На думку українського президента, поліпшення інвестиційного клімату дозволяє Україні піднімати зарплати.
президентська пропозиція
Президент Петро Порошенко подякував уряду і прем'єра за підтримку його ініціативи підняти мінімальну зарплату до 4100 грн і врахувати відповідні пропозиції в проект Державного бюджету на 2018 рік.
"За підсумками поліпшення інвестиційного клімату та надходжень до бюджету ми зможемо проаналізувати за підсумками півріччя або 3-х кварталів, і прийняти рішення про підвищення мінімальної заробітної плати до 4100 грн", - заявив Порошенко на ІІ Всеукраїнському форумі об'єднаних громад "Ініціативи, що змінюють життя" .
Також президент розповів про те, що підприємці піднімають питання про дефіцит робочих кадрів. "Це проблема і цей дефіцит означають, що в Україні почала зростати вартість робочої сили", - зазначив він.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Топ-інвестиції для українців на 2018 рік
За його словами, зарплати почали рости не тільки в державному секторі, але і в економіці. "І той, хто хоче, щоб кваліфікована робоча сила працювала на підприємстві, повинен думати, як наближати рівень заробітних плат до рівня заробітних плат в сусідніх країнах, в тому числі країнах Європейського Союзу. Якщо там пропонують українцям зараз по 400, 500, 600 євро , то ми повинні також здійснювати кроки для того, щоб наближати заробітну плату ", - додав він.
За чий рахунок цей банкет?
Експерти президентський оптимізм якщо і розділяють, то дуже обережно.
Почнемо з того, що економісти не зовсім розуміють, звідки в Україні взялися поліпшення інвестиційного клімату та зростання економіки. За словами виконавчого директора міжнародного фонду Блейзера Олега Устенка, наша країна в усіх міжнародних рейтингах знаходиться на 4-5 позицій нижче інвестиційного рівня. А, на думку президента Українського аналітичного центру Олександра Охріменка, українська економіка зростає виключно на папері за рахунок того, що Держстат вміє "правильно вважати".
В таких умовах прийдешнє підвищення мінімальних зарплат нічим не підкріплено і тому навряд чи призведе до чогось хорошого.
- Буде як в цьому році: виросте номінальна зарплата, а за нею і ціни, - прогнозує Охрименко. - Українці будуть лаяти ціни і нарікати, що зарплату підняли не всім. Плюс виросте реальне безробіття: в цьому році 133 тис. Українців втратили роботу через зростання мінімалки.
Що стосується інфляції, то, продовжує економіст, в наступному році вона буде не 7%, як мріють, а всі 20%. А реальна - ще більше. Тому що за рахунок штучного зростання мінімалки можна легко показувати зростання економіки на папері, але складно домогтися її реального зростання.
"Треба розуміти, що в разі прийняття такого рішення, вся тяжкість його реалізації ляже нема на Порошенко, і навіть не на уряд, а на бізнес, - пояснює аналітик Олексій Кущ. - Чиновники нагадують відому сцену з" Івана Васильовича ", коли почувши питання "За чий рахунок цей банкет? Хто оплачувати буде? ", Радісно відповідають:" У всякому разі, не ми! ". З таким завзяттям зарплату можна і до 10 тисяч підняти!".
Взагалі, каже Олексій Кущ, це підхід дуже небезпечний: він може привести і до інфляції, і до скорочення персоналу. Втім, бізнес навчився обходити ці норми за рахунок часткової зайнятості та сумісництва. Так що якщо вже чиновникам не терпиться щось підняти, - краще б піднімали мінімальні пенсії і соціальну допомогу. Поки ж, резюмував експерт, потуги уряду регулювати ринкові відносини нагадують спроби двієчника в кабінеті хімії змішувати навмання різні реагенти в колбах.