Робота. Зарплата. Пенсії, Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Нова "мінімалка" починає давати свої негативні результати - експерт

 • Джерело: 24tv.ua.  → Ключові теги: зарплата

  Держстат порахував: станом на 1 жовтня поточного року борги із зарплат сягнули майже 2,5 мільярдів гривень, з них 1,3 мільярди припадають на "економічно активні підприємства". А серед цих "економічно активних підприємств" левова частка боргів – 77% – припадає на промисловість. Загалом же у порівнянні з вереснем заборгованість по зарплатах зросла на 9%.

  1718_1463683733_1072.jpg (65.68 Kb)


  Якщо брати регіональний зріз, то найбільші суми боргів – у східних, промислових та найбільш населених областях, які зачепила війна. Це – Луганщина із боргом у 531,8 мільйонів гривень та Донеччина, котра має 508,6 мільйонів гривень боргів. Найкраща ситуація – в аграрних і малонаселених Закарпатській та Чернівецькій областях, там не виплатили за 2017-й всього лише 2,5 і 2 мільйонів гривень відповідно. Але при цьому на Буковині весь борг припадає на працюючі підприємства, а на Закарпатті такого боргу – 80%.

  Відтак перший висновок, котрий напрошується, полягає в тому, що у ситуації з боргами винна війна. До певної міри так і є. На Сході машинобудівні підприємства простоюють через бойові дії, але це все ж не єдина причина виникнення заборгованості.

  Значний удар про платоспроможності працедавців завдало підвищення мінімальних зарплат. Спочатку таке підвищення створило ілюзію, що виплати ростуть і заборгованість знижується – вже у лютому поточного року на підприємствах були вимушені начислити нові мінімальні ставки (а їх обсяг зріс удвічі – з 1600 гривень до 3200), але після начислення бухгалтери стикнулися з великою проблемою: грошей було взяти нізвідки, й почався відкат назад – затримки по зарплатах і нарощування боргів.

  Ситуація складається патова. Ще й тому, що у рядового найманого працівника – небагато шансів відсудити свою зарплату. По-перше, він має сплатити судове мито та (за оптимального варіанту) скористатися послугами адвоката. А це за вже наявних фінансових негараздів може бути проблематично. По-друге, інколи буває зовсім непросто довести те, що керівництво заборгувало гроші (при всій очевидності такого факту). По-третє, якщо підприємство – банкрот, то навіть при всьому бажанні власників розплатитися з боргами, у них це просто не вийде.

  По-четверте, термін позовної давності у подібному випадку добігає кінця через три роки, тож доки збанкрутілий працедавець знайде кошти на зарплати, всі претензії до нього встигнуть обнулитися. Ну і, нарешті, по-п'яте. Попри запроваджену систему покарань (а за невиплату зарплат власнику підприємтсва може загрожувати до 5 років ув'язнення), перспектива подібних репресій не спрацьовує – працедавці продовжують не виплачувати кошти. Це, до речі, стосується і державного сектору, а не лише приватних виробництв.

  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: З 2018 р. різко зростуть зарплати вчителів

  А між тим це ще не кінець історії. З початку 2018 року очікується чергове підвищення "мінімалок" – цього разу до 3723 гривень. Чи не заведуть благі наміри Гройсмана українців в остаточне фінансове пекло? Адже збільшення зарплат означатиме й автоматичне збільшення єдиного соціального внеску, який сплачує працедавець. А також – зростання інфляції.

  Власне, про інфляцію варто сказати окремо. Прес-служба НБУ говорить про те, що "підвищення з 2017 року мінімальної заробітної плати додало 2-2,5 відсотка до інфляції поточного року, тоді як підвищення пенсій з жовтня додасть iще 0,3-0,6 пункта". В Нацбанку також констатують:

  Зростання зарплат мало удвічі більший тиск на інфляцію, ніж очікувалося. Найвідчутніший вплив підвищення мінімальної зарплати відбувся через підвищення собівартості послуг. Це пов'язане з тим, що в дійсності роботодавці не стільки підвищували "справжні" заробітні плати, скільки виводили їх з тіні, — говорять в НБУ.

  А тим часом пенсійна реформа, що б не казав особисто Володимир Гройсман та члени його кабінету, також стимулюватиме приватне споживання й формуватиме додатковий інфляційний тиск. Іншими словами, "пенсії Гройсмана" — це міна уповільненої дії, яка вибухне у наступному році. І не дасть змоги приборкати інфляцію 2018 року.

  Хоча відповідний ріст середніх пенсій припадає на IV квартал 2017 року, очікуване підвищення споживчого попиту внаслідок цього матиме ефект уже у 2018 році. За оцінками НБУ, підвищення пенсій призведе до помірного тиску на рівень споживчих цін (додатково 0,3-0,6 пункта у літню споживчу інфляцію у 2018 році), — коментує Національний банк.

  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: З 2018 р. різко зростуть зарплати вчителів

  Якщо помножити це на інфляційний тиск, який посилять нові мінімальні зарплати, картина вийде досить невеселою.

  Слід взяти до уваги й те, що причини, які прискорюють інфляцію у нинішньому році, матимуть також вплив на неї упродовж двох наступних. Тих самих років, коли, за прогнозами НБУ, інфляція мала би суттєво знизитися. НБУ заздалегідь скоригував інфляцію у 2018 році — завдяки збільшеним пенсіям від українського уряду — до 7,3%. Прогноз на 2019 рік наразі залишається чинним. Але, як вважають аналітики, не надовго. Адже малоймовірно, щоби у рік подвійних виборів, яким мав би стати 2019-й, влада не пішла на чергове встановлення справедливості і не почала знову підвищувати достаток своїх трудящих. Тобто, виборців.

  Підсумовуючи все сказане, порахуємо "плоди", які ми отримали завдяки збільшенню мінімальних зарплат. Це, передусім, зростання заборгованості та інфляційного тиску. Не забуваймо й про такий фактор, як безробіття. За підрахунками МВФ очікується, що безробіття зросте до 9,5% цього року та дещо знизиться – 9,3% – у році наступному. Однак такий прогноз, можливо, є занадто оптимістичним – в Міжнародному валютному фонді, ймовірно, просто не беруть до уваги відсоток збанкрутілих (внаслідок нового зарплатного та податкового тиску) підприємств.

  Що робити за подібних обставин?

  Мій рецепт є простим: доки не пізно, варто переглянути проект бюджету на наступний рік та відкоригувати його у частині збільшення мінімальних зарплат. Відновлювати соціальну справедливість – справа добра і шляхетна, проте не тоді, коли економіка знаходиться на спаді і для популістського жесту у вигляді збільшення виплат немає реального фінансового фундаменту. Розбалансовуючи те, що ще якось тримається купи, легко підштовхнути країну до повного краху.

  Навряд чи це допоможе теперішній владі у її планах пролонгувати своє правління. Може так статися, що й управляти буде вже нічим.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Google анонсував створення власного месенджера Google анонсував створення власного месенджера
Компанія Google працює над створенням нового месенджера Chat, який замінить стандартні СМС на пристроях Android.
Samsung зазнає втрат на китайському ринку Samsung зазнає втрат на китайському ринку
Як повідомляє Strategy Analytics, корейська Samsung, що займає лідируючі позиції на світовому ринку смартфонів, зазнає тяжкої поразки в Китаї.
Топ-10 найбільш популярних сайтів України: не обійшлося без заборонених Топ-10 найбільш популярних сайтів України: не обійшлося без заборонених
Відразу три заборонених російських веб - "ВКонтакте", "Однокласники" і "Яндекс" - потрапили в рейтинг найпопулярніших сайтів, якими користуються украї...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми