Путівник з недержавних пенсійних фондів" Олександра Ткача, не один фонд не був визнаний банкрутом, а якби і був визнаний таким, накопичення українців перейшли б в інший фонд, довіра до приватних пенсійним фондів до сих пір невисока.

    Один з найбільших українських банків пропонує своїм вкладникам щомісяця відкладати 200 гривень "на старість". Якщо збирати 30 років, то до 2047-го можна буде отримувати щомісяця 113 тисяч гривень (щомісяця НПФ обіцяє заробляти 20% від суми вкладу). Правда, невідомо, що можна буде купити на ці гроші через 30 років.

    Згідно із законом, в українських чесних фондам можуть відкривати рахунки громадяни інших країн, проте українцям збирати на пенсію в іноземних фондах складно: на даний момент діють обмеження, згідно з якими відкривати валютні рахунки за кордоном і поповнювати їх заборонено.

    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ротшільди допоможуть державному "Приватбанку" домовитися з Коломойським

    Головна проблема приватних пенсійних фондів в Україні – відсутність фондового ринку і складна економічна ситуація. Щоб заощадження не "згоріли", фондам потрібно щомісяця заробляти суму, яка не тільки покриє інфляцію, але і примножить кошти. Як розповів в інтерв'ю міністр соцполітики Андрій Рева, ніхто не може передбачити, що буде з цими фондами через 10 або 20 років. "Сьогодні мене переконати в тому, що потрібно вкладати гроші в наші фінансові структури, дуже складно", – розповідає Андрій Рева.

    Ще один спосіб "назбирати" на пенсію – відкрити депозитний рахунок і поповнювати його з кожної зарплати. Зараз середня депозитна ставка – 16-18%. Цього достатньо для того, щоб не тільки компенсувати інфляцію, але і збільшити накопичення. Якщо приватний банк закривається, Фонд гарантування повертає частину депозиту – до 200 тисяч гривень. Тому експерти радять або відкрити кілька депозитів у різних банках на суму до 200 тисяч, або вкладати гроші, наприклад, в державний "Ощадбанк".
    Відповідно до чинного закону, якщо "Ощад" закриється, вкладники мають право отримати компенсацію депозитів в повному обсязі за рахунок бюджету країни.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення
Мед та горіхи - це не лише смачні делікатеси, але й корисні продукти, багаті поживними речовинами. Їх комбінація створює ідеальне поєднання смаку, аро...
Магазин Магазин "Аквадом": Ваш путь к здоровью и благополучию
В современном мире одним из важнейших аспектов заботы о здоровье является качество потребляемой воды. Ведь вода играет ключевую роль в поддержании жиз...
Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30 Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30
Коли справа доходить до вибору автомобіля для сім'ї, безпека та комфорт стоять на першому місці. Однак не менш важливими є стиль та екологічність. З у...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми