В Україні пенсійна реформа почала працювати ще восени 2017 р. В цьому році уряд має намір продовжити реформування пенсійної системи. Так, деякі зміни набули чинності вже з 1 січня 2018 р., інші будуть впроваджуватися протягом року.
У минулому році на пенсію за віком могли вийти в 60 років ті, у кого було всього 15 років стажу. До речі, мінімальний страховий стаж буде збільшуватися щорічно на один пункт. Таким чином, в 2028 р. необхідний стаж становитиме 35 років.
Відсутній стаж можна буде докупити, щоправда, доведеться заплатити суму єдиного соціального внеску у подвійному розмірі, тобто – 1408 грн за кожен місяць покупки.
Весь трудовий стаж до 2004 р. автоматично прирівнюється до страхового, а вже з 2004 р. правила підрахунку трохи змінилися. Так, відтоді у страховий стаж включаються тільки ті місяці, за які людина сплачувала внески на пенсійне страхування, якщо ж внесок за якийсь місяць не був проплачений – цей період не зараховується до страхового стажу.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україні різко зросте ціна на бензин і комуналку
Також не будуть нараховуватися “особливі” пенсії для деяких пільгових категорій. Сюди відносяться депутати, судді, дипломати і т. д. – всіх їх переведуть на єдину формулу розрахунку пенсій (співвідношення доходу і середньої зарплати).
В рамках пенсійної реформи уряд обіцяє продовжувати індексацію пенсій. Відзначається, що в минулому році, завдяки осучасненню, пенсії зросли більше, ніж на 40%, а середня сума однієї досягла 2447 грн. Чиновники обіцяли, що мають намір знову провести індексацію в 2018 р.
Але осучаснення у цьому році навряд чи передбачається, оскільки в бюджеті відповідні положення не прописали, а згідно із самою пенсійною реформою, індексація пенсій запланована на 2019 р.. Автоматичний перерахунок пенсій взагалі введуть тільки в 2021 р., його прив’яжуть до індексу зростання цін і середньої зарплати.