Робота. Зарплата. Пенсії Автор: RomanK Друкувати

Порівняння зарплат чоловіків та жінок в Україні

  • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: зарплата

    Поки що пані отримують в середньому на 25% менше, але два роки тому різниця була 35%.

    4081_783.jpg (35.2 Kb)

    В Україні з кожним роком зменшується різниця в зарплатах між чоловіками і жінками, які займають однакові посади, підрахувала Держслужба статистики. При цьому жінкам платять в середньому на чверть менше, ніж чоловікам, за ту ж роботу, хоча два роки тому різниця в заробітках становила більше третини. Експерти кажуть, що зарплатна вилка звужуватиметься і далі, але повну рівність навряд чи можна досягти в найближчому майбутньому.

    КОМУ СКІЛЬКИ. Як видно з інфографіки, найбільша різниця – у фінансовій сфері, там чоловіки досі мають зарплати на 52% більше, ніж жінки (2015 року було більше на 56%). А найменша різниця у бюджетників: наприклад, у вчителів, де заробітки підлог практично однакові, але все ж у чоловіків на 3% більше (було більше на 5%). Невелика різниця і на низькооплачуваних роботах: так, в готельному бізнесі та громадському харчуванні, де, за даними Держстатистики, найнижчі заробітки, у чоловіків доходи на 10% більше, ніж у жінок. Єдина область, де жінкам платять більше, – це адміністративний і допоміжний персонал – офіс-менеджери, гардеробниці, прибиральниці. І то, середня різниця – всього 40 грн, або 0,7% (5480 грн проти 5440).

    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В яких регіонах України найбільша інфляція

    За даними кадрового порталу rabota.ua, серед "білокомірцевих" професій середній розрив у зарплатах навіть 36%. Лише кожен п'ятий топ-менеджер – жінка, зате серед фахівців початкового рівня їх дві третини.

    ЧОМУ. За словами HR-експерта rabota.ua Тетяни Пашки, головна причина середньої різниці в заробітках в тому, що кількість чоловіків, охочих зайняти, та й займають високооплачувані посади, в рази перевищує кількість жінок, готових боротися з чоловіками за добре оплачувану і керівну роботу.

    "Українки скромніші не тільки в кар'єрних прагненнях, але і в зарплатних очікуваннях, – розповіла нам Пашкіна. – Немає жодної ступені кар'єрних сходів, на якій вони б претендували на більшу, ніж у чоловіків, зарплату. І розрив у зарплатах – тисячі гривень. Наприклад, дама в своєму резюме на посаду топ-менеджера вказує, що згодна працювати менш ніж за 23 тис. грн, а чоловік – тільки за 29 тисяч (на 25% більше)".

    Як роз'яснила нам провідний експерт соціальних і гендерних програм Центру Разумкова Ольга Піщуліна, в більшості країн світу, в тому числі в Україні, законодавчо заборонено платити різну зарплату чоловікам і жінкам за одну і ту ж роботу, якщо у них однаковий рівень кваліфікації (наприклад, обидва – провідні фахівці).

    "Але на практиці ця норма порушується, особливо в приватному секторі, де немає жорсткої прив'язки до тарифної сітки, як в держструктурах, – стверджує Піщуліна. – Нерідко жінці пропонують менше в силу обставин, адже вона більшою мірою орієнтована на родину і в меншій – на роботу. Але те, що середня різниця в зарплатах швидко скорочується, говорить про те, що дам все частіше ставлять на високооплачувані керівні посади, виходячи з їхніх професійних якостей: освіта, старанність, ініціативність, в яких вони починають переважати чоловіків".

    Жіночий прорив до IT-сфери

    Жінки поступово освоюють і некерівного професії, які вважалися чоловічими в силу своєї специфіки. Перш за все – IT-технології. За словами Пашкіної, за останній рік кількість жінок-айтішників збільшилася на 2%. "Вони не пишуть програм, а працюють аналітиками, IT-аудиторами, там, де потрібна педантичність, уважність, вміння аналізувати і робити висновки. А ось написання комп'ютерних програм, розробка сайтів – як і раніше, прерогатива чоловіків".

    Водночас Піщуліна вважає, що повна рівність в середніх заробітках недосяжна – є високооплачувані, але особливо шкідливі спеціальності, такі як видобуток вугілля, металургія, де закон забороняє жінкам працювати.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Конструктор сайтів Weblium підводить підсумки 2024 року та ставить плани на 2025-й Конструктор сайтів Weblium підводить підсумки 2024 року та ставить плани на 2025-й
Глобальний конструктор сайтів з українським корінням, Weblium, підбив підсумки насиченого 2024 року, в якому компанія досягла значних результатів у ро...
Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024» Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024»
«Українська народна премія – 2024» стала підтвердженням того, що український бізнес здатний створювати продукти світового рівня. Лідери у понад 30 кат...
KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній
KYC – Know Your Customer, або принцип "Знай свого клієнта", — це вимога, яка вже давно стала невіддільною частиною роботи банків...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми